Cyklinowanie i polerowanie podłóg drewnianych

podłoga drewniana

fot. podłoga drewniana

Cyklinowanie należy wykonać po ułożeniu podłogi drewnianej lub w celu renowacji jej powierzchni. Czynność wykonuje się przy pomocy maszyny specjalistycznej – cykliniarki. Na rynku dostępne są dwa typy cykliniarek: taśmowa i bębnowa. Największą popularność zyskał model taśmowy, ze względu na dużą moc i wagę, dzięki czemu jest bardzo wydajny.

Konstrukcja urządzenia nie pozwala na usunięcie zanieczyszczeń oraz starych powłok lakierniczych na brzegach i w narożnikach posadzki. Do tego celu służy szlifierka brzegowa (brzegówka lub cykliniarka krawędziowa). Typ urządzenia należy dopasować do indywidualnych warunków i dostępności powierzchni szlifowanej.

Liczba cyklinowań zależy od rodzaju drewnianej posadzki. Podczas cyklinowania ściera się nawet kilka milimetrów powierzchni drewna. Świeżo ułożony parkiet przemysłowy należy szlifować co najmniej 4 -5 razy. Pierwsze szlifowanie wykonuje się papierem gruboziarnistym. Pozostałe cyklinowania, papierem o coraz drobniejszej ziarnistości, polegają przede wszystkim na wyrównaniu rys.

Polerowanie

deski podłogowe

fot. deski podłogowe

Po cyklinowaniu powierzchni i szlifowaniu brzegów, posadzkę trzeba wypolerować. Do tej czynności należy użyć profesjonalnej polerki. Jej zadanie polega na wyrównaniu różnic w obróbce brzegów i pozostałej powierzchni oraz ujednolicenie powierzchni cyklinowanej w różnych kierunkach. Fachowcy polecają sprzęt z odbiorem pyłu, którego obrotowy bęben poruszającym się w sposób liniowy.
Między polerowaniami zwykle szpachluje się szczeliny pomiędzy deskami lub klepkami. Po wykonaniu wszystkich czynności i dokładnym odpyleniu powierzchni należy ustalić metodę impregnacji: lakierowanie, olejowanie lub woskowanie.

Cyklinować samodzielnie, czy zatrudnić fachowca?
Cyklinowanie należy wykonywać co kilka lat. Aby dłużej cieszyć się idealnym wyglądem drewnianej podłogi, wykonanie renowacji warto zlecić fachowcom.
Amatorskie szlifowanie i lakierowanie podłóg zazwyczaj nie kończy się dobrym rezultatem. Zwykle na pomoc wzywany jest profesjonalista. W efekcie koszt rośnie dwukrotnie.

Cyklinowanie i lakierowanie– cennik*
Cyklinowanie – średni koszt dla kilku wybranych miast w Polsce (Katowice, Miłosław, Dąbrowa Górnicza, Poznań, Zabrze), kształtuje się następująco:
Cyklinowanie bezpyłowe: 12,00-22,00 zł/m2
Cyklinowanie desek pokrytych farbą olejną: 25,00 – 45,00 zł/m2
Cyklinowanie mozaiki, parkietu, lamparkietu, bruku: 15,00 – 22,00 zł/m2
Cyklinowanie podłóg z surowych desek lub parkietu: 15,00 – 22,00 zł/m2
Polerowanie: 4,00 – 10,00 zł/m2
Szpachlowanie szczelin i ubytków: 3,00 – 7,00 zł/m2

Lakierowanie – średni koszt dla kilku wybranych miast w Polsce (Katowice, Miłosław, Dąbrowa Górnicza, Poznań, Zabrze), kształtuje się następująco:
Lakierowanie jednokrotne bez materiału: 2,00 – 5,00 zł/mb.

­_____________
* źródło: http://www.cennik-uslug.pl (13-11-2011)

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)