X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 
 

Piece kaflowe, piece kominkowe

Piec kaflowy to rodzaj pieca akumulacyjnego. Współczesne modele posiadają płaszcz wodny albo wymiennik ciepła, który ogrzewa wodę na użytek gospodarstwa domowego. Wyposaża się je również we wkłady kominkowe zamykane na drzwiczki z szybką.

Tradycyjne piece kaflowe składały się z trzech elementów: paleniska i masy kumulacyjnej - które budowano z cegieł, oraz obudowy. Całość okładano ozdobnymi kaflami ceramicznymi o wypukłych i wklęsłych wzorach. Kuchenne piece kaflowe miały specjalne płyty, na których gotowano posiłki.

Niewątpliwą zaletą urządzenia jest efektywność spalania opału i zdolność magazynowania wytworzonej energii. Obecnie piec kaflowy, dzięki wyjątkowej dekoracyjności, pełni funkcję kominka i stanowi element aranżacji wnętrz.
piece
Kafle ceramiczne, służące do obudowy pieca, to istne dzieła sztuki. Ponieważ owa technika grzewcza na powrót zyskuje rzesze zwolenników, producenci zasypują klientów bogatą ofertą wzorów i kolorów.Kafle ceramiczne gładkie doskonale nadają się na obudowę pieca kaflowego do wnętrza w stylu minimalistycznym.
Aranżacje stylizowane skłaniają do rozwiązań dekoracyjnych. Można do tego wykorzystać bogatą kolorystykę i wypukłe wzornictwo, zwłaszcza gdy piec kaflowy jest głównym elementem dekoracyjnym we wnętrzu.
piece
Projektowaniem i realizacją zamówień na piece kaflowe zajmuje się wiele firm w Polsce, m.in. Firma handlowo-usługowa "Art-A" z Rzeszowa i Firma KUR Kaflowy który jest także sprzedawcą ceramiki wykorzystywanej do budowy pieców. W ofercie dostępne są piece narożne, odtworzeniowe (kształtem przypominające kominek), okrągłe, kwadratowe i wolnostojące. Kafle z których wykonuje się obudowy dostępne są w trzech wariantach: szkliwionej jednokolorowej, malowane innym szkliwem lub malowane na zamówienie na złoto.

„Piece kaflowe stanowią natchnienie dla współczesnych projektantów wnętrz. To bardzo dostojny i kosztowny element aranżacji. Cena dochodzi nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Efekt dekoracyjny jest oszałamiający. Oryginalne kształty pieca i elementy wykończenia można dopasować do każdego typu pomieszczenia.” - podsumowuje architekt wnętrz z Wrocławia.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Centralne ogrzewanie
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-07-12 09:55:30
Tagi do artykułu: wkłady kominkowe | piece | paleniska
 
Powiązane galerie:
Galeria Kominki Kominki      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
biokominki

Biokominki

Strzelający ogień w kominku, rozchodzące się ciepło i rodzina zebrana wokół. Takie marzenie z dzieciństwa wyniósł prawie każdy z nas. Jeszcze do niedawna spełnienie go, było zarezerwowane tylko dla właścicieli domków jednorodzinnych. Mieszkańcy bloków musieli obejść się smakiem, gdyż metraż i istniejąca instalacja skutecznie uniemożliwiała im posiadanie kominka. Istnieją wprawdzie kominki gazowe czy elektryczne, jednak ich cena i efekt pozostawiały wiele do życzenia. Na szczęście nadeszła era biokominków.
Kominek wolnostojący

Kominki wolnostojące

Piece wolnostojące tzw. kozy cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Ich walory w niczym nie ustępują tradycyjnym kominkom z wkładem. Na rynku dostępne są zarówno piece o klasycznym wyglądzie lub bardzie nowoczesnym designie, duże lub małe. Wybór jest ogromny. Niewątpliwą ich zaletą jest to, że można je montować tam, gdzie na tradycyjny kominek jest za mało miejsca.
ogród

Kominek w ogrodzie

Wiosna zbliża się dużymi krokami. Kiedy dookoła zaczyna się zielenić wszystko sprzyja spędzaniu większej ilości czasu na świeżym powietrzu. Mimo,że nie czas jeszcze na relaks poza domem, warto już teraz zacząć planować gdzie i jak będziemy spędzać letnie popołudnia. Spotkania w gronie znajomych nie obejdą się bez wspólnego biesiadowania, a nic tak od wieków nie zbliża ludzi jak ciepło domowego ogniska. Idealnie do tego celu nadaje się taras wyposażony w przydomowy kominek.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Przytulnie i ciepło przy palenisku

piece
W chłodne wieczory kominki i piece skupiają wokół siebie domowników. Ogrzewają dom, a zarazem tworzą miłą i kameralną atmosferę, która sprzyja relaksowi. Zamknięty czy otwarty, obudowany, wolno stojący czy biokominek? Jak wybrać najlepszy model kominka lub pieca?

Piec chlebowy

piec
Propaganda świadomego odżywiania sprawiła, że coraz więcej osób czyta etykiety znajdujące się na produktach spożywczych i wybiera te, które zostały wytworzone z naturalnych składników. Hodowanie warzyw w ogródku lub na działce, pieczenie chleba w glinianym piecu i wędzenie wędlin w ogrodowej wędzarni stało się stylem życia.

Przy kominku

kominek
Ciepły dom to dom nie tylko dobrze ogrzany, ale też przytulny. A najprzyjemniej jest przy kominku. Buzujący w nim ogień tworzy miły, niepowtarzalny nastrój. Praktycznie w każdym markecie budowlanym znajdziemy bogatą gamę wkładów kominkowych oraz kompletnych zestawów gotowych do ich montażu.

Płomień za szybą

salon
Kominek w naszym domu traktowany jest jako element dekoracyjny. Jest on również wydajnym i efektownym źródłem ciepła nawet dla całego mieszkania. Ze względu na rozmiary zajmuje miejsce w najbardziej eksponowanym i widocznym miejscu kształtując charakter wnętrza oraz nadając mu niepowtarzalnego ciepła i klimatu.