X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
Kredyty hipoteczne
 
 
 
 
 

Czym się kierować przy wyborze betoniarki

Kiedyś pewien student, zapytany przez profesora co wie o betonie, odpowiedział: „Beton powstaje w betoniarce”. Jakby na to nie patrzeć miał racje, przynajmniej częściowo. Ludzie z branży budowlanej na pewno są w stanie trochę więcej powiedzieć na tak sformułowane pytanie. Ale czy każdy z nich byłby w stanie powiedzieć coś o samej betoniarce? O jej pojemności, wieńcu, czy lepiej żeby była na koło czy korbę? Albo jaka jest różnica między betoniarką a mieszarką? Poniżej przedstawiamy kompendium wiedzy na temat tych właśnie urządzeń.


Betoniarka, jak to słusznie zaznaczył student, jest urządzeniem mieszającym, którego celem jest utworzenie mieszanki betonowej, w której podstawowy skład wchodzą: kruszywo (piasek, żwir), woda i cement. Typowa betoniarka ma kształt bębna obrotowego. Do mniejszych prac używamy betoniarki przenośnej, natomiast przy dużych budowach używa się tzw. gruszki – betoniarki zamontowanej na samochodzie ciężarowym.

Betoniarka samochodowaBetoniarki możemy podzielić ze względu na:


- kształt mieszalnika na:
- betoniarki kielichowe
- betoniarki bębnowe
- sposób przemieszczania na:
- betoniarki stałe
- betoniarki przenośne
- betoniarki samochodowe
- sposób pracy na:
- betoniarki o działaniu ciągłym
- betoniarki o działaniu okresowym

Dość częstym błędem jest nazywanie betoniarki mieszarką i odwrotnie. Betoniarka miesza za pomocą obrotów bębna, natomiast jej mieszadła są nieruchowe. W mieszarce, jest zupełnie odwrotnie, to mieszadła są w ruchu, a bęben nie. Mieszarki w budownictwie raczej nie znajdziemy – używa się jej głównie w rolnictwie do mieszania np. paszy.

Problemu może przysporzyć wybór czy betoniarka ma być na koło, czy na korbę. Przechył na korbę ma przekładnie ślimakową, przez co wsyp jest bardzo prosty i lekki. Wsyp przy przechyle na koło nie jest tak łatwy jak na korbę, tu czasem trzeba użyć siły. Rozróżniamy przesyp na koło z hamulcem nożnym i przechył na koło z ryglem.

BetoniarkaWażne jest wybranie odpowiedniej pojemności betoniarki. Tu należy pamiętać o pojemności całkowitej i pojemności zasypowej. Pojemność całkowita jest pojemnością całego bębna w cm3 – określa całkowicie zalany bęben. Pojemność zasypowa (zwana pojemnością użytkową lub roboczą) określa jaka ilość zaprawy będzie się bez problemu mieszała w bębnie, bez wylewania. Pojemność taka jest ukryta w nazwie modelu betoniarki, np. BWE 80 – oznacza, że ten model betoniarki ma pojemność zasypową równą 80 litrów.
Przy wyborze betoniarki musimy się zastanowić do czego będzie nam ona potrzebna. Wiadomo, że do budowy domu potrzebujemy betoniarkę większa, niż do domowych drobnych wylewek cementowych, ale równocześnie mniejszą niż do profesjonalnej firmy budowlanej. Tu najlepiej skonsultować się ze sprzedawcą, który na pewno doradzi nam odpowiedni rozmiar do naszych potrzeb.
Przy wyborze betoniarki o odpowiedniej pojemności pozostaje kwestia jej zasilania. Betoniarki powyżej 150 litrów rozróżniają się na betoniarki na jedną fazę (230V) i na siłę (380V). Na chwilę obecną większość produkowanych betoniarek jest jednofazowych, nawet tych o największych pojemnościach.

Ostatnią kwestią wartą poruszenia jest wieniec betoniarki. Rozróżniamy 3 rodzaje wieńców:
Wieniec żeliwny jest najtrwalszy i co za tym idzie najpopularniejszy. Jedyny jego minus, to ciut głośniejsza praca betoniarki.
Wieniec kompozytowy jest trwałym, lekkim i cichym wyrobem z tworzywa polimerowego. Jego zaletą jest to, iż składa się z kilku elementów połączonych ze sobą. W przypadku usterki, wymieniany jeden element, a nie cały wieniec jak w przypadku żeliwnego.
Wieniec tłoczony jest najsłabszym z wieńców. Wyprodukowany jest z tej samej blachy co bęben i w przypadku jakiejś usterki do wymieniamy go razem z bębnem.
Ostatnim trendem jest produkcja betoniarek, w ogóle bez wieńca. Jest to duża oszczędność, gdyż wymieniany tylko od czasu do czasu pasek napędowy.

