X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Urbanistyka

makieta
Pojęcie urbanistyki wywodzi się z języka łacińskiego. Słowo „urbs” oznacza miasto. Na przełomie XIX i XX w zyskało największą popularność. Sama urbanistyka to nauka badająca struktury miejskie i zmiany jakie w niej zachodzą. Według Towarzystwa Urbanistów Polskich urbanista to osoba która „prowadzi badania i studia, opracowuje programy i projekty planów budowy, rozbudowy i modernizacji miast lub ich części oraz innych jednostek sieci osadniczej, wykonuje nadzór nad realizacjami miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego”.


Jako jeden z działów planowania przestrzennego bada historyczne układy osadnicze i ich ewolucję. W planowaniu perspektywicznym przewiduje dalszy, najlepszy kierunek przekształceń struktur funkcjonujących lub projektowanych i poprawę jakości przestrzeni wymagających przekształceń.

biurowceCelem projektowania urbanistycznego i polityki zagospodarowania przestrzennego jest dążenie do ładu przestrzennego i rozwoju zrównoważonego obszarów zurbanizowanych (kraj, region, województwo, powiat, miasto, osiedle) w sferach: gospodarczej, społecznej, przestrzennej, ekologicznej i wykorzystania zasobów środowiska naturalnego.


Projektowanie urbanistyczne może dotyczyć obszarów o różnym zasięgu terytorialnym (np. mały obszar śródmiejski, zespół mieszkaniowy, fragment miasta, ośrodek wielofunkcyjny itp.). W zależności od wielkości obszaru elementy projektów mogą mieć różny stopień złożoności.

Osoby zainteresowane studiami o charakterze stricte urbanistycznym powinny zapoznać się z ofertą kierunku gospodarki przestrzennej. Gospodarka przestrzenna to opcja, którą oferuje m.in. Wydział Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji na Akademii Rolniczej i Wydział Architektury na Politechnice we Wrocławiu. Pomimo jednakowej nazwy kierunku i teoretycznego opisu trybu kształcenia, zasadniczo różnią się programem.
Akademia Rolnicza oferuje jedynie studia pierwszego stopnia (3,5 letnie inżynierskie). Aby ukończyć specjalizację, należy dokończyć studia na politechnice i uzupełnić międzyuczelniane luki programowe.
Różnice programowe wynikają z ukierunkowania studentów na poszczególne specjalizacje zawodowe. Akademia Rolnicza przygotowuje absolwentów do pracy przy opracowywaniu planów zagospodarowania przestrzennego przede wszystkim obszarów wiejskich (stąd duży nacisk na ruralistykę). W kształceniu przez wydział architektury na Politechnice ukierunkowuje się na urbanistykę miast, regionów, województw, powiatów i innych obszarów w poszczególnych podziałach terytorialnych ze względu na różne czynniki. Kształcenie przygotowuje do świadomego gospodarowania przestrzenią, doskonalenia i podtrzymywania systemu procesów cywilizacyjnych. Dla absolwentów budownictwa, architektury i do nich podobnych istnieje możliwość zdobycia uprawnień urbanisty, lub planisty przestrzennego dzięki studiom podyplomowym.

W Europie i w USA także istnieją uczelnie z dziedziny gospodarki przestrzennej i projektowania urbanistycznego. Same nazwy kierunków, choć różne, sygnalizują że absolwenci otrzymują co najmniej pokrewne uprawnienia. Swoboda programowa kształcenia wynika z różnorodności metodologii kierunków gospodarki przestrzennej państw.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Architektura
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-08-10 12:44:12
Tagi do artykułu: urbanista | studia | planowanie przestrzenne | Gospodarka przestrzenna | architektura | studia podyplomowe | projektowanie urbanistyczne
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Dom wśród malin

Projekty domów dwurodzinnych

Domy dwurodzinne, nazywane także domami dwulokalowymi, to przeważnie budynki mieszkalne, piętrowe, z dwoma mieszkaniami, do których prowadzą osobne wejścia, albo bliźniaki. Zgodnie z przepisami, tego typu budownictwo, zalicza się do zabudowy jednorodzinnej.
dom jednorodzinny

Domy z wizją

Budowa domu to prawdopodobnie jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu człowieka. Czasami planowaniu inwestycji towarzyszą wyobrażenia i marzenia wymagające niestandardowych rozwiązań technologicznych. Niektórzy realizują swoje pomysły. Tak właśnie powstają inwestycje budowlane znacznie odbiegające od codziennych standardów, określane jako: „domy dla odważnych” bądź „domy z wizją”...
dom jednorodzinny

Modernizacja kostki z lat 70

Popularna "kostka" z lat 60. i 70. to częsty element krajobrazu architektonicznego polskich miast. W czasach, gdy je budowano nie przykładano szczególnej uwagi do estetyki i jakości wykonania. Nieistotne były także kwestie taniej eksploatacji, ponieważ ceny energii były niskie.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Studia na architekturze

projekt domu
Architektura uważana jest za elitarny i bardzo trudny kierunek studiów technicznych. Z roku na rok cieszy się coraz większym powodzeniem. Liczba studentów przyjmowana w drodze rekrutacji jest niewielka. Studenci architektury przygotowują się do pracy odpowiedzialnej i twórczej. Nabywają wiedzę z różnych dziedzin technicznych, humanistycznych przyrodniczych, plastycznych i ekonomicznych...

Inżynieria i budownictwo

stadion
Ostatnie lata pokazują, że wraz z rozwojem naszej gospodarki, branżą, która najbardziej wyewoluowała jest budownictwo. Nic więc dziwnego, że z roku na rok kierunek inżynieria i budownictwo cieszy się niesłabnącym powodzeniem. Większość studentów już na czwartym - piątym roku pracuje w zawodzie. Kontynuują to również po studiach, zdobywają uprawnienia budowlane, co przekłada się na podwyższenie standardu ich życia.

Ostatnie wolne miejsca na podyplomowe studia deweloperskie

domy wielorodzinne
Zarządzanie przedsiębiorstwem deweloperskim to nowy kierunek zainaugurowany wspólnie przez Polski Związek Firm Deweloperskich oraz prestiżową uczelnię ekonomiczną - Szkołę Główną Handlową w Warszawie. Kierunek „Zarządzanie przedsiębiorstwem deweloperskim” rusza już w tym w roku akademickim.

Warsztaty dla projektantów i studentów projektowania

warsztaty
Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają projektantów oraz studentów kierunków projektowania i architektury do wzięcia udziału w warsztatach „ABCDESIGN”, w dniach 14-19 września 2009.