X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 
 

Silikaty

ścianki działowe
Silikat to mieszanka wapna (7%), piasku (90%) i wody (3%). Można go zaliczyć do grupy ekologicznych materiałów budowlanych, ponieważ jest wykonany z produktów wykazujących najmniejszą promieniotwórczość. Zawartość wapna w mieszance zapobiega powstawaniu grzybów, pleśni i rozwoju drobnoustrojów. Dodatkową zaletą jest gęstość materiału, która doskonale pochłania dźwięk.


Wyroby silikatowe zdobywają coraz większą popularność dzięki niskiej cenie, uniwersalności i niepalności. Budowle wznoszone z silikatu mogą mieć dowolny kształt i wysokość nawet do 11 kondygnacji.

Ściany nośne i fundamenty
Ściany nośne (ściany zewnętrzne) z silikatów są równe, stabilne i mrozoodporne. Doskonała izolacyjność pozwala utrzymać stałą temperaturę we wnętrzu i zdrowy mikroklimat. Wysoka wytrzymałość na ściskanie (do 25 MPa) kwalifikuje bloczki silikatowe do wznoszenia fundamentów.

Pustaki silikatowe SILKA E posiadają modularnie co 16,7 cm wewnętrzne kanały elektryczne, które umożliwiają prowadzenie wiązki instalacji w pionach bez konieczności bruzdowania ścian.Grubość ścian z silikatów to min 18 cm. Mogą też odpowiadać normie PN-B-03002:2007. Wadą materiału jest mała izolacyjność termiczna. Przegrody zewnętrzne wzniesione z silikatów powinny zostać ocieplone. Zaleca się by przerwy dylatacyjne przechodziły przez całą konstrukcję – zarówno w pionie, jak i w poziomie.
Standardowa cegła silikatowa (bloczek silikatowy) ma wymiary zbliżone do klasycznej cegły ceramicznej: długość i wysokość jest wielokrotnością 65 mm.

Elewacje
Ściany elewacyjne wzniesione z silikatów mogą pozostać nieotynkowane, pod warunkiem, że zostaną zabezpieczone impregnatem. Jeśli powierzchnie mają zostać otynkowane zaleca się niepełne spoinowanie murów.

Na rynku budowlanym popularnym materiałem wykończeniowym są także tynki silikatowe i farby silikatowe.
Tynki silikatowe są droższe od pozostałych. Zaletą produktu jest niepalność. Czas twardnienia materiału jest bardzo długi - dochodzi nawet do 4 tygodni.
Farba silikatowa produkowana jest na bazie żywicy akrylowej. Dzięki temu powłoka jest gładka i odporna na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Fundamenty
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-08-04 15:01:40
Tagi do artykułu: silikaty | ściany nośne | bloczki | pustaki | SILKA
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
gryf 3   kosztorys

Piękny dom parterowy, który wybudujesz w cenie mieszkania – to nie mit!

Wiele osób zastanawiających się nad zakupem mieszkania nie bierze pod uwagę budowy domu. Panuje przekonanie, że inwestycja w dom jednorodzinny jest droga i przekracza koszt apartamentu.
Velux

Co można samodzielnie naprawić w oknie dachowym?

Dbając o okna dachowe na co dzień, konserwując je zgodnie z zaleceniami producenta, raczej nie będziemy mieli kłopotów z ich sprawnym funkcjonowaniem ani z ewentualnymi uszkodzeniami. Gdyby jednak rama lub skrzydło okna zostały zarysowane, nastąpiło zużycie powłoki lakieru czy uszkodzenie uszczelki, to warto wiedzieć, że większość tego typu napraw w oknie dachowym można wykonać samodzielnie.
Projekt Mini1

Mini 4 – projekt domu parterowego dla 4-osobowej rodziny

Domy parterowe to spełnienie marzeń wielu osób, ponieważ potrafią zaspokoić potrzeby mieszkaniowe nawet licznej rodziny. Często zapewniają funkcjonalny rozkład pomieszczeń z przestronnym salonem, w którym każde spotkanie rodzinne będzie niesamowitym przeżyciem. Taki właśnie jest projekt domu Mini 4. Sprawdźmy bliżej jego parametry i rozwiązania instalacyjne.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Zatrzymać ciepło w domu

budowa domu
To, czy nasz dom nie będzie się przegrzewał w lecie i wychładzał w zimie zależy w dużej mierze od bezwładności cieplnej, która określa podatność materiału na zmiany temperatury otoczenia.

Murowanie ścian nośnych

beton komórkowy
Gdy gotowe są już ściany fundamentowe lub piwniczne, pora na murowanie ścian nośnych. Do ich wzniesienia najlepiej wybrać materiał o właściwościach do stosowanych do ich przeznaczenia: bardzo ciepły na ściany zewnętrzne oraz mocny i o dobrej izolacyjności akustycznej na ściany wewnętrzne.

Pustaki ze szkła, betonu czy ceramiki?

Pustaki ze szkła
Pustaki stosowane są do wykonywania ścian zewnętrznych oraz wewnętrznych. Charakteryzują się zazwyczaj większymi wymiarami oraz otworami w różnym układzie. Bardzo często otwory ułożone są mijankowo, co minimalizuje powstawanie mostków termicznych. Duża powierzchnia otworów sprawia, że pustaki przy dość dużych wymiarach, nie są bardzo ciężkie. Wykorzystywane są do wykonywania elementów konstrukcyjnych, dlatego też produkowane są o różnej, określonej wytrzymałości.

Wszechstronna ceramika budowlana

ogród
Wiosenna i letnia aura ponagla prace ogrodowe. To dobra okazja do pełniejszego zagospodarowania przydomowej przestrzeni za pomocą... np. klinkieru.
Ceramika budowlana jest materiałem niezwykle wszechstronnym. Powstają z niej pustaki na ściany nośne i działowe (ceramika poryzowana), dachówki, cegły i płytki na elewacje – ale również wytrzymałe cegły brukowe do zastosowania na ogrodowych ścieżkach i podjazdach przed domem.