X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Suchy podkład podłogowy

suchy podkład
Suchy podkład, to rozwiązanie doskonałe dla każdego typu posadzki. Wykonuje się go ze specjalnych płyt: gpisowo-włókninowej, gipsowo-kartonowej wzmocnionej włóknem szklanym, lub cementowych. O dodatkowych zaletach metody decydują: krótki czas robót, lekkość materiału (nie wymaga sprawdzenia nośności stropu) i estetyka.


Suchy podkład można stosować na każdym stropie. Bezpośrednio na nim układa się wybrany rodzaj posadzki. Standardowe wymiary płyty, dostępne w sprzedaży, to : 0,5 x1,5 m, 0,5 x 1,0 m, 1,0 x 1,5 m. grubość materiału: od 10,0 do 12,5 mm. Średnie obciążenie stropu to zaledwie 25 kg/m2 – w porównaniu do 4 centymetrowej wylewki betonowej obciążającej konstrukcję nawet do 100 kg/m2.

Suchy jastrych
Producenci oferują elementy zespolone z dwóch lub trzech płyt gipsowych o grubości 8 – 13 mm (suchy jastrych), które zapewniają większą stabilność i trwałość podłogi, a także elementy zespolone z dwóch płyt które od spodu mają przyklejony styropian (2,0 – 3,0 cm grubości) lub polistyren ekstrudowany (6,00 cm grubości).


Gipsowe płyty jastrychowe uważane są za specjalny rodzaj jastrychu. Przygotowane fabrycznie płyty klei się ze sobą i układa na przygotowanej powierzchni. Wykonując jastrych: gipsowy zespolony, na warstwie oddzielającej lub gipsowy pływający, po związaniu kleju, otrzymamy jednolitą, trwałą i stabilną powierzchnię nadającą się do końcowego pokrycia wszystkim dostępnymi wykładzinami.

Zalety podłóg z suchego jastrychu:
- krótki czas układania
- nieuciążliwy transport materiałów
- brak zjawiska długotrwałego schnięcia
- możliwość natychmiastowego pokrycia wykładzinami
- mały ciężar
- izolacyjność cieplna
- ochrona przeciwpożarowa
- pochłanianie odgłosów kroków
- niska cena
- Samo wykonanie podłogi jest proste i składa się z trzech etapów:  przygotowanie podłoża, ułożenie płyt, wykończenie.”
*

Podłoże pod suchą zabudowę powinno być równe. Nierówności nieprzekraczające 20 mm, należy wypełnić masą szpachlową lub wylewką samopoziomującą. Większe ubytki (do 60 mm) najlepiej wyrównać suchą podsypką (piasek i cement w stosunku 1:5). Na tak przygotowane podłoże kładzie się folię polietylenową z zakładem na 10 cm.
Na stare, równe posadzki można położyć tekturę falistą lub piankę polietylenową grubości 5 mm z zakładem na 10 cm.
Na drewniany strop bądź deski układa się wykładzinę uszczelniającą podłoże, która umożliwi swobodne przenikanie pary wodnej.

„Żeby zapobiec przenoszeniu dźwięków należy pamiętać o pozostawieniu szczelin dylatacyjnych pomiędzy płytami a wszystkimi pionowymi elementami budowlanymi. Na styku ze ścianą należy umocować cienkie (2-4 cm) paski wełny mineralnej lub styropianu. Ten zabieg jest konieczny również ze względu na rozszerzanie się i kurczenie podłogi.„*

Suchy jastrych układa się metodą na pióro – wpust. Środkowa płyta jest przesunięta o blisko 5 cm w stosunku do dwóch zewnętrznych. Aby uzyskać idealnie gładką powierzchnię, niewielkie spoiny pomiędzy płytami trzeba zaszpachlować masą szpachlową.

