X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Fenologiczne pory roku

Nazwa fenologia pochodzi od słowa fenomen - zjawisko. Łączy pogodę i zmiany klimatyczne ze zmianami w świecie roślin i zwierząt. Fenologiczne pory roku są wyznaczane przez fazy rozwoju (liści, kwitnienie, rozsiewanie nasion, zrzucanie liści) określonych gatunków roślin. Są one dla ogrodników, rolników bardziej miarodajne niż meteorologiczne pory roku, opierają się na wskazaniach samych roślin.


Na podstawie obserwacji pogody oraz związanych z nią corocznie powtarzających się faz rozwojowych roślin dziko rosnących i uprawnych w Europie Środkowej wyróżnia się 8 fenologicznych pór roku, a mianowicie:

orzechyZaranie wiosny (przedwiośnie) (7II–10IV) Początek tajenia śniegu, kwitnienie leszczyny (Coryllus avelana). Pojawienie się jej długich, żółto pylących męskich kwiatostanów notowane jest przez obserwatorów fenologicznych jako początek przedwiośnia. W tym samym okresie na bezlistnych gałązkach wierzby iwy (Salix caprea) ukazują się srebrzyste kotki a na gliniastych polach i nad brzegami wód pojawiają się koszyczki podbiału (Tussilago farfara), zakwita śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus nivalis), krokus spiski (Crocus vernus). W połowie marca w cienistych lasach w zaroślach kwitnie niebiesko przylaszczka pospolita (Hepatica nobilis), kokorycz pełna (Corydalis solida), zawilec gajowy (Anemone nembrosa).Pod koniec marca zaczyna rozkwitać niewysoki o różowych kwiatach krzew wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum) ,rusza żyto ozime (Secale cereale). Pod koniec miesiąca przy ciepłej pogodzie zakwitają barwinek pospolity (Vinca minor), fiołek polny (Vinca arvensis), pojawiają się pąki modrzewia, kwitnie olcha czarna (Alnus glutinosa). I żegnaj zimo!! Witaj wiosno!!Wczesna wiosna (pierwiośnie) (15IV- 16V) Zakwita złocistożółto pierwiosnka lekarska (Primula officinalis). Rozpoczyna się kwitnie czereśni (Prunus avium),gruszy (Pyrus communis), jabłoni (Malus domestica), wiśni (Prunus cerasus), czeremchy (Padus avium), pojawiają się pierwsze liście brzozy brodawkowatej (Betula pendula), buka zwyczajnego (Fagus sylvatica), dębu szypułkowego (Quercus robur), klonu zwyczajnego (Acer platanoides). W warstwie krzewów kwitną w kwietniu porzeczka czarna (Ribes nigrum) i czerwona (Ribes rubrum). Z drzew szpilkowych zakwita modrzew (Larix decidua). Na zieleniejących się gałązkach modrzewi rozwijają się kwiaty męskie o czerwono-złotej lub żółtej barwie oraz czerwonawe żeńskie. W borach szpilkowych spotkamy łany kwitnących na czerwono-zielono borówek (Vaccinium myrtillus).

drzewoPełnia wiosny (wiosna) (15V-10VI) Przejawia się zazielenieniem się lasu liściastego, kwitnieniem kasztanowca (Aesculus hippocastanum), bzu lilaka (Syringa vulgaris), głogu (Crataegus monogyna), jarzębiny (Sorbus aucuparia). W ogrodach pojawiają się żonkile, narcyz trąbkowy (Narcissus pseudonarcisus). Kłosi się żyto ozime (Secale cereale), kwitną na niebiesko-fioletowo chabry bławatki (Centaurea cyanus). Na podmokłych łąkach żółcą się słoneczne kwiaty jaskrów. Zwykle w maju kwitnie jaskier płomiennik (Ranunculus flammula) o niewielkich pięciopłatkowych kwiatkach z wieloma pręcikami i jaskier jadowity (Ranunculus sceleratus) o dłoniastych liściach. W zakątkach lasów kwitnie już przytulia wonna (Galium odoratum), w zacienionych jego miejscach zakwita biało gwiazdnica gajowa (Stellaria nemorum).

Wczesne lato (6VI-25VI) W czerwcu w ogrodach i parkach aż kipi od kwiecia. Kwitną byliny kosaćce, lilie białe, piwonie, ostróżki (Delphinium cultorum), silnie pachnące maciejki (Matthiola bicornis). W skrzynkach na oknach pojawiają się petunie. Zakwita Robinia akacjowa (Robinia pseudoacacia)rozwijając jednocześnie swe pierzaste listki, kwitnie ligustr (Ligustrum vulgare), wilcza jagoda (Atropa belladonna) i zboża: żyto zwyczajne (Secale cereale), pszenica zwyczajna (Triticum vulgare). W lasach pojawiają się biało żółte baldachy bzu czarnego (Sambucus nigra), dojrzewają poziomki (Fragaria vesca)

Lato (pełne lato) ( 25 VI-22 VIII) Kwitną lipy (Tilia cordata), kończą się truskawki, dojrzewa żyto ozime i zaczynają się żniwa, dojrzewają owoce bzu lekarskiego (Sambucus nigra) i jarzębiny (Sorbus aucuparia). Końcem sierpnia pojawiają się owoce jeżyny (Rubus fruticosus),malin (Rubus idaeus) jak również wczesnych odmian jabłoni i gruszy. Kwitnie trzcina pospolita (Phragmites australis) tworząc zarośla okalające jeziora szerokim pasem.

