X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Formy ogrzewania domów i mieszkań

instalacje
Wybierając sposób ogrzewania kierujemy się zazwyczaj aspektem ekonomicznym. Chcemy aby opłata była możliwie niska, a komfort cieplny jak najwyższy.
Zdecydowanie najmniej problemów mają osoby, które mogą skorzystać z możliwości podpięcia do gotowej sieci miejskiej. Opłaty pobierane przez dostawców zewnętrznych takich jak: spółdzielnie i przedsiębiorstwa energii cieplnej, są na tyle korzystne, że nie opłaca się instalacja własnych urządzeń do produkcji ciepła. W innej sytuacji, np. podczas budowy domu z dala od miejskich sieci, należy rozważyć i wybrać najkorzystniejszą i ekonomiczną formę ogrzewania.Wybierając metodę grzewczą należy uwzględnić następujące aspekty:

1. Kubaturę budynku (mierzona w m3)
Ilość pomieszczeń które chcemy ogrzewać i ich powierzchnia. Można samemu wyliczyć zapotrzebowanie na ciepło dzięki zmianie ustawy o warunkach technicznych projektowanych budynków.2. Ilość mieszkańców i łazienek
Przyjęto powszechnie, że moc potrzebna do ogrzania wody musi być większa niż do ogrzania pomieszczeń. Średnie wyliczenie zużycia wody w czteroosobowej rodzinie wynosi od 400 – 480 litrów na dobę. Projektując dwie łazienki, trzeba wziąć pod uwagę, że mogą być użytkowane jednocześnie. Biorąc średnią zużycia na osobę, potrzeba nam systemu, który zabezpieczy od 150 – 200 l wody o temperaturze ok. 60 stopni w 10 minut.

3. Możliwe opcje źródła zasilania
W standardowym wyborze zasilania są: gaz ziemny, energia elektryczna i olej opałowy. Spośród tego ocenia się, że najbardziej ekonomiczne są: olej opałowy i gaz.

Piece olejowe
Obecnie ceny oleju wahają się, a gazu rosną w zastraszającym tempie. Olej opłaca się magazynować i kupować w dużych zbiornikach – z przechowywaniem ich może być problem ponieważ muszą spełniać określone normy i należy spełnić warunki przechowywania.
Ogrzewanie gazowe
Gaz ma dużo mniejsze wymagania kubaturowe i wentylacyjne – z tego względu jest dużo wygodniejszy. Piece gazowe nie wymagają nawet organizacji pomieszczenia pod kotłownię.
Ogrzewanie elektryczne
Jest to w obecnych czasach najdroższa forma ogrzewania i najmniej efektywna.


4. Budżet, który chcemy przeznaczyć na urządzenie domowej kotłowni.
Piece jednofunkcyjne są opcjami najtańszymi na rynku. Dostępne opcje to:
- piece atmosferyczne (to takie, które mają zamknięta komorę spalania)
- piece turbo (pobiera powietrze z zewnątrz)
- piece kondensacyjne (najbardziej wydajne i ekonomiczne zużycie paliwa- wykorzystują ciepło zawarte w parze wodnej, a sprawność całego cyklu spalania pozwala na uzyskanie wydajności kotła do 109% )


Powszechny trend wskazuje na częstszy wybór kotła grzewczego, który obsługuje jednocześnie centralne ogrzewanie pomieszczeń i wody. Uniwersalność tych urządzeń ma odbicie w różnorodności dostępnych typów. W zależności od źródła można w nich palić paliwami stałymi lub ciekłymi.

Ogrzewanie podłogowe i grzejniki elektryczne
ogrzewanie podłogoweZe względu na stały wzrost cen energii elektrycznej jest obecnie najmniej opłacalne. Zaleca się stosowanie tego źródła ciepła w ostateczności, gdy nie ma dostępu do alternatywy.
System ogrzewania podłogowego produkuje się w formie rozwijanych mat regulowanych termoregulatorami do żądanej temperatury pomieszczenia. Nawierzchnia i rodzaj podłogi muszą być dedykowane pod tą formę ogrzewania (najlepiej ceramika, terakota lub kamień - które dłużej oddają ciepło). Niepodważalną zaletą mat grzewczych jest prawidłowe rozchodzenie się ciepła (od podłogi do sufitu), które zapewnia najkorzystniejszy mikroklimat w pomieszczeniu.

