X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Szafirki

Szafirki
Szafirek to urokliwa, niewielka roślina cebulowa. Jej nazwa oraz barwa kojarzy się ze szlachetnym kamieniem - szafirem. Ten rodzaj obejmuje ok. 50 gatunków, które najczęściej pochodzą z krajów śródziemnomorskich oraz z obszaru Azji Mniejszej.


Pojedyncze kwiaty, które przypominają malutkie dzwoneczki, mające kilka milimetrów średnicy, skupione są w kłosach. Liście są długie, wąskie i niekiedy pokładają się na ziemi.

W Polsce można uprawiać kilka gatunków i odmian tych niewielkich kwiatów. W naszym klimacie najczęściej można spotkać szafirka lazurowego (Muscari azureum), który przy sprzyjającej pogodzie już w marcu może rozwinąć swoje jasnoniebieskie kwiaty. W kwietniu można wypatrywać pierwszych kwiatów szafirka armeńskiego (Muscari armeniacum). Popularną odmianą jest m.in. ‘Grand Maitre’, o ciemnoniebieskich kwiatach z białymi brzegami oraz intensywnie szafirowy ‘Blue Spike’. Znany jest także szafirek drobnokwiatowy, a w maju możemy zaobserwować kwitnące kwiaty szafirka szerokolistnego (Muscari latifolium). Największa popularnością cieszą się szafirki miękkolistne (Muscari comosum), o kwiatostanach osiągających 30-50 cm.SzafirkiUprawa szafirków nie jest trudna. Są to kwiaty, które rosną prawie na każdym stanowisku. Lubią gleby żyzne, próchniczne, piaszczysto-gliniaste, a nawet wilgotne. Miejsce powinno być słoneczne lub półcieniste. Szafirki rozmnażamy z nasion lub z cebulek przybyszowych. Kwiaty te najlepiej sadzić na przełomie września oraz październik. Szafirki doskonale prezentują się posadzone w grupach lub na obrzeżach rabat. Można także wypełnić puste miejsca na skalniaku, sadząc je grupami pomiędzy innymi roślinami.

Na przełomie czerwca i lipca szafirki przekwitają, liście żółkną i zasychają. Przez dwa lub trzy lata po posadzeniu nie powinno się cebul wykopywać z ziemi. W ten sposób kępy będą coraz okazalsze i będą kwitły coraz obficiej. Po upływie 4 lat wykopujemy kępę i dzielimy na pojedyncze cebule. Do września przechowujemy je w miejscy suchym, przewiewnym i ocienionym. Jesienią tak przygotowane cebulki należy posadzić na nowej rabacie.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Rośliny cebulowe
Autor: Anna Dębiec
2016-02-14 06:58:26
Tagi do artykułu: rośliny cebulowe | kwiaty | rabaty
 
Powiązane galerie:
Galeria Kwiaty Kwiaty      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
Ralf 2

Przytulnie i ekonomicznie - zamieszkaj w domu energooszczędnym Ralf II G1 Energo Plus

Marzysz o własnej przestrzeni, gdzie poczujesz się komfortowo, a rachunki nie zrujnują domowego budżetu? Wyobraź sobie energooszczędny dom, który nie tylko spełnia oba warunki, ale pozwala też zadbać o środowisko.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Poradnik ogrodniczy

rabata
Każdy kto marzy o własnym domu, z pewnością także pragnie być szczęśliwym właścicielem pięknego ogrodu. To właśnie w nim będziemy mogli spokojnie odpocząć po dniu pełnym obowiązków lub po prostu spędzić miło czas z przyjaciółmi.

Rok w ogrodzie - czerwiec

Czerwcowy ogród
Czerwiec to miesiąc pachnący różami i ziołami, rozbrzmiewający rojami pszczół i trzmieli. Miesiąc rozkwitania tysięcy kwiatów. To miesiąc piękna i lekkiego oddechu, spokoju i relaksu. Teraz głównie, odchwaszczamy, nawozimy i podlewamy. Najcięższa praca już za nami. Teraz pora na laury... jednak czy aby na pewno?

Byliny otwartych przestrzeni

Ogród pełen bylin
Przez setki lat byliny występowały bardzo często w roli roślin ozdobnych. Dominowały zarówno na dworach jak i tuż obok chłopskich chat. Na początku XX wieku ustąpiły miejsca uporządkowanym, niemalże sterylnym ogrodom, trawom, drzewom iglastym oraz roślinom jednorocznym. Ostatnie dwie dekady poprzedniego stulecia „przywróciły” jednak światu modę na byliny. Obecnie możemy obserwować prawdziwy „rozkwit” popularności tych roślin.

Cebulki sadzone jesienią

Cebulki roślin
Sadząc krokusy, śnieżyczki czy narcyzy powinniśmy pamiętać o właściwym terminie ich sadzenia. Najwłaściwszy będzie okres wczesnej jesieni. Im dłuższy jest okres rozwoju danej rośliny, tym wcześniej dana roślina powinna być posadzona. Musi przecież dobrze się ukorzenić przed nastaniem zimy.