Suchy podkład podłogowy

suchy podkład

fot. suchy podkład

Suchy podkład, to rozwiązanie doskonałe dla każdego typu posadzki. Wykonuje się go ze specjalnych płyt: gpisowo-włókninowej, gipsowo-kartonowej wzmocnionej włóknem szklanym, lub cementowych. O dodatkowych zaletach metody decydują: krótki czas robót, lekkość materiału (nie wymaga sprawdzenia nośności stropu) i estetyka.

Suchy podkład można stosować na każdym stropie. Bezpośrednio na nim układa się wybrany rodzaj posadzki. Standardowe wymiary płyty, dostępne w sprzedaży, to : 0,5 x1,5 m, 0,5 x 1,0 m, 1,0 x 1,5 m. grubość materiału: od 10,0 do 12,5 mm. Średnie obciążenie stropu to zaledwie 25 kg/m2 – w porównaniu do 4 centymetrowej wylewki betonowej obciążającej konstrukcję nawet do 100 kg/m2.

Suchy jastrych
Producenci oferują elementy zespolone z dwóch lub trzech płyt gipsowych o grubości 8 – 13 mm (suchy jastrych), które zapewniają większą stabilność i trwałość podłogi, a także elementy zespolone z dwóch płyt które od spodu mają przyklejony styropian (2,0 – 3,0 cm grubości) lub polistyren ekstrudowany (6,00 cm grubości).
„Gipsowe płyty jastrychowe uważane są za specjalny rodzaj jastrychu. Przygotowane fabrycznie płyty klei się ze sobą i układa na przygotowanej powierzchni. Wykonując jastrych: gipsowy zespolony, na warstwie oddzielającej lub gipsowy pływający, po związaniu kleju, otrzymamy jednolitą, trwałą i stabilną powierzchnię nadającą się do końcowego pokrycia wszystkim dostępnymi wykładzinami.

Przeczytaj również: Wnętrze w stylu industrialnym

Zalety podłóg z suchego jastrychu:
– krótki czas układania
– nieuciążliwy transport materiałów
– brak zjawiska długotrwałego schnięcia
– możliwość natychmiastowego pokrycia wykładzinami
– mały ciężar
– izolacyjność cieplna
– ochrona przeciwpożarowa
– pochłanianie odgłosów kroków
– niska cena
– Samo wykonanie podłogi jest proste i składa się z trzech etapów:  przygotowanie podłoża, ułożenie płyt, wykończenie.”*

Podłoże pod suchą zabudowę powinno być równe. Nierówności nieprzekraczające 20 mm, należy wypełnić masą szpachlową lub wylewką samopoziomującą. Większe ubytki (do 60 mm) najlepiej wyrównać suchą podsypką (piasek i cement w stosunku 1:5). Na tak przygotowane podłoże kładzie się folię polietylenową z zakładem na 10 cm.
Na stare, równe posadzki można położyć tekturę falistą lub piankę polietylenową grubości 5 mm z zakładem na 10 cm.
Na drewniany strop bądź deski układa się wykładzinę uszczelniającą podłoże, która umożliwi swobodne przenikanie pary wodnej.

„Żeby zapobiec przenoszeniu dźwięków należy pamiętać o pozostawieniu szczelin dylatacyjnych pomiędzy płytami a wszystkimi pionowymi elementami budowlanymi. Na styku ze ścianą należy umocować cienkie (2-4 cm) paski wełny mineralnej lub styropianu. Ten zabieg jest konieczny również ze względu na rozszerzanie się i kurczenie podłogi.„*

Suchy jastrych układa się metodą na pióro – wpust. Środkowa płyta jest przesunięta o blisko 5 cm w stosunku do dwóch zewnętrznych. Aby uzyskać idealnie gładką powierzchnię, niewielkie spoiny pomiędzy płytami trzeba zaszpachlować masą szpachlową.

Zobacz również: Ściana do przytulania

Suchy jastrych w łazience
W mokrych pomieszczeniach, gdzie często można wylać wodę na podłogę, trzeba zapewnić bardzo dobrą ochronę przed wnikaniem jej w głąb. Podłogi łazienek i pralni układane na drewnianym stropie można układać w dwojaki sposób – tradycyjnie lub układając suchy jastrych. Tradycyjna metoda polega na wykonaniu betonowej wylewki o grubości do 5 cm. To jednak opóźnia, ze względu na czas schnięcia takiego podłoża, dalsze prace wykończeniowe. Zamiast wylewki betonowej można z powodzeniem użyć systemowych płyt gipsowo-kartonowych i zabezpieczyć je przed zawilgoceniem – od spodu warstwą folii budowlanej PE, a na wierzchu warstwą emulsji uszczelniającej. Bezproblemowa, późniejsza eksploatacja suchego jastrychu w łazience zależy jedynie od przestrzegania kilku zasad. Po pierwsze właściwej izolacji preparatem gruntującym podłoża, jastrychu przed położeniem glazury i ścian do wysokości 15 cm. Po drugie uszczelnienie taśmą uszczelniającą wszystkich połączeń elementów podłogi z elementami pionowymi – ścianami, obudowami wanien, brodzików. *

Czytaj też: Suchy tynk – czysta robota
______
* źródło tekstu: Polskie Stowarzyszenie Gipsu

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)