Płomień za szybą

kominki

fot. kominki

Kominek w naszym domu traktowany jest jako element dekoracyjny. Jest on również wydajnym i efektownym źródłem ciepła nawet dla całego mieszkania. Ze względu na rozmiary zajmuje miejsce w najbardziej eksponowanym i widocznym miejscu kształtując charakter wnętrza oraz nadając mu niepowtarzalnego ciepła i klimatu.

Decyzję o tym, jaki typ kominka wybierzemy do naszego domu uzależniamy od środków, jakimi dysponujemy oraz od jego przeznaczenia. W zależności od wymienionych parametrów możemy wybierać z szerokiej gamy produktów. Do najpopularniejszych na naszym rynku należą:

– kominek tradycyjny – charakteryzuje się otwartym paleniskiem. Bardzo często zbudowany jest z piaskowca lub marmuru;
– koza – jest to kominek wolnostojący, zazwyczaj żeliwny lub stalowy;
– kominek z wkładem kominowym – jest to nowoczesny kominek zamknięty.

Kominek warto wyposażyć w dobry wkład. Obecnie produkowane są wkłady przystosowane do współpracy z systemem kanałów, które rozprowadzają ciepłe powietrze do poszczególnych pomieszczeń, umożliwiając nam ogrzanie całego domu.
Wkłady kominkowe wykonane są z materiałów odpornych na działanie wysokiej temperatury, takich jak stal czy żeliwo. Stal zapewnia szczelność oraz szybkie przekazywanie ciepła do otoczenia. Natomiast żeliwne wkłady dobrze akumulują ciepło i są tańsze.
Korpus wkładu wykonany jest z wysokiej jakości elementów żeliwnych lub z płyt stalowych, które odporne są na korozje, a zarazem mają wysoki współczynnik akumulacji ciepła oraz są odporne na szok termiczny.
Płyty szamotowe znajdujące się wewnątrz paleniska prócz akumulacji ciepła, mają walory dekoracyjne.

Wybierając odpowiedni wkład od kominka, warto zwrócić uwagę na drzwiczki, które są jednym z ważniejszych elementów. W zależności od jakości i szczelności ich wykonania, powietrze będzie dostawało się wyłącznie przez regulatory dostępu powietrza lub w sposób niekontrolowany, przez nieszczelności.
Coraz bardziej popularne stają się wkłady z szybami zarówno prostymi, wygiętymi jak i pryzmatycznymi. Podczas palenia w kominku szyby bardzo łatwo ulegają okopceniu, dlatego aby temu zapobiec często stosowane są:

kurtyny powietrzne – jest to zimne powietrze, które jest zasysane do paleniska w stronę szyby. Dzięki temu smoliste cząsteczki są odpychane od szyby;
samoczyszczące szyby ceramiczne – od strony zewnętrznej mają one wtopioną przezroczystą powłokę metalową. Aby ten sposób był skuteczny, trzeba zadbać o szczelność szyby oraz o odpowiednią temperaturę wewnątrz paleniska.

Bardzo często spotykane są wkłady kominkowe posiadające szyber. Służy on do regulowania siły ciągu oraz kontrolowania wydajności urządzenia.

Na przedniej ściance wkładów kominkowych znajdują się regulatory dopływu powietrza. Służą one do sterowania zarówno mocą grzewczą jak i prędkością spalania drewna. Podczas wyboru odpowiedniego wkładu kominkowego, warto zwrócić uwagę czy wszystkie uchwyty zostały wykonane z materiałów nienagrzewających się.
Istotne znaczenie ma też moc oraz sprawność wkładu. Producenci podają moc nominalną, czyli uśrednioną w czasie, a nie maksymalną, która nie odzwierciedla możliwości urządzenia. Najczęściej spotykane są modele o mocy 10-15 kW. Sprawność wkładu kominkowego jest istotnym parametrem. Wpływa ona bezpośrednio na ilość zużywanego drewna. Im wyższa jest sprawność, tym więcej ciepła można uzyskać z jednostki paliwa.
Niektóre wkłady kominkowe można palić przez długi czas, a nawet bez przerwy. Po czasie, który został podany przez producenta, należy zrobić przerwę i poczekać aż korpus wystygnie.

Pośród tradycyjnych wkładów kominkowych są też wkłady z płaszczem wodnym, które zamiast powietrza, ogrzewają wodę do mycia i do instalacji centralnego ogrzewania. W kominkach z płaszczem wodnym korpus ma podwójne ścianki. Przestrzeń pomiędzy nimi wypełniona jest wodą, która przepływając między ściankami zabiera ciepło od kominka i przekazuje do instalacji cieplnej. Ten rodzaj wkładów może pracować tylko w takich instalacjach, w których woda instalacyjna ma kontakt z atmosferą w otwartym naczyniu zbiorczym. Moc cieplna takiego kominka wynosi od kilkunastu do 40 kW. Jednak nie jest ona stała – zależy od ilości paliwa znajdującego się w palenisku oraz fazy jego spalania.
Aby nie dopuścić do niepożądanego ciśnienia wody w kominkach z płaszczem wodnym, montowany jest dodatkowo wymiennik chłodzenia awaryjnego. Kiedy temperatura wody grzewczej wzrasta do 95°C, zawór termostatyczny otwiera dopływ wody do zamiennika. Dzięki temu temperatura ulega obniżeniu.

Wkłady kominkowe, tak jak inne urządzenia grzewcze, powinno się regularnie przeglądać i konserwować. Przede wszystkim należy usuwać popiół, a szyby czyścić wodą z dodatkiem środka myjącego. Jeżeli są pokryte warstwą metalu, trzeba uważać, aby ich nie porysować. Raz w roku należy skontrolować stan uszczelek wokół drzwiczek oraz szyby. Raz na jakiś czas, zwłaszcza po dłużej przerwie w używaniu, należy sprawdzić wloty powietrza, szyber oraz blokady drzwiczek.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)