Ogrzewanie kominkowe
kominkiTo ostatnio bardzo popularna forma ogrzewania. Zarówno jako sposób na centralne ogrzewanie domu, jak i tradycyjny element dekoracyjny. Dla kominków również należy dobrać odpowiednią moc grzewczą. Najlepsza opcją są kominki z płaszczem wodnym. Regulacja temperatury w pomieszczeniach odbywa się przy pomocy termostatów przy kaloryferach.
Standardowo funkcjonuje jedynie jako urządzenie wspomagające ogrzewanie domu. Decydując się na ogrzewanie całego domu i wody kominkiem należy pamiętać o instalacji rekuperatora. Urządzenie odzyskuje ciepło z powietrza wywiewanego na zewnątrz. Zdecydowanie ogranicza stratę ciepła dla wentylacji nawet do 80%.

Pompy ciepła
W dobie trendu rozwiązań proekologiczny pompy ciepła, choć drogie, zyskują na popularności. Do ogrzewania wykorzystuje naturalną energię: powietrze, temperaturę gruntu, wody gruntowe. Niski koszt eksploatacji zwraca zakup i instalację urządzeń dopiero po kilkunastu latach. Instalacja urządzeń nie potrzebuje specjalistycznych pozwoleń. Wymaga dużej mocy energii elektrycznej.

Kolektory słoneczne
kolektory słoneczneMontuje się na dachach lub ścianach budynków. To najpopularniejsza forma ekologicznej produkcji energii do ogrzewania domów i wody. Koszt związany z instalacją zwraca się w ciągu kilku lat. Średnia miesięczna cena eksploatacyjna to ok. 15zł.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Centralne ogrzewanie
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-05-30 16:13:26
Tagi do artykułu: komfort cieplny | Ogrzewanie gazowe | piece | Ogrzewanie elektryczne | kotły grzewcze | centralne ogrzewanie | grzejniki | ogrzewanie domu
 
Powiązane galerie:
Galeria Kominki Kominki      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
gaz

Jak zmienić sprzedawcę gazu i sporo na tym zaoszczędzić?

Kiedy rachunek za gaz zaczyna nadmiernie obciążać twój budżet możesz, jak w przypadku energii elektrycznej, zmienić sprzedawcę. Wbrew pozorom nie jest to trudne i wymaga przejścia jedynie kilku formalnych kroków. Oto zwięzły poradnik dla wszystkich, którzy potrafią liczyć własne pieniądze, i którzy właśnie pomyśleli o takiej operacji.
piec

Piece na ekogroszek

Ekogroszek to paliwo stałe, które przez wzgląd na małą zawartość siarki, substancji palnych i wody zostało zakwalifikowane do grupy paliw ekologicznych. Produkcja na bazie wysokokalorycznego węgla kamiennego decyduje o ekonomiczności produktu, porównywalnej do oleju czy gazu.
piece

Piece kaflowe, piece kominkowe

Piec kaflowy to rodzaj pieca akumulacyjnego. Współczesne modele posiadają płaszcz wodny albo wymiennik ciepła, który ogrzewa wodę na użytek gospodarstwa domowego. Wyposaża się je również we wkłady kominkowe zamykane na drzwiczki z szybką.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Wymiana grzejników czy całej instalacji grzewczej?

grzejnik
Wiekowe kamienice coraz częściej przechodzą metamorfozy, dzięki którym przywracana jest im dawna świetność. To jednak nie tylko powierzchowne zmiany. Wymieniane są stare instalacje grzewcze i inne systemy wewnętrzne. Nowoczesna technologia siłą rzeczy wkrada się także w mury kamienic z początków XX wieku. Dzisiejsze projekty są pieczołowicie i indywidualnie dopasowywane tak, że nawet budynki pod opieką konserwatora zabytków można wyremontować bez uszczerbku dla ich stylistyki.

Kocioł Eko Komfort firmy HKS Lazar

kocioł
Opalane peletami kotły CO Eko Komfort należy do grupy głównych produktów firmy HKS Lazar. Urządzenie jest przeznaczone do zasilania instalacji C.O. i C.W.U...

Grzejniki dwuwarstwowe

łazienka
Grzejnik drabinkowy to bardzo popularne rozwiązanie ogrzewania łazienkowego, jednak w większych pomieszczeniach może nie zapewnić odpowiedniego efektu grzewczego. Wszędzie tam, gdzie wymagane są duże moce grzewcze i funkcjonalne rozwiązania świetnie sprawdzają się dwuwarstwowe grzejniki dekoracyjne marki Zehnder.

Ogrzewanie podłogowe

ogrzewanie podłogowe
Ogrzewanie podłogowe jest zaliczane do najbardziej efektywnych technologii grzewczych. Mimo że montaż specjalnej instalacji wiąże się ze znacznym wydatkiem, w ostatnich latach tego rodzaju ogrzewanie cieszy się dużą popularnością. Tzw. „podłogówka” ma wiele zalet, jednak na inwestora czyha sporo pułapek związanych z jej instalacją.