X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Wiosenne tulipany

Tulipany
Tulipany bez wątpienia kojarzą nam się z wiosną. Charakteryzują się bogatą gamą barw oraz dużą ilością odmian. Pochodzą z rejonów Europy, Bliskiego Wschodu i Azji Środkowej. W XVI wieku były skarbem Holendrów, a ich wartość dorównywała wartości złota. Również obecnie największe uprawy tulipanów spotkamy w Holandii, gdzie wiosna rozkwitają ogromne tulipanowe pola.


Tulipany swoją popularność zawdzięczają dużej różnorodności odmian, występujących w rozmaitych barwach. Znanych jest ok. 100 gatunków tulipanów. Większość odmian uprawianych w przydomowych ogródkach to mieszańce ogrodowe, które są dość odporne na złe warunki atmosferyczne. Różnią się od siebie barwą, wielkością, kształtem kwiatów oraz terminem kwitnienia.
Kwiaty te nie sprawiają zbyt wiele kłopotów w uprawie. Tulipany lubią gleby zasobne w próchnicę, głęboko spulchnioną, wilgotną o odczynie obojętnym. Doskonale rosną na stanowiskach słonecznych oraz półcienistych.


Najlepsza porą na ich sadzenie jest druga połowa września oraz początek października. Zbyt późne posadzenie, może cebulkom przeszkodzić w dobrym ukorzenieniu się i w ten sposób kwitnienie tulipanów będzie opóźnione.

kwiatyNa zimę cebulki kwiatów najlepiej przykryć ściółką z liści, korą lub gałązkami iglaków. Dzięki temu zabezpieczymy cebulki przed przemarznięciem, wyschnięciem oraz zachwaszczeniem.

Po przekwitnięciu tulipanów, należy oberwać resztki kwiatów. Dopóki liście nie zaczną obsychać, kwiaty należy systematycznie podlewać. Po zaschnięciu cebulki należy wykopać, oczyścić i wysuszyć, a następnie przechowywać w suchym i chłodnym miejscu. Możemy je także pozostawić na zimę w glebie, jednak kwiaty z roku na rok będą coraz drobniejsze.

Cebule do doniczek najlepiej wysadzić w okresie od września do grudnia. Najlepiej sadzić je pojedynczo do wysokich pojemników lub po kilka do szerokich doniczek. W tym wypadku najlepszym podłożem do domowej hodowli tulipanów jest mieszanka ziemi doniczkowej oraz torfu. Bardzo ważne jest zapewnienie kwiatom odpowiedniego drenażu. Jeżeli doniczka, w której je sadzimy nie posiada otworu odpływowego, warto wybrać materiał dobrze chłonący wodę lub też na spodzie ułożyć niewielkie kamyczki. Po posadzeniu cebul do ziemi, trzeba je obficie podlać, przenieść do ciemnego i chłodnego pomieszczenia o temperaturze ok. 10 stopni C. Po upływie około 10 tygodni doniczkę można przenieść do cieplejszego i zacienionego pomieszczenia. Po 7 dniach tulipany należy ustawić w pełnym świetle, ale równocześnie w miejscu najchłodniejszym.

Kupując tulipany w doniczkach, najlepiej wybrać te, które dopiero będą kwitły, nie mają żółtych liści oraz wyschniętej ziemi w doniczce. Natomiast, jeżeli decydujemy się na kwiaty cięte należy pamiętać, że przed wsadzeniem do wazonu z wodą dobrze jest podciąć im pod skosem końcówki. Nie warto kupować tulipanów z małymi, zielonymi pąkami, ponieważ one nigdy nie zakwitną.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Rośliny cebulowe
Autor: Anna Dębiec
2016-04-14 13:39:39
Tagi do artykułu: Tulipany | kwiaty | cebulki
 
Powiązane galerie:
Galeria Kwiaty Kwiaty      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
Ralf 2

Przytulnie i ekonomicznie - zamieszkaj w domu energooszczędnym Ralf II G1 Energo Plus

Marzysz o własnej przestrzeni, gdzie poczujesz się komfortowo, a rachunki nie zrujnują domowego budżetu? Wyobraź sobie energooszczędny dom, który nie tylko spełnia oba warunki, ale pozwala też zadbać o środowisko.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Krokusy

krokusy
Krokusy kwitną na wiosnę lub jesienią, dlatego warto sadzić oba gatunki razem, by móc długo cieszyć się kwitnącymi kwiatami. Wśród znanych 80 gatunków krokusów najczęściej uprawiane są praktycznie trzy gatunki krokusa wiosennego - Crocus neapolitanus, Crocus vernus oraz Crocus chrysantus.

Tulipany

kwiaty
Wyobraźmy sobie wiosenne ogrody i bukiety bez przepięknych tulipanów. Czegoś brak, prawda? Nie zapomnijmy, więc o nich projektując nasz ogród. Wśród wyhodowanych w ciągu dziesiątek lat, kilkunastu tysięcy odmian, z pewnością znajdziemy coś dla siebie. Do wyboru mamy wiele grup, m.in. tulipany pojedyncze wczesne, tulipany pełne wczesne, hybrydy Darwina, papuzie, tulipany liliokształtne, tulipany Triumph.

Cebulki sadzone jesienią

Cebulki roślin
Sadząc krokusy, śnieżyczki czy narcyzy powinniśmy pamiętać o właściwym terminie ich sadzenia. Najwłaściwszy będzie okres wczesnej jesieni. Im dłuższy jest okres rozwoju danej rośliny, tym wcześniej dana roślina powinna być posadzona. Musi przecież dobrze się ukorzenić przed nastaniem zimy.

Step wokół domu

Ogród stepowy
Czy możliwe jest posiadanie przepięknego ogrodu na piaszczystej działce? Oczywiście! Wybierzmy jednak odpowiednie gatunki, a przed ich posadzeniem starannie przygotujmy glebę. Sucha i piaszczysta zdecydowanie nie będzie najlepszym stanowiskiem dla wymagających roślin, z nich lepiej zrezygnujmy, posadźmy gatunki pochodzące z suchych siedlisk.