Dekoracyjne drzwi zewnętrzne

drzwi zewnętrzne

fot. drzwi zewnętrzne

Drzwi zewnętrzne stanowią najlepszą wizytówkę domu. Odpowiednio dobrane tworzą spójną kompozycję z elewacją budynku, a także decydują o atrakcyjnym wyglądzie przedpokoju lub holu. Popularnym elementem zdobniczym, który można wykorzystać w wybranych skrzydłach drzwiowych, są przeszklenia.

Zestawy szybowe w drzwiach wewnętrznych to standardowe rozwiązanie w większości polskich mieszkań. Do ich podstawowych zadań należy doświetlenie pomieszczeń i uzyskanie efektu optycznego powiększenia wnętrza. W przypadku drzwi zewnętrznych pełnią one dodatkowo funkcję zabezpieczenia przed warunkami zewnętrznymi oraz stwarzają tak istotną w tym przypadku możliwość obserwacji otoczenia domu.

Więcej światła!
Wpadające przez szklane otwory w drzwiach zewnętrznych promienie światła dziennego skutecznie rozjaśniają przedpokoje i hole. Efekt dodatkowego doświetlenia pomieszczenia możemy uzyskać szczególnie wtedy, gdy zdecydujemy się na przeszklenia o większej niż tylko wąska linia powierzchni. Pamiętać należy jednak o tym, że oprócz naturalnej funkcji ozdobnej i doświetlającej wnętrze przeszklenie w drzwiach zewnętrznych powinno też chronić przed wszelkimi czynnikami zewnętrznymi w rodzaju niekorzystnych warunków pogodowych lub ingerencji intruzów. Związane jest to z bezpieczeństwem domowników, dlatego też często rozmiar pakietu szklanego jest kompromisem pomiędzy chęcią jak najlepszego doświetlenia wnętrza z jednej strony i obawy przed włamaniem z drugiej.

Zobacz również: Remont kostki z lat 70-tych
drzwi zewnętrzne

fot. drzwi zewnętrzne

Oferta drewnianych drzwi zewnętrznych firmy CAL obejmuje skrzydła z przeszkleniami o różnej formie. W modelach takich jak Bolko II lub Sędziwój z kolekcji Drzwi Rycerskich są one niewielkie i pełnią raczej funkcję dekoracyjną. Modele takie jak Zawisza czy Spytko wyposażone zostały w dużo większe powierzchnie przeszkleń, które pozwalają na dodatkowe rozwidnienie pomieszczeń.

Jakie szkło?
W zależności od konstrukcji skrzydła drzwiowego i specjalnych wymagań klientów firma CAL stosuje różne rozwiązania zestawów szybowych. Grzegorz Kosiński, kierownik Centrum zamówień firmy CAL, wyjaśnia: – Wykorzystujemy pakiety szklane jedno- i dwukomorowe ze szkłem niskoemisyjnym, wypełnione argonem dla uzyskania jak najlepszych parametrów cieplnych. W większości przypadków mają one powłokę refleksyjną, która w znacznym stopniu utrudnia obserwację tego, co dzieje się wewnątrz domu. Zewnętrzna szyba jest najczęściej wykonana ze szkła antywłamaniowego w klasie P2 lub na życzenie klienta P4. Niektóre drzwi są wyposażone w bardziej ozdobne szkło wypukłe.
Dzięki takim rozwiązaniom drzwi zewnętrzne CAL mogą być stosowane zarówno w budownictwie jednorodzinnym, jak i w obiektach użyteczności publicznej.

Odpowiednio dobrane
Zestawy szybowe w drzwiach zewnętrznych stanowią widoczny już na pierwszy rzut oka element dekoracyjny zarówno elewacji budynku, jak i wnętrza domu. Dobrane odpowiednio do wielkości i kształtu bryły, kolorystyki fasady oraz aranżacji domu tworzą elegancką i gustowną kompozycję. Aby sprostać estetycznym oczekiwaniom klientów, firma CAL oferuje dodatkowo przeszklenia witrażowe: angielskie, z użyciem wysokiej jakości folii witrażowych, tiffany, z wykorzystaniem kolorowych szkieł łączonych za pomocą lutów oraz piaskowane, a więc lekko matowione. Skrzydła z ozdobnymi witrażami mogą również występować w wersji antywłamaniowej. W ofercie dostępne są także drzwi zewnętrzne z przeszkleniami wykonanymi ze szkła fenickiego, potocznie zwanego lustrem weneckim.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)