Klimatyzacja w domu

klimatyzator

fot. klimatyzator

Klimatyzator to urządzenie, które możemy spotkać we wszystkich pomieszczeniach i obiektach przeznaczonych na stały pobyt ludzi, zwłaszcza w okresie wiosennym i letnim. Intensywna, wielkomiejska zabudowa, przyczynia się do powstawania tzw. wyspy ciepła.

Mała ilość powierzchni niezabudowanych, zieleni, terenów otwartych sprzyjających przewietrzaniu, utwardzone posadzki z asfaltu i betonu powodują nagrzewanie i mały ruch powietrza. Materiały izolacyjne na elewacjach budynków nagrzewają się i odbijają ciepło zamiast je pochłaniać i kumulować.

Wszystkie te czynniki sprawiają, że wysokie temperatury wiosną i latem są trudne do zniesienia dla mieszkańców dużych miast. Wszechobecna klimatyzacja zdaje się być niezbędna zarówno w miejscu pracy, jak i w domu do regulacji i utrzymania temperatury na właściwym poziomie.

Jak działa klimatyzacja?
Główną funkcją klimatyzatora jest chłodzenie lub ogrzewanie powietrza w pomieszczeniu. Bardziej zaawansowanie modele mają wbudowane dodatkowe funkcje: nawilżania i oczyszczania.

Klimatyzator składa się z wentylatora, parownika, skraplacza i sprężarki. Wentylator wymusza ruch powietrza na parowniku, który je ochładza. W wyniku procesu powstaje też ciepło, które jest oddawane czynnikowi chłodzącemu w obiegu zamkniętym. Czynnik pośredni – gaz- spręża się w sprężarce, gdzie wzrasta jego temperatura. Następnie przekazywany jest do skraplacza, gdzie staje cieczą pod wpływem wysokiego ciśnienia. W zaworze rozprężonym ciśnienie i temperatura zmniejszają się, a czynnik w postaci cieczy trafia na parownik. Na parowniku ogrzewa się i zamienia w gaz.

Jak wybrać klimatyzator?
Klimatyzacja w mieszkaniu lub w domu powinna zostać dobrana pod względem kubatury, którą musi ochłodzić i indywidualnego bilansu cieplnego. Każdy lokal mieszkalny, biurowy czy usługowy ma inny bilans cieplny (ciepło właściwe powietrza), na który składa się suma źródeł ciepła wytwarzanego przez urządzenia elektryczne mieszkańców, a także pochłanianego przez nasłonecznione przegrody zewnętrzne.

Klimatyzatory można podzielić na przenośne i montowane na stałe. Ważnym parametrem decydującym o komforcie użytkowania jest poziom hałasu, który towarzyszy pracy wentylatora.
– Według norm poziom hałasu w pomieszczeniach mieszkalnych w ciągu dnia nie powinien przekraczać 40 dBA, a w nocy 30 dBA.
– Zakres regulacji temperatury powinien mieścić się w standardzie, między 18 a 30 stopni C.
– W ciągu doby urządzenie powinno dwukrotnie wymienić powietrze w pomieszczeniu.
– Klimatyzator powinien mieć filtr powietrza i widoczną kontrolkę, która informuje o jego stopniu zużycia.

W przypadku małych biur lub mieszkań wystarczy klimatyzator pokojowy – klimatyzator przenośny, jednoczęściowy.

Do domu jednorodzinnego lub biura dobrym rozwiązaniem będą urządzenia typu multi split, gdzie do jednego agregatu zewnętrznego podłącza się kilka jednostek wewnętrznych, lub systemy VRV (VRF) – gdzie w obrębie jednego systemu działa kilka jednostek o rożnych konfiguracjach i mocy.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)