Teraz na pewno wybranie odpowiedniej dla nas betoniarki będzie mniej problematyczne. Choć jest to urządzenie niedoceniane, to musimy pamiętać, że bez niej żaden, nawet najmniejszy, dom nie powstanie.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Do betonu
2009-05-14 13:29:47
Tagi do artykułu: betoniarki | Mieszarki | zaprawy
 
A ja myślę, że betoniarka się zawsze przyda, zawsze można sprzedać... Jak ktoś szuka, to polecam firmę prefabetkurzetnik.pl, bo dobrze doradzają wybór odpowiedniego sprzętu. Mają też laboratorium do badania betonu.
Lilianka @ 2016-08-18 08:18:19
Betoniarka przyda sie zawsze i każdemu. Poza tym czasem wypożyczenie jest droższe niż zakup.
123pr @ 2013-04-28 04:15:42
Pokaż więcej komentarzy
 
 
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
Inne wiadomości
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
system klucza Blue Compact

Klucz master i klucze z uprawnieniami – co to oznacza w praktyce?

W domu czy biurze, w którym jest wiele par drzwi zamykanych na klucz, można zainstalować system wkładek i klucza master. Polega to na tym, że zamki mogą być otwierane przy pomocy kilku kluczy mających różne zakresy dostępów. Klucz master, zwany również generalnym, otwiera wszystkie wkładki należące do systemu. Są także klucze grupowe, którymi można otworzyć tylko wybrane zamki, a także klucze indywidualne, otwierające jedynie jeden konkretny zamek. Takie systemy mechaniczne działają w wielu obiektach.
wiatraki

Technologie ekologiczne w budownictwie

Edukacja ekologiczna buduje świadomość społeczeństwa, które przykłada coraz większą wagę do jakości produktów i technologii wdrażanych na rynek. Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii do zasilania gospodarstwa domowego i budowanie z ekologicznych materiałów od wielu lat jest propagowane, modne … i drogie.
geodeta

Współpraca z geodetą – realizacja projektu domu

Kim jest geodeta i dlaczego współpraca z nim jest niezbędną częścią przygotowań do budowy domu? Sprawdź!
pomiary geodezyjne

Budowa domu: o co pytać geologa i geodetę?

Podczas przygotowań do budowy i w trakcie realizacji inwestycji bardzo ważną rolę odgrywają eksperci zajmujący się badaniem gruntu oraz pomiarem terenu. Geolog ma za zadanie zbadać jakość gruntu na działce. Natomiast geodeta określa granice działki i przygotowuje mapę do celów projektowych. Jakie tematy należy poruszyć w rozmowie z tymi fachowcami, aby współpraca układała się pomyślnie?
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Mieszadła i mieszalniki

mieszadła
Mieszanie, mimo że nieodłącznie związane z każdym etapem budowy czy remontu, jest jednocześnie procesem często bagatelizowanym, do którego nie przykłada się większej wagi. Błąd, ponieważ brak grudek, pęcherzyków powietrza czy nieestetycznych zacieków na ścianach związanych ze złym wymieszaniem farby jest właśnie wynikiem tej, na pierwszy rzut oka, prostej czynności. Tym bardziej zyska ona na prostocie i skuteczności dzięki zastosowaniu mieszadeł firmy Collomix, których dystrybutorem na Polskę jest firma Lange Łukaszuk...

Cement jako spoiwo budowlane

Betoniarka
Spoiwa budowlane są to sproszkowane mieszkanki wiążące, które zmieszane z wodą lub też inną substancją płynną wiążą a następnie twardnieją. Mieszanki te służą do przygotowywania betonów, zapraw oraz różnego rodzaju materiałów tynkarskich oraz wykończeniowych.

Wapno jako spoiwo budowlane

Zaprawa murarska
Wapno budowlane jest spoiwem powietrznym, czyli takim, które twardnieje tylko na powietrzu. Jego głównymi składnikami są tlenki i wodorotlenki wapnia z małą domieszką wodorotlenku magnezu, dwutlenku krzemu, tlenku glinu i tlenku żelaza. Zazwyczaj wapno służy jako dodatek do innych spoiw - cementu lub też gipsu. W ten sposób poprawiają się ich właściwości ciepłochronne, urabialność oraz reguluje się czas wiązania.

Ceramiczne pokrycia dachowe

dach
Ceramiczne pokrycia dachowe od wieków cieszą się poważaniem klientów i uznaniem wykonawców. Zapewne dlatego, że są niepalne, nienasiąkliwe, dźwiękoszczelne, odporne na promieniowanie słoneczne i wahania temperatury. Nie wymagają też konserwacji przez cały czas użytkowania. Ich trwałość może być więc liczona w dziesiątkach, a nawet setkach lat.