Suchy jastrych w łazience
W mokrych pomieszczeniach, gdzie często można wylać wodę na podłogę, trzeba zapewnić bardzo dobrą ochronę przed wnikaniem jej w głąb. Podłogi łazienek i pralni układane na drewnianym stropie można układać w dwojaki sposób - tradycyjnie lub układając suchy jastrych. Tradycyjna metoda polega na wykonaniu betonowej wylewki o grubości do 5 cm. To jednak opóźnia, ze względu na czas schnięcia takiego podłoża, dalsze prace wykończeniowe. Zamiast wylewki betonowej można z powodzeniem użyć systemowych płyt gipsowo-kartonowych i zabezpieczyć je przed zawilgoceniem - od spodu warstwą folii budowlanej PE, a na wierzchu warstwą emulsji uszczelniającej. Bezproblemowa, późniejsza eksploatacja suchego jastrychu w łazience zależy jedynie od przestrzegania kilku zasad. Po pierwsze właściwej izolacji preparatem gruntującym podłoża, jastrychu przed położeniem glazury i ścian do wysokości 15 cm. Po drugie uszczelnienie taśmą uszczelniającą wszystkich połączeń elementów podłogi z elementami pionowymi - ścianami, obudowami wanien, brodzików. *

Czytaj też: Suchy tynk - czysta robota
______
* źródło tekstu: Polskie Stowarzyszenie Gipsu
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Podłogowe
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-02-16 07:27:49
Tagi do artykułu: płyty gipsowe | podłogi | gips
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
mylo skyscraper style 2

Stylowa siódemka, czyli najpopularniejsze style w aranżacji wnętrz

Podobnie jak w świecie natury znajdziemy najprzeróżniejsze gatunki zwierząt i roślin, tak w świecie aranżacji istnieje wiele stylów, których różnorodność może być źródłem niekończących się zachwytów. Wśród najpopularniejszych rozwiązań warto wymienić siedem, które cieszą się ponadczasowym charakterem. Sprawdź, które pasują do Twojego wnętrza i zainspiruj się nimi, tworząc zachwycający wystrój.
MegaHomes1

Recykling poziom ekspert – czyli domy mieszkalne z kontenerów morskich

Adaptacja kontenerów morskich do budowy domów mieszkalnych, to z całą pewnością oryginalne i wciąż jeszcze nowatorskie rozwiązanie. Budownictwo modułowe zyskuje coraz więcej nowych zwolenników i śmielej wchodzi w kolejne obszary rynku. Do niedawna w Polsce budynki mieszkalne z kontenerów budziły skojarzenia z pomieszczeniami noclegowymi dla pracowników sezonowych lub budynkami typowo socjalnymi. Dziś pogląd ten ulega diametralnej zmianie. Domy kontenerowe okazują się być ciekawą alternatywą dla tradycyjnych form budownictwa.
Oto wnętrze rustykalne – odpowiedź na jedną z najgłębszych tęsknot człowieka: potrzebę poczucia bliskości z naturą. Ta tęsknota pachnie pieczonym chlebem, zaprasza by usiąść wygodnie i zwolnić nieco tempo. Nic dziwnego, że wnętrza inspirowane wiejską sielanką wciąż są modne i spotkać je można nie tylko w domach ukrytych w górskiej głuszy, ale również w centrach dużych miast.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Suchy tynk – czysta robota

kominek
Wykańczanie ścian wewnętrznych za pomocą tzw. suchych tynków jest technologią coraz bardziej popularną. Przyklejanie płyt gipsowo-kartonowych nie jest skomplikowane, praca jest stosunkowo czysta, ponieważ zminimalizowane zostaje pylenie, związane ze szlifowaniem gładzi, a postęp prac – w porównaniu ze stosowaniem technologii mokrych – szybki.

Montaż płyt gipsowych

sufit
Płyty gipsowo-kartonowe to niezwykle uniwersalny i popularny materiał do wykańczania powierzchni ścian, a także wznoszenia lekkich konstrukcji. Metoda suchych tynków jest coraz częściej wybierana przez inwestorów z powodu czystości i szybkości montażu.

Dekoracje z płyt gipsowych

sypialnia
Aranżacja ściany z płyty gipsowej daje wiele możliwości dekoracyjnych. Płyty gk łatwo jest ciąć a nawet giąć, dzięki czemu na sufitach lub ścianach mogą powstać wymyślne konstrukcje o charakterze użytkowym i ozdobnym.

Suche tynki

remont
Przed rozpoczęciem domowego remontu warto zapoznać się ze stanem ścian, które po wielu latach mogą być zużyte. Podłoże pod tapetowanie lub malowanie powinno być tak przygotowane, aby nowa okładzina była nie tylko trwała, ale także estetyczna. Taki efekt zapewnią dobrze wykonane tynki, które można wykonać nie tylko na mokro, ale także i na sucho. Wyjaśniamy, co to jest suchy tynk i jak go układać.