X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
Kredyty hipoteczne
 
 
 
 
 
 

Koszt ocieplenia domu

Ocieplenia domku jednorodzinnegoDobrze ocieplony dach i elewacje domów jednorodzinnych zapewniają komfort cieplny zimą i optymalną temperaturę latem. Właśnie dlatego tuż przed nadejściem uciążliwych upałów i mrozów najczęściej wykonuje się termomodernizacje budynków. Ile kosztuje ocieplenie domu?


Według przepisów prawa budowlanego przenikalność cieplna w budynkach mieszkalnych powinna odpowiadać współczynnikowi U=0,27 W/(m²·K). Komfort cieplny zapewnia odpowiednia izolacyjność ścian zewnętrznych, posadzek na gruncie oraz dachu.

Planując budowę domu warto wziąć pod uwagę jego parametry izolacyjne już na etapie projektowym. Charakterystyka energetyczna symuluje, jakie będą koszty eksploatacji budynku przez 30 lat użytkowania. 75% tej kwoty to cena za ogrzewanie domu i wody użytkowej. Dzięki odpowiedniemu ociepleniu elewacji, dachu i podłogi na gruncie można oszczędzić nawet 80 tys zł. Warto o tym pomyśleć i uwzględnić w powstającym projekcie inwestycji.Odnośnie termomodernizacji domów istniejących należy wiedzieć, że każdy typ przegrody wymaga doboru materiałów ociepleniowych o odpowiednich parametrach izolacyjności. Duże znaczenie ma tu technologia wykonania, usytuowanie budynku względem kierunków świata oraz dominujących wiatrów na danym obszarze, bowiem niektóre przegrody będą nasłonecznione i ciepłe, a pozostałe narażone na szczególne wychłodzenie.
Ponadto samodzielne wykonanie termomodernizacji może być powodem wielu szkód. Zły dobór i montaż materiałów ociepleniowych spowoduje powstawanie mostków termicznych, gromadzenie wilgoci, a w konsekwencji rozwój grzybów i pleśni, które są szkodliwe zarówno dla zdrowia, jak i dla wytrzymałości konstrukcji.

Koszt ocieplenia domu – od czego zależy?
Przyjmuje się, że ocieplanie budynku styropianem o grubości 12 cm i wykończenie elewacji tynkiem mineralnym kosztuje średnio od 30 do 40 zł za 1 m kw. Z kolei ocieplanie domu styropianem grubszym o 10 cm spowoduje wzrost ceny o ok. 10 zł dla każdego metra kwadratowego ocieplanej powierzchni.

W średniej kwocie ocieplenia metra kwadratowego ujęto także koszt kleju do mocowania izolacji, siatki zbrojącej i dodatkowych akcesoriów – kołków mocujących i profili.

Decydując się na zlecenie wykonania ocieplenia fachowcom można liczyć, że wykonanie jednego metra kwadratowego izolacji będzie kosztowało średnio od 30-40 zł, czyli tyle, ile wynosi cena wszystkich materiałów budowlanych.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Ściany
Autor: Agnieszka Bykowska
2012-11-06 16:13:36
Tagi do artykułu: elewacje | domy jednorodzinne | komfort cieplny | termomodernizacje | ocieplanie | mostki termiczne | styropian | ocieplenie
 
Cytat z tekstu: "Według przepisów prawa budowlanego przenikalność cieplna w budynkach mieszkalnych powinna odpowiadać współczynnikowi U=0,27 W/(m²·K)."
Współczynnik przenikania ciepła U, liczony jest oraz definiowany przepisami, dla każdej z przegród budowlanych osobno. Dla ścian zewnętrznych, dla dachu, dla podłogi na gruncie, dla okien, dla drzwi, itd. współczynnik ten ma inną wartość.
---
Służę pomocą,
e-Rzecznik Knauf Insulation
Katarzyna S. @ 2012-12-27 11:01:30
Z tego co się orietntuję to ruszyła ciekawa promocja na ekorolki firmy Knauf. Szczegóły pod tym adresem: http://www.akcjaekoszkola.pl/
michal45 @ 2012-05-25 07:42:51
 
