X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Ocieplamy dom - wełna mineralna

ocieplanie
Wełna mineralna jest jednym z najbardziej znanych materiałów izolacyjnych. Jest stosowana nie tylko jako materiał ocieplający, ale coraz częściej wykorzystywana jest do wyciszenia pomieszczeń lub zabezpieczenia konstrukcji przed ogniem.

Są dwa rodzaje wełny mineralnej. Wełna skalna wytwarzana jest podczas procesu stapiania skał bazaltowych. Następnie uzyskane włókna poddawane są procesowi sklejania i prasowania. Drugim typem jest wełna szklana wytwarzana z piasku kwarcowego i stłuczki szklanej, które są wytapiane w temperaturze 1000ºC. Stopione szkło razem z dodatkami mineralnymi poddawane jest rozwłóknieniu. Powstają włókna szklane, do których dodawane są lepiszcza. Dzięki temu, że włókna są długie, materiał ten jest bardziej elastyczny i łatwiej dopasowuje się do izolowanego miejsca.


Zaletą wełny mineralnej jest to, że stanowi dobrą izolację akustyczną. Płyty z wełny o mniejszej gęstości doskonale pochłaniają dźwięki, które rozchodzą się w powietrzu. Natomiast te twardsze bardzo dobrze tłumią hałas, który powstaje w wyniku uderzenia.


Wszystkie produkty wykonane z wełny mineralnej nie są palne. Są one także materiałem odpornym na bezpośrednie płomienie i bardzo wysokie temperatury (ponad 1000ºC).
Dodatkowo, charakteryzuje się wysokim stopniem paroprzepuszczalności. Aby para przenikająca przez włókna nie wsiąkała, musi mieć możliwość wydostania się na zewnątrz. Dzięki temu nie gromadzi się ona wewnątrz a izolacja termiczna wełny mineralnej nie ulega obniżeniu. Niektóre wyroby są hydrofobizowane – czyli nasączone środkami, które chronią przed zawilgoceniem.

Z wełny mineralnej i skalnej produkuje się materiały o różnych kształtach. Najczęściej spotykane są:
- płyty z wełny mineralnej – które pod względem twardości, można podzielić na:
- miękkie – o gęstości 60 kg/m³;
- półtwarde – o gęstości od 80 kg/m³ do 120 kg/m³;
- twarde – o gęstości 150 kg/m³ do 180 kg/m³.

Miękkie odmiany płyt są lekkie, ale też nie należy ich stosować w miejscach, które będą poddane obciążeniu. Stosowane są zazwyczaj jako materiał wypełniający w połaciach dachowych, ścianach szkieletowych i działowych, jak również sufitach podwieszanych.
Płyty o dużych gęstościach mogą przenosić obciążenia, dlatego stosowane są do ocieplenia ścian zewnętrznych, izolacji stropów i stropodachów oraz podłóg na gruncie.
Włókna płyt z wełny mineralnej są sprasowane i zlepione lepiszczem. Bardzo często spotykane są płyty izolowane olejem mineralnym, który chroni przed zawilgoceniem.
- maty z wełny mineralnej – występują one przede wszystkich w postaci rulonów. Są bardzo elastyczne i dlatego dokładnie wypełniają izolowaną przestrzeń.
Zazwyczaj są oferowane w postaci prostokątnych arkuszy jednostronnie pokrytych welonem szklanym, folią aluminiową lub siatką drucianą. Dołączenie takiej warstwy zwiększa sztywność i wytrzymałość wełny.
Stosowane są do izolacji podłóg poddaszy nieużytkowych czy dachów krokwiowych.
- filce z wełny mineralnej – wytwarzane są na lepiszczu organicznym. Występują one w arkuszach o długości od 2000 do 5000 mm, szerokości 500 lub 1000 mm oraz w kilku grubościach. Włókna bardzo często są hydrofobizowane. Stosowane są zazwyczaj do izolacji podłóg.
- granulaty z wełny mineralnej – czyli inaczej luźne strzępki wełny, stosowane są do izolowania miejsc trudno dostępnych, zazwyczaj w dachach płaskich oraz skośnych, szczelin ścian warstwowych. Są one impregnowane olejem mineralnym. Ten rodzaj materiału rozprowadzany jest za pomocą specjalnych maszyn, które dokładnie rozprowadzają granulat.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Budowanie
Autor: Anna Dębiec
2016-03-29 02:26:44
Tagi do artykułu: Wełna mineralna | Wełna skalna | wełna szklana | izolacja akustyczna | płyty z wełny mineralnej | maty z wełny mineralnej | filce z wełny mineralnej | granulaty z wełny mineralnej
 
Powiązane galerie:
Galeria Poddasza Poddasza      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Dom jednorodzinny

Czy warto wybierać indywidualny projekt domu?

