Kominek z płaszczem wodnym czy nowoczesny piec kaflowy? Nie musisz wybierać, możesz je połączyć!

Piece kominkowe w obudowie kaflowej

Tradycyjny piec kaflowy kojarzony jest z dość dużą konstrukcją, nadającą się jedynie do bardzo specyficznych, rustykalnych wnętrz.  Tymczasem nowoczesne piece kaflowe wolnostojące lub przyścienne mogą być bardzo ciekawym rozwiązaniem spełniającym zarówno funkcję grzewczą, jak i dekoracyjną.

Kaflowe piece kominkowe – kiedyś i dziś

Tradycyjne piece kaflowe składały się z trzech elementów: ceglanego paleniska i masy kumulacyjnej oraz obudowy. Całość okładano ozdobnymi kaflami ceramicznymi o wypukłych lub wklęsłych wzorach. Kuchenne piece kaflowe miały dodatkowo specjalne płyty, na których gotowano posiłki.

Dawny piec kaflowy

fot. Dawny piec kaflowy

Nowoczesny piec kaflowy zdecydowanie różni się od starodawnych pieców akumulacyjnych. Współczesne modele posiadają płaszcz wodny albo wymiennik ciepła, który ogrzewa wodę na użytek gospodarstwa domowego. Wyposaża się je również we wkłady kominkowe zamykane na drzwiczki z szybką. Niewątpliwą zaletą urządzenia jest efektywność spalania opału i zdolność magazynowania wytworzonej energii.

Piece kominkowe wracają do polskich domów?

Nic dziwnego, że kaflowy kominek z płaszczem wodnym zyskuje coraz większe grono zwolenników. Piece kominkowe tego typu są nie tylko bardzo wydajne, ale także świetnie się prezentują.  Kafle ceramiczne, służące do ich obudowy, to istne dzieła sztuki, a producenci nieustannie poszerzają i tak już bogatą ofertę dostępnych wzorów oraz kolorów. Elegancki, nowoczesny piec kaflowy staje się często głównym elementem dekoracyjnym pomieszczenia, wokół którego tworzy się resztę stylizacji. Co więcej, nie pojawia się on wyłącznie w tradycyjnych wnętrzach – na rynku można odnaleźć także gładkie i proste piece kaflowe wolnostojące, które szczególnie przypadną do gustu miłośnikom minimalizmu.

Nowoczesne piece kaflowe

fot. Nowoczesne piece kaflowe

W ofercie wielu polskich sprzedawców dostępne są piece kaflowe wolnostojące, konstrukcje narożne, piece kominkowe odtworzeniowe, okrągłe, kwadratowe czy wolnostojące. Kafle, z których wykonuje się obudowy, występują w różnych odsłonach – szkliwionej jednokolorowej, malowanej innym szkliwem lub choćby olśniewająco złotej.

Elegancki piec kaflowy – cena

Piece kaflowe stanowią inspirację dla wielu współczesnych projektantów wnętrz. Są niepowtarzalnym, ale też niestety bardzo kosztownym element aranżacji. Cena dochodzi do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, jednak efekt dekoracyjny jest naprawdę oszałamiający.

Sending
Ocena artykułu
5 (1 głos)