 
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
Inne wiadomości
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Cegła klinkierowa Long John

Cegła klinkierowa Long John - klasyczna technologia w nowoczesnym budownictwie

Klinkier od zawsze kojarzył się z klasycznymi rozwiązaniami w wykończeniu elewacji oraz wnętrz domów. Cegły Long John to propozycja dla tych, którzy stawiają na nowoczesność, nie rezygnując jednocześnie ze sprawdzonej technologii.
pęknięcie

Rysy i pęknięcia w ścianie - jak je naprawić?

Przyczyny powstawania pęknięć w ścianie mogą być różne, od poważnych wad konstrukcyjnych po naturalne naprężenia materiałów i skurcze tynku. Jeśli rysy nie świadczą o nieprawidłowościach w konstrukcji budynku, można podjąć się ich naprawy we własnym zakresie. Jak naprawić pęknięcia w ścianach?
pustaki ceramiczne

Porotherm E3 - ceramiczne pustaki w wersji „light”

Moda na odchudzanie dotarła do branży budowlanej. Na rynku pojawiły się pustaki ceramiczne Porotherm 25 E3 - lżejsze o około 25 proc., niż ich pierwowzór. Sprawdzamy, jakie korzyści dla inwestorów płyną z odchudzenia pustaków.
ceramika budowlana

Paroprzepuszczalność ścian - obalamy mity

Czy ściany mogą oddychać? Wokół tego pytania powstał jeden z najbardziej interesujących sporów o parametry materiałów budowlanych. Poniżej prezentujemy argumenty, dla których warto zainteresować się kwestią paroprzepuszczalności ścian.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Ocieplanie ścian - metoda lekka mokra

wełna mineralna
Ocieplanie ścian przy wykorzystaniu systemów BSO jest obecnie jedną z częściej stosowanych technik budowlanych zarówno w współcześnie wznoszonych budynkach, jak i istniejących, podawanych modernizacji. Systemy ocieplania bezspoinowego są stosowane w kraju od wielu lat, cieszą się opinią sprawdzonego i skutecznego rozwiązania technicznego, a na rynku działa wielu doświadczonych wykonawców...

Izolacja ścian od wewnątrz

izolacja ścian zewnętrznych
Każdy z nas pragnie, aby zimą mieszkanie było ciepłe i przytulne. Ocieplenie ścian od zewnątrz jest jednym z najskuteczniejszych sposobów poprawy parametrów cieplnych budynku. Pozwala skutecznie eliminować mostki termiczne a tym samym zyskać optymalne warunki we wnętrzu mieszkania. Niestety czasami nie jest to możliwe. Wtedy jedynym rozwiązaniem jest izolacja ścian od wewnątrz, która jednak jest dużo mniej skuteczna niż zewnętrzna izolacja.

Sucha elewacja czyli okładziny ścienne

dom jednorodzinny
Elewacja stanowi wizytówkę domu, której poświęca się dużo uwagi. Obecnie jedną z metod wykończenia ścian zewnętrznych jest metoda sucha. Charakteryzuje się ona szybszym prowadzeniem prac oraz brakiem oczekiwania na wyschnięcie zaprawy czy kleju. Dodatkowo umożliwia także prowadzenie prac nawet wtedy, gdy pogoda nie dopisuje.


Wszechstronna ceramika budowlana

ogród
Wiosenna i letnia aura ponagla prace ogrodowe. To dobra okazja do pełniejszego zagospodarowania przydomowej przestrzeni za pomocą... np. klinkieru.
Ceramika budowlana jest materiałem niezwykle wszechstronnym. Powstają z niej pustaki na ściany nośne i działowe (ceramika poryzowana), dachówki, cegły i płytki na elewacje – ale również wytrzymałe cegły brukowe do zastosowania na ogrodowych ścieżkach i podjazdach przed domem.