Przygotowując się do budowy domu, już na samym początku musimy wybrać - projekt gotowy czy indywidualny? Podjęcie decyzji nie będzie łatwe, ponieważ trudno jednoznacznie ustalić, która z opcji sprawdzi się w Twoim przypadku. Wszystko zależy od budżetu, jakim dysponujesz, chęci dopasowania rozwiązań architektonicznych pod własne wymagania oraz terminu zakończenia budowy. Można jednak dostrzec pewną przewagę projektów indywidualnych nad projektami gotowymi. Na czym ona polega?
gaz

Jak zmienić sprzedawcę gazu i sporo na tym zaoszczędzić?

Kiedy rachunek za gaz zaczyna nadmiernie obciążać twój budżet możesz, jak w przypadku energii elektrycznej, zmienić sprzedawcę. Wbrew pozorom nie jest to trudne i wymaga przejścia jedynie kilku formalnych kroków. Oto zwięzły poradnik dla wszystkich, którzy potrafią liczyć własne pieniądze, i którzy właśnie pomyśleli o takiej operacji.
budowa domu

Ile kosztuje wybudowanie domu?

Całkowity koszt budowy domu zależy od wielu czynników, m.in. technologii, systemu budowy, robocizny, użytych materiałów czy wielkości budynku. Nie sposób określić go jednoznacznie. Można jedynie przybliżyć pewien obszar cenowy, który pozwoli ustalić widełki budżetu.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Metody ocieplania ścian

budowa domu
Stale rosnące ceny energii, przekładające się bezpośrednio na wysokie koszty ogrzewania budynków zmuszają do znalezienia rozwiązania, jak zatrzymać ciepło w domu. Powstają wiec kolejne pytania: czym i co ocieplać? Jak ocieplać? Na co zwrócić uwagę? W co zainwestować, by obniżyć rachunki za ogrzewanie? Czy wystarczy zainwestować w ocieplanie ścian?...

Prawidłowe wykonanie podłogi na legarach

układanie podłogi
Płyta budowlana z powodzeniem jest wykorzystywana do wykonywania podłóg na legarach. Dzięki znakomitej wytrzymałości na zginanie, elastyczności i dużej odporności na wilgoć gwarantuje uzyskanie równej, wytrzymałej podłogi, która będzie służyć przez lata. Aby osiągnąć taki efekt należy jednak przy budowie stosować się do kilku podstawowych zasad.

Zimą zadbaj o ciepły dom

ocieplanie
Ponad połowa (53 proc.) ciepła w przeciętnym domu ucieka przez ściany zewnętrzne. Ocieplenie tych ścian to jedynie 2 proc. kosztów budowy całego domu. Warto więc zainwestować w odpowiednią termoizolację, by później zaoszczędzić na ogrzewaniu. Inwestycja w wełnę mineralną lub styropian zwróci się z nawiązką.

Docieplamy dom

ocieplanie
Dom kojarzy się przede wszystkim z ciepłem. A ciepło domowe kojarzy się każdemu inaczej. Dla jednego to będą przytulne wnętrza, dla innego ładne kolory ścian, a jeszcze dla innego firanki zawieszone w oknach i mama czekająca z domowym obiadem. Jednak bez tego ciepła rozumianego w dosłownym znaczeniu cała reszta jest tylko mało znaczącym dodatkiem. Bo co to za przyjemność siedzieć w najpiękniejszym wnętrzu, z najładniej pomalowanymi ścianami kiedy jest nam zimno.
Jeżeli podczas budowy domu nie pomyśleliśmy o tym, warto jak najszybciej docieplić swój dom.