kwiatyWczesna jesień (1IX-15X) Zakwitają wrzosy (Calluna vulgaris). Dojrzewają owoce kasztanowca (Aesculus hippocastanum),ligustru i oczywiście jabłoni, gruszy, śliwy. W lasach czerwienieją owoce borówki brusznicy (Vaccinium vitis-idaea). To czas siania żyta ozimego i wykopki ziemniaków. Początkiem października kwitnie zimowit jesienny (Colchicum autumnale) powoli zaczynają żółknąć liście lipy drobnolistnej (Tilia cordata) i klonu (Acer platanoides)

Jesień (15X-30XI) Zmienia się barwa i opadają liście kasztanowca,brzozy brodawkowatej, klonu zwyczajnego. Po ogrodach już prawie nie ma kwiatów. Barwne owoce utrzymują się na niektórych krzewach ozdobnych. Widać więc czerwone owoce jarzębin, berberysów (Berberis vulgaris), irgi (Cotoneaster horizontalis), czarne dzikich bzów. W listopadzie dojrzewają wreszcie cierpkie szyszkojagody jałowca (Juniperus communis). Na sosnach i świerkach dojrzewa reszta nasion.

Zima!! Okres spoczynku roślin. Można ja podzielić na przedzimek ziemia nie jest wtedy trwale zamarznięta (30XI-8XII). Pełnia zimy (8XII-1II) okres trwałego zamarznięcia gruntu i spodzimek (7II-1III) trwały zanik okrywy śnieżnej.

Materiał roślinny do obserwacji fenologicznych jest bardzo obszerny. Naukowcy sporządzają specjalne mapy fenologiczne, które mają pomagać w różnego rodzaju charakterystykach agroklimatycznych. Przeciętnemu ogrodnikowi fenologiczne pory pomagają zorientować się, kiedy siać, sadzić, ochraniać przed mrozem i zbierać plony. Każdy może opracować własne terminy oparte na indywidualnej obserwacji przyrody.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Urządzamy ogród
Wprowadzone przez: Anna Dębiec
2016-08-05 06:17:51
Tagi do artykułu: nasiona | barwinek | drzewa owocowe | krzewy | kwiaty | ogród | byliny | Truskawki
 
Powiązane galerie:
Galeria Kwiaty Kwiaty      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
Szafirki, narcyzy i tulipany

Kwiaty wiosenne

Wczesnowiosenne byliny są niewielkie i niepozorne, jednak bardzo łatwo można je zauważyć na tle ostatnich płatów śniegu oraz liści. Pomimo tego, że noce są jeszcze zimne, a w dzień często wieje chłodny wiatr, pierwsze kwiaty wiosenne dzielnie sobie radzą. Dzięki nim już marcu oraz kwietniu będziemy mogli cieszyć oko bogactwem kolorów i kształtów.
ognik szkarłatny,krzew

Rok w ogrodzie - wrzesień

We wrześniu zaczynamy powoli przygotowywać nasz piękny ogród do zimowania. To, co dziś ofiarujemy naszemu ogrodowi, on odda nam w przyszłym roku. Rozmnażajmy, sadźmy i przesadzajmy na całego!
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Byliny zadarniające

Byliny zadarniające
Przez setki lat byliny występowały bardzo często w roli roślin ozdobnych. Dominowały zarówno na dworach, jak i tuż obok chłopskich chat. Na początku XX wieku ustąpiły miejsca uporządkowanym, niemalże sterylnym ogrodom, trawom, iglakom oraz roślinom jednorocznym. Ostatnie dwie dekady poprzedniego stulecia "przywróciły" jednak światu modę na byliny. Obecnie możemy obserwować prawdziwy "rozkwit" popularności tych roślin.

Lato w ogrodzie

ogród
Przed nami lato. Dziś, kiedy wokoło przepięknie rozkwitają łąki i ogrody powinniśmy pomyśleć o nadchodzących miesiącach.
Być może lato da nam popalić... nie powinniśmy więc zapomnieć o podlewaniu naszych roślin. Właśnie latem, w pełni okresu wegetacyjnego nasze drzewa, krzewy i inne rośliny będą potrzebować systematycznego podlewania. W okresie suszy najszybciej wysychają gleby lekkie i piaszczyste. Pamiętajmy, więc o częstym nawadnianiu takich gleb.

Ogrody półcienia

FunkiaWiększość ogrodowych zakątków, które my sami uważamy za nieoświetlone, tak naprawdę nie tonie całkowicie w półmroku, lecz zacieniona jest jedynie w niewielkim stopniu. Jako półcieniste określamy takie powierzchnie, na których cień budynków lub wysokich roślin kładzie się przez mniej niż połowę dnia. Takiej definicji odpowiadają obszary leżące przy wschodniej lub zachodniej ścianie domu.

Rok w ogrodzie - marzec

Krokusy
Marzec to czas pogodowej huśtawki. Piękna pogoda ucieka przed powracającą czasami zimą, a różnice temperatur pomiędzy dniem i nocą potrafią stać się bardzo dokuczliwe. Rozkwitające w marcu pierwiosnki, leszczyny, śnieżyczki przebiśnieg, podbiał pospolity i wierzba iwa to zwiastuny wiosny. Gdy pojawią się na łąkach i w przydomowych ogrodach wiosny nic już nie powstrzyma. Przed nami masa pracy.