X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Garaż, czy wiata?

garaż
Częstym dylematem osób budujących dom jest miejsce postojowe dla samochodu. Lokalizacja garażu czy wiat garażowych na działce budowlanej może być zależna m.in. od zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP). W przypadku budowy garażu ustalenia dotyczą dopuszczenia danego obiektu budowlanego na działce, a także: lokalizacji względem budynku mieszkalnego, maksymalnej powierzchni, wymiarów garażu, rodzaju i spadków dachu.


Sprawy dot. budowy budynków określa rozporządzenie ministra infrastruktury (Dz.U. Nr 75 z 2002 poz 690 ze zm.) o warunkach technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie oraz ustawa z dnia 7 lipca 1994r. (Dz. U. Nr 156 z 2006r poz. 1118 ze zm.) Prawo budowlane.
Każdy projekt garażu powinien być wykonywany z uwzględnieniem powyższych warunków MPZP i powyższych przepisów.

Garaż czy wiata?
Wiata samochodowa FastlockAspekty przemawiające za rezygnacją z inwestycji w garaż (jako obiekt budowlany) to zwykle koszty i wymóg pozwolenia na budowę. Często wiata jest najprostszym i najtańszym rozwiązaniem. Niektórzy najpierw budują wiatę, po jakimś czasie dobudowują pełne ściany i zmieniają przeznaczenie obiektu na garaż (też pomysł choć nie koniecznie poprawny).Jeszcze w 2005 roku obowiązywało pozwolenie na budowę dla każdego rodzaju garażu. Uległ zmianie 26 września 2005 roku. W 2006 roku tzw. budynki gospodarcze, o powierzchni nie przekraczającej 25 m2 można było budować do woli po wcześniejszym zgłoszeniu zamiaru o starosty. Jedyny warunek dotyczył ilości takich obiektów na każde 500 m2 powierzchni działki (maksymalnie 2). Wówczas przepis nie określał nawet pojęcia garażu i tego rodzaju użytkowania budynku gospodarczego. Wystarczyło wybudować budynek gospodarczy i zgłosić zmianę przeznaczenia na garaż.
projekty wiat


Jeżeli sprawa dotyczy obiektów stricte garażowych (blaszane garaże – tzw. blaszaki, garaże murowane, przyległe do budynku, garaże podziemne, czy też garaże wolnostojące) na dzień dzisiejszy wymagają pozwolenia na budowę.

Garaż jako obiekt budowlany, przeznaczony do przechowywania samochodu lub innych pojazdów mechanicznych stanowi o wielu pozytywnych aspektach: utrudnia kradzież i wandalizm, chroni przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi i stanowi pewne miejsce parkingowe.

Pod względem prawnym, w zależności od lokalizacji, może być:

- częścią nieruchomości gruntowej lub budynkowej – jako własność właściciela (lub też współwłaściciela) nieruchomości;

- pomieszczeniem przynależnym do samodzielnego lokalu wyodrębnionego z nieruchomości wspólnej – jako własność właściciela lokalu, integralna część lokalu ( jak w ustawie o własności lokali);

- samodzielnym lokalem o innym przeznaczeniu niż mieszkalne;


Jeśli chcesz wiedzieć więcej o wiatach, zapraszamy do lektury artykułów:
Jak zbudować wiatę?
A może wiata?
Garaż, czy wiata?
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Garaż
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-03-23 22:42:06
Tagi do artykułu: wiaty garażowe | budowa garażu | wymiary garażu | projekt garażu | wiaty | blaszane garaże | garaże murowane | garaże podziemne | garaże wolnostojące | pozwolenia na budowę | garaże
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
formalności

Decyzja o warunkach zabudowy

Obecnie, decyzja o warunkach zabudowy wydawana jest dla terenów, na których nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub trwają nad nim prace.
paragraf

Rozdział 15 - Użytkowanie instalacji elektrycznej

Rozdział 15 reguluje zasady prawidłowego funkcjonowania oraz sposób użytkowania i konserwacji instalacji elektrycznej...
wózek widłowy

BHP pracy wózkiem widłowym

Bezpieczeństwo i higienę pracy z wózkiem widłowym reguluje Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej dnia 14 marca 2000r. (Dz. U. z dnia 10 kwietnia 2000 r.) w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych. Przepisy określają w sposób jednoznaczny i dokładny jak należy transportować przedmioty ze względu na ich ciężar.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Zamów poradę prawną
WYCENA PORADY 0 zł szybko, profesjonalnie i bez wychodzenia z domu
porady prawne
Akceptuję regulamin i zapoznałem się z nim.
Artykuły podobne

A może wiata?

Wiata samochodowa Fastlock
Dynamicznie rosnące ceny gruntów, materiałów budowlanych i robocizny sprawiają, że budowa domu jest przedsięwzięciem, którego finansowania może nie przeżyć nasz portfel. W takich sytuacjach inwestorzy szukają rozwiązań niestandardowych i tańszych.

Jak zbudować wiatę?

wiata
Wiata to doskonała alternatywą dla garażu. Dodatkowe atuty to: lekkość konstrukcji, łatwość wykonania i rozbiórki. Wiata może też współdziałać z garażem, jako dodatkowe miejsce postojowe dla gości lub parking dla drugiego samochodu...

Wiata garażowa

wiata
Garaż jest idealnym miejscem do parkowania samochodu. Zabezpiecza auto przed złodziejami oraz chroni przed opadami i niską temperaturą. Jednak nie zawsze istnieje możliwość budowy garażu, w takim wypadku doskonałym rozwiązaniem będzie montaż wiaty garażowej.

Nowelizacja przepisów prawa budowlanego

odległości od granicy działki
Z dniem 8 lipca 2009 r. wchodzą w życie nowe warunki techniczne dotyczące usytuowania na działce budynków oraz innych obiektów. Dzięki dość precyzyjnym zapisom nowe prawo ogranicza uznaniowość organów administracyjnych w przypadku sytuowania budynku przy granicy działki. Nowe przepisy wydają się być bardziej liberalne i przyjazne inwestorom, lecz mogą być niekiedy krzywdzące dla sąsiadów.