Formy ogrzewania domów i mieszkań

instalacje

fot. instalacje

Wybierając sposób ogrzewania kierujemy się zazwyczaj aspektem ekonomicznym. Chcemy aby opłata była możliwie niska, a komfort cieplny jak najwyższy.
Zdecydowanie najmniej problemów mają osoby, które mogą skorzystać z możliwości podpięcia do gotowej sieci miejskiej. Opłaty pobierane przez dostawców zewnętrznych takich jak: spółdzielnie i przedsiębiorstwa energii cieplnej, są na tyle korzystne, że nie opłaca się instalacja własnych urządzeń do produkcji ciepła. W innej sytuacji, np. podczas budowy domu z dala od miejskich sieci, należy rozważyć i wybrać najkorzystniejszą i ekonomiczną formę ogrzewania.

Wybierając metodę grzewczą należy uwzględnić następujące aspekty:

1. Kubaturę budynku (mierzona w m3)
Ilość pomieszczeń które chcemy ogrzewać i ich powierzchnia. Można samemu wyliczyć zapotrzebowanie na ciepło dzięki zmianie ustawy o warunkach technicznych projektowanych budynków.

2. Ilość mieszkańców i łazienek
Przyjęto powszechnie, że moc potrzebna do ogrzania wody musi być większa niż do ogrzania pomieszczeń. Średnie wyliczenie zużycia wody w czteroosobowej rodzinie wynosi od 400 – 480 litrów na dobę. Projektując dwie łazienki, trzeba wziąć pod uwagę, że mogą być użytkowane jednocześnie. Biorąc średnią zużycia na osobę, potrzeba nam systemu, który zabezpieczy od 150 – 200 l wody o temperaturze ok. 60 stopni w 10 minut.

3. Możliwe opcje źródła zasilania
W standardowym wyborze zasilania są: gaz ziemny, energia elektryczna i olej opałowy. Spośród tego ocenia się, że najbardziej ekonomiczne są: olej opałowy i gaz.

Piece olejowe
Obecnie ceny oleju wahają się, a gazu rosną w zastraszającym tempie. Olej opłaca się magazynować i kupować w dużych zbiornikach – z przechowywaniem ich może być problem ponieważ muszą spełniać określone normy i należy spełnić warunki przechowywania.
Ogrzewanie gazowe
Gaz ma dużo mniejsze wymagania kubaturowe i wentylacyjne – z tego względu jest dużo wygodniejszy. Piece gazowe nie wymagają nawet organizacji pomieszczenia pod kotłownię.
Ogrzewanie elektryczne
Jest to w obecnych czasach najdroższa forma ogrzewania i najmniej efektywna.

4. Budżet, który chcemy przeznaczyć na urządzenie domowej kotłowni.
Piece jednofunkcyjne są opcjami najtańszymi na rynku. Dostępne opcje to:
– piece atmosferyczne (to takie, które mają zamknięta komorę spalania)
– piece turbo (pobiera powietrze z zewnątrz)
– piece kondensacyjne (najbardziej wydajne i ekonomiczne zużycie paliwa- wykorzystują ciepło zawarte w parze wodnej, a sprawność całego cyklu spalania pozwala na uzyskanie wydajności kotła do 109% )

Powszechny trend wskazuje na częstszy wybór kotła grzewczego, który obsługuje jednocześnie centralne ogrzewanie pomieszczeń i wody. Uniwersalność tych urządzeń ma odbicie w różnorodności dostępnych typów. W zależności od źródła można w nich palić paliwami stałymi lub ciekłymi.

Ogrzewanie podłogowe i grzejniki elektryczne

ogrzewanie podłogowe

fot. ogrzewanie podłogowe

Ze względu na stały wzrost cen energii elektrycznej jest obecnie najmniej opłacalne. Zaleca się stosowanie tego źródła ciepła w ostateczności, gdy nie ma dostępu do alternatywy.
System ogrzewania podłogowego produkuje się w formie rozwijanych mat regulowanych termoregulatorami do żądanej temperatury pomieszczenia. Nawierzchnia i rodzaj podłogi muszą być dedykowane pod tą formę ogrzewania (najlepiej ceramika, terakota lub kamień – które dłużej oddają ciepło). Niepodważalną zaletą mat grzewczych jest prawidłowe rozchodzenie się ciepła (od podłogi do sufitu), które zapewnia najkorzystniejszy mikroklimat w pomieszczeniu.

Ogrzewanie kominkowe

kominki

fot. kominki

To ostatnio bardzo popularna forma ogrzewania. Zarówno jako sposób na centralne ogrzewanie domu, jak i tradycyjny element dekoracyjny. Dla kominków również należy dobrać odpowiednią moc grzewczą. Najlepsza opcją są kominki z płaszczem wodnym. Regulacja temperatury w pomieszczeniach odbywa się przy pomocy termostatów przy kaloryferach.
Standardowo funkcjonuje jedynie jako urządzenie wspomagające ogrzewanie domu. Decydując się na ogrzewanie całego domu i wody kominkiem należy pamiętać o instalacji rekuperatora. Urządzenie odzyskuje ciepło z powietrza wywiewanego na zewnątrz. Zdecydowanie ogranicza stratę ciepła dla wentylacji nawet do 80%.

Pompy ciepła
W dobie trendu rozwiązań proekologiczny pompy ciepła, choć drogie, zyskują na popularności. Do ogrzewania wykorzystuje naturalną energię: powietrze, temperaturę gruntu, wody gruntowe. Niski koszt eksploatacji zwraca zakup i instalację urządzeń dopiero po kilkunastu latach. Instalacja urządzeń nie potrzebuje specjalistycznych pozwoleń. Wymaga dużej mocy energii elektrycznej.

Kolektory słoneczne

kolektory słoneczne

fot. kolektory słoneczne

Montuje się na dachach lub ścianach budynków. To najpopularniejsza forma ekologicznej produkcji energii do ogrzewania domów i wody. Koszt związany z instalacją zwraca się w ciągu kilku lat. Średnia miesięczna cena eksploatacyjna to ok. 15zł.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)