X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
Kredyty hipoteczne
 
 
 
 
 

Pokrycie dachu

dachówki ceramiczne
Pokrycie dachu należy dobrać na etapie sporządzania projektu domu. Oprócz technologii w której będzie wznoszony dom należy wziąć pod uwagę: lokalną architekturę, kąt nachylenia połaci, nośność konstrukcji dachu, kształt dachu (stopień skomplikowania) i trwałość pokrycia.


Ponadto projekt powinien określać:
- rodzaj materiałów do pokrycia, izolacji, obróbek i uszczelnień dachu
- metodę przygotowania podłoża
- opis technologii wykonania dachu
- opis rozmieszczenia wentylacji

Pokrycia dachów mogą być:
- ceramiczne,
- cementowe,
- blaszane i
- drewniane

Ceramiczne i cementowe pokrycie dachów – dachówki
Najpopularniejsze dachówki stosowane powszechnie w budownictwie to: dachówka zakładkowa, dachówka marsylska, dachówka holenderska, dachówka mnich-mniszka oraz dachówka cementowa.

Każda dachówka ma specjalny zaczep pod kątem 90 stopni, który służy do oparcia na na łacie.
Niektóre dachówki nie wymagają użycia spoin, ale zdecydowaną większość należy zespolić. Dom klejenia dachówek używa się zaprawy wapiennej wymieszanej z włóknami organicznymi lub Polkitem.Papy
papa izolacyjnaPapy dzielą się na rodzaje pod względem: izolacyjności, wzornictwa, kolorystyki i zastosowania.
- Papa asfaltowa izolacyjna na tekturze służy do izolacji przeciwwilgociowych.
- Papa podkładowa na tekturze służy jako podkład do spodnich warstw pokryć dachowych i wodoszczelnych
- Papa wierzchniego krycia na tekturze nasyconej obustronnie asfaltem impregnacyjnym służy do zewnętrznego pokrycia dachu
- Papa asfaltowa na osnowie z welonu szklanego służy do zabezpieczeń przeciwwilgociowych, wodochronnych, oraz jako pokrycie dachu na sztywnym podłożu.
- Papa asfaltowa na włókninie przeszywanej służy do wykonywania spodnich izolacji przeciwwilgociowych i wodoodpornych.. Nie wolno stosować materiału jako warstwy wierzchniej.
- Papa termorozgrzewalna na włókninie poliestrowej służy do układania na podkładzie betonowym, cementowym lub na pokryciu papowym na dachach o nachyleniu do 20%.

Gonty papowe (dachówka bitumiczna)
Dachówki bitumiczne TegolaBardzo popularny materiał służący do pokrycia dachów, produkowany na bazie surowców bitumicznych, w kilku kolorach i kształtach.

Lepiki i preparaty bitumiczne
- Lepiki asfaltowe służą do klejenia pokrycia dachowego i powlekania podłoża dachu. Ma właściwości przeciwwilgociowe i wodoszczelne.
- Lepiki smołowe powstają w wyniku przeróbki smoły zmieszanej z węglem kamiennym. Można je stosować jedynie na podłożu suchym. Służy przede wszystkim do konserwacji pokryć dachowych.

Blachy
Krycie dachów blachą jest coraz popularniejsze. Blacha produkowana do tego celu jest estetyczna i spełnia wymagania stawiane normy poszyciom dachowym.
- Blacha stalowa ocynkowana obustronnie służy przede wszystkim do produkcji pokryć dachowych i obróbek blacharskich (obróbki blacharskie dachu).
- Blacha stalowa profilowana i falista sprzedawana w wersji ocynkowanej i nieocynkowanej służy przede wszystkim do obudowy i pokrycia dachów.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Dachy
Autor: Agnieszka Bykowska
2011-03-30 14:49:40
Tagi do artykułu: dachówki | Papy | pokrycia dachu | lepiki asfaltowe | obróbki blacharskie
 
W kilku kolorach można znaleźć też ondulinę, taką jaka jest tutaj na przykład znamitozrobisz.pl takie lekkie i kolorowe pokrycie ożywia cały budynek.
gość_dana @ 2011-10-06 05:53:06
 
 
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
 
Powiązane galerie:
Galeria Zdjęcia z realizacji projektów domów Zdjęcia z realizacji projektów domów Galeria Dachy Dachy    
Inne wiadomości
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
nowe projekty DD

Nowe projekty w pracowni Dobre Domy

Szeroki wybór to podstawa, nie tylko jeśli chodzi o dokonywanie zakupów materiałów budowlanych czy decyzji, któremu fachowcowi powierzyć budowę domu. Najważniejszym, bo kształtującym wszystkie pozostałe kwestie związane z realizacją inwestycji, jest wybór odpowiedniego projektu domu.
konstancja blizniak

Jak wybrać dom do zabudowy bliźniaczej?

Jeżeli decydujesz się na budowę domu do zabudowy bliźniaczej, jest dużo kwestii, o których musisz pamiętać przed wyborem projektu. Radzimy, jak się do tego zabrać.
Dla wielu inwestorów decyzja o postawieniu domu w zabudowie bliźniaczej jest pomysłem dość kontrowersyjnym i wzbudzającym wątpliwości ze względu na realizację. Już nie musisz się martwić! Istnieje naprawdę wiele stylowych, funkcjonalnych projektów, które z łatwością można zaadaptować do zabudowy bliźniaczej.
podkowa

Budowa domu - przesądy i zwyczaje

Każdy, kto buduje dom, chce mieć absolutną pewność, że zrobił wszystko, żeby został on solidnie wykonany i sprawiał radość rodzinie. Nie wolno przy tym zapomnieć o przesądach i obrzędach, które dotyczą realizacji najważniejszego przedsięwzięcia w życiu.
dom jednorodzinny

Dachówki ceramiczne – tradycja i nowoczesność

Dach jest zwieńczeniem domu i stanowi o jego charakterze. Dachówki ceramiczne doskonale nadają się zarówno do nowoczesnych koncepcji architektonicznych, jak i do renowacji klasycznych dachów.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Czym kryjemy dachy?

Przykładowe pokrycie dachu
W obecnych czasach dachy oprócz funkcji oczywistej – ochronnej i użytkowej – w przypadku zaadoptowania poddasza, mają także funkcje ozdobną. Rodzaj pokrycia należy określić już na etapie projektu domu, gdyż wiadomo, że każde pokrycie ma inny ciężar i będzie wymagać innej więźby dachowej. Jednym z wyznaczników jakim będziemy się kierować jest cena. A ta w dużej mierze zależy od kształtu jaki ma nasz dach...

Jaki dach do domu?- dobór konstrukcji i materiałów wykończeniowych

dach
Solidny i piękny dach to zwieńczenie i niewątpliwa ozdoba domu. Wybudowany z trwałych materiałów, dokładnie wykończony będzie służył przez wiele lat skutecznie chroniąc mieszkańców przed kaprysami matki natury.

Niższe ceny dachówek

dachówki
Witając Nowy Rok każdy z niepokojem próbuje zaplanować wydatki w domowym budżecie i... przewidzieć podwyżki. Większe inwestycje jak np. budowa domu lub remont pokrycia dachowego mogą spędzać sen z powiek...

Brązowa kreacja dla domu

dom jednorodzinny
„Dziewczyny lubią brąz…” śpiewał Ryszard Rynkowski. Okazuje się, że nie tylko dziewczyny – brąz coraz chętniej wybierają także inwestorzy jako kolor pokrycia dachowego.