X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Wczesne zapobieganie chorobom drzew

Pąki kwiatowe
Wszyscy już chyba mamy dość zimowej aury i z niecierpliwością czekamy na pierwsze oznaki wiosny. Okres przedwiośnia, który dość ciężko zdefiniować, jest bodajże pierwszym momentem, w którym możemy wejść do swego ogrodu i rozpocząć profilaktyczne opryski jeszcze bezlistnych drzew i krzewów.


Zdajemy sobie sprawę, jak podstępne są choroby grzybowe zagrażające naszym roślinom (a zwłaszcza drzewom owocowym). Gdy tylko temperatura powietrza wzrośnie do kilku stopni powyżej zera i stan taki utrzyma się przez parę dni, koniecznie znajdź chwilę czasu na wykonanie oprysków Miedzianem 50 WP.

Od czego, tak naprawdę musimy zacząć profilaktykę chorób grzybowych? Otóż od usunięcia zeszłorocznych liści. Większość patogenów zimuje właśnie na porażonych liściach (można tu wymienić kędzierzawość liści brzoskwiń czy parcha jabłoni).

Oprysk preparatem Miedzian 50 WP daje bardzo dobre rezultaty w profilaktyce takich chorób, jak kędzierzawość liści brzoskwiń, parch jabłoni, dziurkowatość liści (tu najlepiej opryskiwać w fazie nabrzmiewania pąków) oraz torbiel śliwy. Musimy pamiętać, że oprysk Miedzianem należy wykonać jeszcze w bezlistnej fazie spoczynkowej.Oczywiście profilaktyka chorób grzybowych nie kończy się na jednym oprysku. W przypadku brzoskwiń i śliw należy dokonać dodatkowych oprysków preparatem Syllit 65 WP – przed pojawieniem się liści, ale przy nieco wyższej temperaturze Zapobiegniemy wtedy kędzierzawości liści brzoskwiń i torbieli śliw.

Grusze i jabłonie warto pryskać preparatami Kaptan 50 WP, Score 350 EC. Pierwszy oprysk wiśni, czereśni i śliwy przeciwko brunatnej zgniliźnie drzew pestkowych wykonujemy tuż przed kwitnieniem tzw. faza białego pąka, więc na razie możesz spokojnie z tym poczekać.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Choroby roślin
2011-01-26 11:36:49
Tagi do artykułu: ogrody | choroby roślin | parch jabłoni | wiśnia
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
brzoskwinia

Brunatna zgnilizna drzew owocowych

Brunatna zgnilizna drzew owocowych, zwana również moniliozą, to choroba objawiająca się brunatnieniem i zamieraniem kwiatów oraz krótkopędów. Owoce pokrywają się gnilnymi, brunatnymi plamami oraz skupieniami zarodników. Przyczyną tej choroby są zimujące na pędach i na zmumifikowanych, pozostających na drzewie owocach, zarodniki, które wiosną stają się źródłem zakażenia.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Rok w ogrodzie - listopad

owoce
Przed nami zimowe mroźne miesiące. Dziś opiszemy dla Państwa prace, jakie mamy do wykonania w ogrodzie właśnie teraz.
Przede wszystkim powinniśmy zamknąć dopływ wody do kranu w ogrodzie. W okresie mrozów woda mogłaby, bowiem rozsadzić instalację wodną.
Powinniśmy również opróżnić z wszelkich preparatów beczki, oczyścić narzędzia ogrodnicze, naoliwić je i schować na czas zimy.

Odmiany jabłoni - zbiory

Jabłoń
Jest jeden owoc, który bije wszelkie rekordy popularności i sympatii, z jaką traktują go ludzie. Pochodzi z Azji Wschodniej i należy do rodziny różowatych… Cóż to za orientalny smakołyk? Jabłoń.
Rozmnaża się przez oczkowanie oraz szczepienie. Na świecie występuje ok 30 dziko rosnących gatunków jabłoni. W wyniku ich krzyżowania, wyhodowano jabłoń domową, która obejmuje wiele odmian. Decydując się na uprawę jabłoni powinniśmy dla konkretnego regionu, wybrać odpowiednią odmianę.

Rok w ogrodzie - grudzień

rok w ogrodzie,krzew
W grudniu w naszym ogrodzie jest spokojnie i cicho, a my mamy chwilę aby już zaplanować wiosenne prace w ogrodzie. Jednak nie zapomnijmy o kontrolowaniu jak rośliny, zarówno te ogrodowe jak i domowe, radzą sobie tą mroźną, zimową porą.

Miłorząb w ogrodzie

Miłorząb japoński
Miłorząb jest najstarszym drzewem rosnącym na Ziemi. Ten niezwykły gatunek pojawił się na długo przed erą dinozaurów, pod koniec ery paleozoicznej, około 270 milionów lat temu. Miłorząb występował na obszarze Azji, Ameryki Północnej i w Europie. Obecnie istnieje tylko jeden gatunek - miłorząb dwuklapowy (Ginko biloba).