X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Cyklinowanie i polerowanie podłóg drewnianych

podłoga drewniana
Cyklinowanie należy wykonać po ułożeniu podłogi drewnianej lub w celu renowacji jej powierzchni. Czynność wykonuje się przy pomocy maszyny specjalistycznej – cykliniarki. Na rynku dostępne są dwa typy cykliniarek: taśmowa i bębnowa. Największą popularność zyskał model taśmowy, ze względu na dużą moc i wagę, dzięki czemu jest bardzo wydajny.


Konstrukcja urządzenia nie pozwala na usunięcie zanieczyszczeń oraz starych powłok lakierniczych na brzegach i w narożnikach posadzki. Do tego celu służy szlifierka brzegowa (brzegówka lub cykliniarka krawędziowa). Typ urządzenia należy dopasować do indywidualnych warunków i dostępności powierzchni szlifowanej.

Liczba cyklinowań zależy od rodzaju drewnianej posadzki. Podczas cyklinowania ściera się nawet kilka milimetrów powierzchni drewna. Świeżo ułożony parkiet przemysłowy należy szlifować co najmniej 4 -5 razy. Pierwsze szlifowanie wykonuje się papierem gruboziarnistym. Pozostałe cyklinowania, papierem o coraz drobniejszej ziarnistości, polegają przede wszystkim na wyrównaniu rys.Polerowanie
deski podłogowePo cyklinowaniu powierzchni i szlifowaniu brzegów, posadzkę trzeba wypolerować. Do tej czynności należy użyć profesjonalnej polerki. Jej zadanie polega na wyrównaniu różnic w obróbce brzegów i pozostałej powierzchni oraz ujednolicenie powierzchni cyklinowanej w różnych kierunkach. Fachowcy polecają sprzęt z odbiorem pyłu, którego obrotowy bęben poruszającym się w sposób liniowy.
Między polerowaniami zwykle szpachluje się szczeliny pomiędzy deskami lub klepkami. Po wykonaniu wszystkich czynności i dokładnym odpyleniu powierzchni należy ustalić metodę impregnacji: lakierowanie, olejowanie lub woskowanie.

Cyklinować samodzielnie, czy zatrudnić fachowca?
Cyklinowanie należy wykonywać co kilka lat. Aby dłużej cieszyć się idealnym wyglądem drewnianej podłogi, wykonanie renowacji warto zlecić fachowcom.
Amatorskie szlifowanie i lakierowanie podłóg zazwyczaj nie kończy się dobrym rezultatem. Zwykle na pomoc wzywany jest profesjonalista. W efekcie koszt rośnie dwukrotnie.

Cyklinowanie i lakierowanie– cennik*
Cyklinowanie - średni koszt dla kilku wybranych miast w Polsce (Katowice, Miłosław, Dąbrowa Górnicza, Poznań, Zabrze), kształtuje się następująco:
Cyklinowanie bezpyłowe: 12,00-22,00 zł/m2
Cyklinowanie desek pokrytych farbą olejną: 25,00 – 45,00 zł/m2
Cyklinowanie mozaiki, parkietu, lamparkietu, bruku: 15,00 – 22,00 zł/m2
Cyklinowanie podłóg z surowych desek lub parkietu: 15,00 – 22,00 zł/m2
Polerowanie: 4,00 – 10,00 zł/m2
Szpachlowanie szczelin i ubytków: 3,00 – 7,00 zł/m2

Lakierowanie - średni koszt dla kilku wybranych miast w Polsce (Katowice, Miłosław, Dąbrowa Górnicza, Poznań, Zabrze), kształtuje się następująco:
Lakierowanie jednokrotne bez materiału: 2,00 – 5,00 zł/mb.

­_____________
* źródło: http://www.cennik-uslug.pl (13-11-2011)
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Wykańczanie
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-06-24 07:21:13
Tagi do artykułu: podłogi drewniane | parkiet | Szlifowanie | deski | olejowanie
 
Powiązane galerie:
Galeria Podłogi Podłogi      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
mylo skyscraper style 2

Stylowa siódemka, czyli najpopularniejsze style w aranżacji wnętrz

Podobnie jak w świecie natury znajdziemy najprzeróżniejsze gatunki zwierząt i roślin, tak w świecie aranżacji istnieje wiele stylów, których różnorodność może być źródłem niekończących się zachwytów. Wśród najpopularniejszych rozwiązań warto wymienić siedem, które cieszą się ponadczasowym charakterem. Sprawdź, które pasują do Twojego wnętrza i zainspiruj się nimi, tworząc zachwycający wystrój.
MegaHomes1

Recykling poziom ekspert – czyli domy mieszkalne z kontenerów morskich

Adaptacja kontenerów morskich do budowy domów mieszkalnych, to z całą pewnością oryginalne i wciąż jeszcze nowatorskie rozwiązanie. Budownictwo modułowe zyskuje coraz więcej nowych zwolenników i śmielej wchodzi w kolejne obszary rynku. Do niedawna w Polsce budynki mieszkalne z kontenerów budziły skojarzenia z pomieszczeniami noclegowymi dla pracowników sezonowych lub budynkami typowo socjalnymi. Dziś pogląd ten ulega diametralnej zmianie. Domy kontenerowe okazują się być ciekawą alternatywą dla tradycyjnych form budownictwa.
Oto wnętrze rustykalne – odpowiedź na jedną z najgłębszych tęsknot człowieka: potrzebę poczucia bliskości z naturą. Ta tęsknota pachnie pieczonym chlebem, zaprasza by usiąść wygodnie i zwolnić nieco tempo. Nic dziwnego, że wnętrza inspirowane wiejską sielanką wciąż są modne i spotkać je można nie tylko w domach ukrytych w górskiej głuszy, ale również w centrach dużych miast.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Podłoga do zadań specjalnych

sklep
W biurach, restauracjach czy ekskluzywnych butikach wystrój wnętrza stanowi nieodzowny element wizerunku firmy, a podłoga to jego niezaprzeczalna podstawa. Oprócz walorów estetycznych posadzka musi być również wyjątkowo odporna na zniszczenia i ścieranie.

Podłoga drewniana z efektem 3D

podłoga drewniana
Wielu projektantów wnętrz decyduje się na wyeksponowanie i uczynienie z podłogi najbardziej wyrazistego elementu wystroju wnętrza. Podłoga odegra decydującą rolę w pomieszczeniu tylko wówczas, gdy będzie dekoracyjna, przykuje uwagę szlachetnością gatunku wybranego drewna.

Kryterium oryginalności formy i koloru spełniają deski wykonane z drewna egzotycznego – palisandru i merbau.

Montaż podłogi drewnianej

klejenie
Prawidłowy montaż podłogi drewnianej to pierwszy krok do jej wieloletniego użytkowania. Nawet jeśli montaż zlecamy specjalistom warto poznać kilka wskazówek i dopilnować kilku aspektów układania podłogi, aby w przyszłości cieszyć się w pełni wytrzymałą podłogą. Praktycznymi wskazówkami dotyczącymi montażu dzieli się przedstawicielka firmy Kopp – Podłogi Naturalnie Doskonałe.

Jak pielęgnować podłogi olejowane?

salon
Olejowanie jest jedną z najstarszych form konserwacji drewna. Drewno olejowane uznawane jest za bardziej estetyczne, ponieważ pozwala zachować naturalny wygląd drewna. Ponadto olej, który impregnuje drewno skutecznie zabezpiecza przed ścieraniem oraz uszkodzeniami mechanicznymi.