X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Chłodny powiew w gorące dni

Klimatyzator
Jeszcze kilka lat temu klimatyzatory były urządzeniami luksusowymi i rzadko spotykanymi. Obecnie coraz częściej są elementem wyposażenia naszych biur, domów i mieszkań. W znaczący sposób ułatwiają nam funkcjonowanie w gorące, letnie dni.

Klimatyzator działa podobnie jak domowa lodówka. Jedna jego część wciąga ciepłe powietrze z pomieszczenia i wypuszcza je schłodzone, a druga pobiera powietrze z zewnątrz w celu schłodzenia gazu krążącego w klimatyzatorze. Następnie po podgrzaniu wypuszcza je na zewnątrz.

 
Dobrze dobrane klimatyzatory sprawią, że w naszym domu będzie chłodno nawet w gorące dni. Mają bardzo łatwy i precyzyjny układ regulacji temperatury oraz utrzymują odpowiednią dla człowieka wilgotność powietrza. Niektóre z nich, wyposażone są w dodatkowe elementy grzejne, które umożliwiają dogrzewanie pomieszczeń w zimowe dni.
 
Sterowanie klimatyzatorem jest proste. Panel znajdujący się w obudowie klimatyzatora wyposażony jest w przyciski i pokrętła. Umożliwiają one ustawiania szybkości wentylacji oraz optymalnej dla nas temperatury. Regulatory temperatury zazwyczaj mają szeroki zakres (od 18 do 30°C) i umożliwiają one zwiększenie lub zmniejszenie temperatury o 1°C. Równie często spotykane są klimatyzatory z panelem elektronicznym, które sterowane są za pomocą pilota. Niektóre modele są dodatkowo wyposażone w zegar, który pozwala na zaprogramowanie urządzenia.


Dzięki obecności klimatyzatora w domu, alergicy mogą spać spokojnie. Każde takie urządzenie wyposażone jest w filtry powietrza, które zatrzymują kurz i pył. Dostępne są także modele wyposażone w filtr z węgla aktywowanego, który likwiduje przykre zapachy lub w pochłaniacze elektrostatyczne, które wyłapują bakterie, roztocza i dym papierosowy. Niektóre z modeli klimatyzatorów dostępnych na polskim rynku są wyposażone w kontrolkę informującą o stopniu zużycia filtrów.
Wybierając odpowiedni klimatyzator do naszego domu czy mieszkania, należy wziąć pod uwagę moc chłodzącą urządzenia. Na zapotrzebowanie mocy tego urządzenia oprócz izolacyjności ścian, akumulacji ciepła, wielkości i ilości okien wpływa zacienienie i nasłonecznienie poszczególnych pomieszczeń.
Obecnie na rynku dostępne są:
- klimatyzatory przenośne – oprócz stosunkowo niskiej ceny, główną ich zaletą jest to, że można je ustawić w dowolnym miejscu w domu. Niestety są głośne, a ich moc chłodząca jest niewielka.
- klimatyzatory stacjonarne – są to urządzenia monoblokowe, czyli jednoczęściowe. Mogą być montowane zarówno w ścianie, jak również w oknie. W drugim przypadku, wymagana jest przeróbka okna, która jest związana z trwałymi zmianami w ramie okiennej. Niestety nie wyglądają estetycznie i tak jak w przypadku klimatyzatorów przenośnych – są głośne.
- klimatyzatory typu split – inaczej zwane rozłącznymi. Są bardzo chętnie stosowane w domach jednorodzinnych. Zbudowane są z jednostki wewnętrznej, która schładza powietrze w pomieszczeniu oraz zewnętrznej, która ma za zadanie odprowadzenie ciepła poza mury domu. Zajmują mało miejsca w domu, ponieważ ich większa część montowana jest na zewnątrz budynku. Dużą zaletą tego typu urządzeń jest ich cicha praca oraz wysoka wydajność. W zależności od rodzaju jednostki wewnętrznej oraz miejsca instalacji urządzenia, rozróżniamy:
- klimatyzatory ścienne – są najczęściej kupowane, ze względu na duży wybór, estetyczne wykończenie, rozbudowaną automatykę oraz wiele dodatkowych funkcji. Montowane są na ścianie, w niewielkiej odległości od sufitu;
- klimatyzatory kasetonowe – dzięki temu, że jednostka wewnętrzna dopasowywana jest do stelaża sufitu podwieszanego, można urządzenie dopasować do każdego wnętrza. Mogą być one jedno-, dwu- lub czterokierunkowe. Te ostatnie są najlepsze, ponieważ równomiernie rozprowadzają powietrze po całym pomieszczeniu;
- klimatyzatory przysufitowe – rozprowadzają one powietrze pod płaszczyzną sufitu. Dużą zaletą stosowania tego typu klimatyzatora jest to, że w pomieszczeniu nie ma przeciągów;
- klimatyzatory kanałowe – zaletą tego rodzaju klimatyzacji jest możliwość dokładnego rozprowadzenia powietrza po całym domu. Jednostka wewnętrzna umieszczana jest w przestrzeni między sufitem podwieszanym a stropem. Do niej podłączane są kanały powietrzne o zakończeniach w postaci kratek wywiewnych. Można je ulokować w dowolnym miejscu w pomieszczeniu.

