Sucha elewacja czyli okładziny ścienne

dom jednorodzinny

fot. dom jednorodzinny

Elewacja stanowi wizytówkę domu, której poświęca się dużo uwagi. Obecnie jedną z metod wykończenia ścian zewnętrznych jest metoda sucha. Charakteryzuje się ona szybszym prowadzeniem prac oraz brakiem oczekiwania na wyschniecie zaprawy czy kleju. Dodatkowo umożliwia także prowadzenie prac nawet wtedy, gdy pogoda nie dopisuje.
Sucha elewacja bardzo chętnie stosowana jest podczas odnawiania ścian zewnętrznych domów. Polega ona na zamocowaniu do ścian rusztu i zamontowaniu na nim okładziny elewacyjnej, która zazwyczaj wykonana jest z tworzywa sztucznego, ceramiki, kamienia, płyt włóknowo-cementowych lub z drewna.

Najpopularniejszym sposobem montowania metodą suchą jest tzw. siding, w którym możemy wyróżnić:
panele winylowe – wytwarzane są one z PCV. Okładzina ta powinna być zamontowana w taki sposób, aby mogła mieć możliwość swobodnych odkształceń pod wpływam wysokiej temperatury. Dzięki temu nie ulegnie ona deformacji, zwłaszcza latem.
Należy jednak pamiętać, że pod wpływem działania niskiej temperatury panele z PCV stają się kruche, co może zmniejszyć ich odporność na uszkodzenia mechaniczne.
panele stalowe – wykonywane są z blachy stalowej, powlekanej obustronnie warstwą cynku oraz dodatkową powłoką ochronną, która stanowi zabezpieczenie przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych oraz chemicznych.
panele aluminiowe – wykonane są z blachy aluminiowe pokrytej obustronnie ochronną powłoką akrylową lub też poliestrową. Panele te są odporne na korozję. Ich grubość wynosi od 3mm do 5mm. Stosowane są zazwyczaj w obiektach użyteczności publicznej, budynkach biurowych czy bankach.
Siding bardzo często łączony jest z innymi materiałami elewacyjnymi typu cegła czy kamień. Mogą one mieć różne kolory i kształty. Dodatkowo mogą być łamane, płaskie, gładkie czy z fakturą, która doskonale imituje drewno.
Montaż sidingu jest bardzo prosty. Większość producentów oferuje bogate zestawy wszelkich elementów pomocniczych takich jak listwy narożne, listwy startowe czy profile przyokienne. Ułatwiają one precyzyjne wykończenie różnych fragmentów ścian.
Konserwacja tego typu elewacji polega na myciu paneli raz na parę lat. Siding nie wymaga malowania czy impregnowania a uszkodzony panel zastępuje się nowym.

Inna metodą wykończenia ścian jest oblicówka drewniana zwana inaczej okładziną drewnianą. Umożliwia nam zabudowanie wszystkich ścian tak, aby nasz budynek wyglądał na prawdziwy wiejski dom z drewna. Materiał ten jest równie chętnie stosowany są do wykończenia niewielkich budynków rekreacyjnych jako warstwa docieplenia ścian lub jako dekoracyjna osłona konstrukcji ścian w budynkach szkieletowych.
Okładzina wykonana z drewna musi być przewietrzana, ponieważ między ścianą a warstwą ocieplającą może gromadzić się para wodna. Przestrzeń wentylacyjna, która oddziela deski od termoizolacji lub ściany umożliwia wywiewanie wilgoci.
Elewację drewnianą często maluje się lakierami lub bejcami. Ponieważ materiał ten jest wrażliwy na działanie UV, powierzchnie drewniane narażone na działanie czynników atmosferycznych powinny być malowane lakierami odpornymi na promieniowanie słoneczne.
Okładziny z desek mogą być używane w budynkach o różnej konstrukcji. Zazwyczaj wykorzystywane są deski o grubości do 2cm a szerokości od 10 do 15 cm.
Deski układa się poziomo lub pionowo na ruszcie z łat drewnianych. Elementy rusztu montażowego mocowane są za pomocą gwoździ oraz śrub.
Bardzo rzadko na okładzinę stosowane są krótkie, szerokie płytki zwykle wykonane z drewna sosnowego lub cedrowego, zwane gontami drewnianymi.

Elewacje wykonane z kamienia są bardzo efektowne i oryginalne. Stosuje się zazwyczaj płytki wykonane z konglomeratu, z kamienia oraz ze zmielonych surowców naturalnych. Faktura płytek może być polerowana, szlifowana, płomieniowana, piaskowana lub też groszkowana. Grubość płyt musi być dostosowana do wytrzymałości podłoża, okładziny i techniki mocowania.
Elewacja wykonana z okładziny kamiennej jest łatwiejsza w wykonaniu, cieńsza oraz lżejsza od obmurówki. Płytki są produkowane w różnych kształtach, wymiarach oraz w szerokiej gamie kolorów.
Bardzo często stosowane są okładziny wykonane z materiałów naturalnych takich jak cement czy kruszywa. Są one oferowane w szerokiej gamie kolorów, z połyskiem lub matowe. Okładziny betonowe dostępne są w szerokiej gamie wzorów – od regularnych płytek imitujących piaskowca lub cegłę klinkierową aż do nieregularnych elementów naśladujących mur z łamanego piaskowca czy wiejski, nieregularny kamień. Materiały te pokryte są środkiem impregnującym, który zabezpiecza je przed powstawaniem plam i przebarwień.

Ściany można także wykończyć blachą cynkowo-tytanową, która występuje w kolorze szaroniebieskim lub grafitowym. Zazwyczaj materiał ten stosowany jest jako okładzina budynków o oryginalnej, nowoczesnej architekturze. Można wybierać pośród blachy łączonej na rąbek lub listwę, albo blaszanych łusek, które mają kształt prostokąta lub rombu.
Elewację wykonaną z blachy naturalnie zabezpiecza patyna. Niewielkie plamy mogą być czyszczone samą wodą. Natomiast w przypadku większych zabrudzeń, trzeba będzie zastosować specjalną włókninę czyszczącą lub wełnę ze stali szlachetnej.

Sending
Ocena artykułu
5 (1 głos)