X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 
 

Koszt ocieplenia domu

Ocieplenia domku jednorodzinnegoDobrze ocieplony dach i elewacje domów jednorodzinnych zapewniają komfort cieplny zimą i optymalną temperaturę latem. Właśnie dlatego tuż przed nadejściem uciążliwych upałów i mrozów najczęściej wykonuje się termomodernizacje budynków. Ile kosztuje ocieplenie domu?


Według przepisów prawa budowlanego przenikalność cieplna w budynkach mieszkalnych powinna odpowiadać współczynnikowi U=0,27 W/(m²·K). Komfort cieplny zapewnia odpowiednia izolacyjność ścian zewnętrznych, posadzek na gruncie oraz dachu.

Planując budowę domu warto wziąć pod uwagę jego parametry izolacyjne już na etapie projektowym. Charakterystyka energetyczna symuluje, jakie będą koszty eksploatacji budynku przez 30 lat użytkowania. 75% tej kwoty to cena za ogrzewanie domu i wody użytkowej. Dzięki odpowiedniemu ociepleniu elewacji, dachu i podłogi na gruncie można oszczędzić nawet 80 tys zł. Warto o tym pomyśleć i uwzględnić w powstającym projekcie inwestycji.Odnośnie termomodernizacji domów istniejących należy wiedzieć, że każdy typ przegrody wymaga doboru materiałów ociepleniowych o odpowiednich parametrach izolacyjności. Duże znaczenie ma tu technologia wykonania, usytuowanie budynku względem kierunków świata oraz dominujących wiatrów na danym obszarze, bowiem niektóre przegrody będą nasłonecznione i ciepłe, a pozostałe narażone na szczególne wychłodzenie.
Ponadto samodzielne wykonanie termomodernizacji może być powodem wielu szkód. Zły dobór i montaż materiałów ociepleniowych spowoduje powstawanie mostków termicznych, gromadzenie wilgoci, a w konsekwencji rozwój grzybów i pleśni, które są szkodliwe zarówno dla zdrowia, jak i dla wytrzymałości konstrukcji.

Koszt ocieplenia domu – od czego zależy?
Przyjmuje się, że ocieplanie budynku styropianem o grubości 12 cm i wykończenie elewacji tynkiem mineralnym kosztuje średnio od 30 do 40 zł za 1 m kw. Z kolei ocieplanie domu styropianem grubszym o 10 cm spowoduje wzrost ceny o ok. 10 zł dla każdego metra kwadratowego ocieplanej powierzchni.

W średniej kwocie ocieplenia metra kwadratowego ujęto także koszt kleju do mocowania izolacji, siatki zbrojącej i dodatkowych akcesoriów – kołków mocujących i profili.

Decydując się na zlecenie wykonania ocieplenia fachowcom można liczyć, że wykonanie jednego metra kwadratowego izolacji będzie kosztowało średnio od 30-40 zł, czyli tyle, ile wynosi cena wszystkich materiałów budowlanych.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Ściany
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-03-20 06:17:14
Tagi do artykułu: elewacje | domy jednorodzinne | komfort cieplny | termomodernizacje | ocieplanie | mostki termiczne | styropian | ocieplenie
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Okpol okna

Okno na dach płaski - kiedy wybrać uchylne, a kiedy nieotwierane?

Okna w dachach płaskich montuje się przede wszystkim po to, żeby doświetlić wnętrza. Ale w niektórych pomieszczeniach, mogą mieć dodatkowe zadanie – wspomagać wentylację. Dlatego rodzaj okna najlepiej dobierać do typu pomieszczenia, jakie będzie się pod nim znajdowało.
Velux

Co można samodzielnie naprawić w oknie dachowym?

Dbając o okna dachowe na co dzień, konserwując je zgodnie z zaleceniami producenta, raczej nie będziemy mieli kłopotów z ich sprawnym funkcjonowaniem ani z ewentualnymi uszkodzeniami. Gdyby jednak rama lub skrzydło okna zostały zarysowane, nastąpiło zużycie powłoki lakieru czy uszkodzenie uszczelki, to warto wiedzieć, że większość tego typu napraw w oknie dachowym można wykonać samodzielnie.
tarcica

Drewno i materiały drewnopochodne

Drewno jest najstarszym i najpopularniejszym materiałem budowlanym. Jest wykorzystywane nie tylko przy budowie, ale także przy wykańczaniu wnętrz. Jednak nie samo drewno jest ważne. Materiały drewnopochodne często będąc w ukryciu spełniają równie ważną rolę – tworzą konstrukcję zarówno całej budowli, jak i drobnych elementów, które nas otaczają.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Ocieplanie ścian - metoda lekka mokra

wełna mineralna
Ocieplanie ścian przy wykorzystaniu systemów BSO jest obecnie jedną z częściej stosowanych technik budowlanych zarówno w współcześnie wznoszonych budynkach, jak i istniejących, podawanych modernizacji. Systemy ocieplania bezspoinowego są stosowane w kraju od wielu lat, cieszą się opinią sprawdzonego i skutecznego rozwiązania technicznego, a na rynku działa wielu doświadczonych wykonawców...

Izolacja ścian od wewnątrz

izolacja ścian zewnętrznych
Każdy z nas pragnie, aby zimą mieszkanie było ciepłe i przytulne. Ocieplenie ścian od zewnątrz jest jednym z najskuteczniejszych sposobów poprawy parametrów cieplnych budynku. Pozwala skutecznie eliminować mostki termiczne a tym samym zyskać optymalne warunki we wnętrzu mieszkania. Niestety czasami nie jest to możliwe. Wtedy jedynym rozwiązaniem jest izolacja ścian od wewnątrz, która jednak jest dużo mniej skuteczna niż zewnętrzna izolacja.

Sucha elewacja czyli okładziny ścienne

dom jednorodzinny
Elewacja stanowi wizytówkę domu, której poświęca się dużo uwagi. Obecnie jedną z metod wykończenia ścian zewnętrznych jest metoda sucha. Charakteryzuje się ona szybszym prowadzeniem prac oraz brakiem oczekiwania na wyschnięcie zaprawy czy kleju. Dodatkowo umożliwia także prowadzenie prac nawet wtedy, gdy pogoda nie dopisuje.


Wszechstronna ceramika budowlana

ogród
Wiosenna i letnia aura ponagla prace ogrodowe. To dobra okazja do pełniejszego zagospodarowania przydomowej przestrzeni za pomocą... np. klinkieru.
Ceramika budowlana jest materiałem niezwykle wszechstronnym. Powstają z niej pustaki na ściany nośne i działowe (ceramika poryzowana), dachówki, cegły i płytki na elewacje – ale również wytrzymałe cegły brukowe do zastosowania na ogrodowych ścieżkach i podjazdach przed domem.