klimatyzatory multi-split – stosowane są do obsługi kilku pomieszczeń. System ten składa się z jednego klimatyzatora zewnętrznego i kilku wewnętrznych. Taka klimatyzacja pracuje cicho, ponieważ urządzenie emitujące największy hałas znajduje się na zewnątrz budynku.

Montowanie klimatyzatora nie jest skomplikowane. Urządzenie ustawiamy w odpowiednim miejscu, a następnie instalujemy rurę, która ma za zadanie odprowadzić wchłaniane przez urządzenie ciepło. Rura ta montowana jest bezpośrednio w ścianie zewnętrznej lub w oknie. Należy jednak pamiętać, aby nie ustawiać urządzenia w pobliżu źródeł ciepła(np. piecyki) oraz nie zakrywać kratek wentylacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Instalacje HVAC
Autor: Anna Dębiec
2016-04-05 20:16:57
Tagi do artykułu: klimatyzatory | klimatyzatory przenośne | klimatyzatory stacjonarne | klimatyzatory typu split | klimatyzatory kanałowe | klimatyzatory multi-split
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Wilgoć na ścianie

Osuszacze powietrza

Problemem często pojawiającym się w domu jest zbyt duża wilgoć. Skutkami nadmiernej wilgoci są grzyby, drobnoustroje, złe samopoczucie, a nawet poważne choroby. Jeżeli wilgoć pojawia się okresowo, wystarczy intensywnie wietrzyć i ogrzewać mieszkanie. Jeśli jednak wilgoć jest dość duża, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji, warto zaopatrzyć się w odwilżacz powietrza, zwany inaczej osuszaczem.
nagrzewnica gazowa

Nagrzewnice elektryczne i gazowe – specyfikacja

Nagrzewnice powietrza wykorzystuje się do ogrzewania obiektów produkcyjnych, magazynowych, gospodarczych oraz wnętrz jesienią i zimą. Na rynku istnieje wiele urządzeń tego typu, które różnią się między sobą mocą grzewczą i metodą zasilania. Czym kierować się przy wyborze nagrzewnicy?
Wentylator marki First Austria

Jaki wentylator do domu i biura?

Wentylator wciąż kojarzy się z tradycyjnym urządzeniem, w którym kilkuramienne śmigło napędzane jest przez wirnik. Dzięki niemu powietrze rozpędza się i oziębia dając w efekcie przyjemny podmuch, chłód i ulgę w upalne dni.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Jak dobrać moc klimatyzatora?

klimatyzator
Moc chłodnicza klimatyzatora decyduje o tym, czy urządzenie ochłodzi powietrze w pomieszczeniu do żądanej temperatury. Jeśli dobierzemy klimatyzator o zbyt wysokiej mocy, jego możliwości nie zostaną wykorzystane, natomiast zbyt słaby sprzęt nie będzie w stanie ochłodzić wnętrza do ustawionej przez nas temperatury.

Jeden klimatyzator – wiele zalet - Blaupunkt MOBY BLUE 1312

klimatyzator przenośny
Od klimatyzatora coraz więcej się wymaga. Już nie tylko ma chłodzić, ale również dobrze wyglądać, niewiele kosztować i najlepiej, gdy jednocześnie może być również urządzeniem grzewczym.

Klimatyzatory i nagrzewnice - zamów pogodę na jutro

klimatyzator
Przeciętny człowiek słabo orientuje się w urządzeniach zmieniających parametry powietrza w mieszkaniach, domach czy biurach.

Klimatyzacja a alergie

dmuchawiec
Alergia jest dziś uznawana za jedną z najszybciej rozwijających się chorób cywilizacyjnych. Tylko w Polsce około 14 mln osób ma objawy alergii, a jej intensywna postać dotyka około 4 mln obywateli. W walce z codziennymi dolegliwościami pomóc mogą wysokiej jakości klimatyzatory...