X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Ocieplanie styropianem piwnicy

fundamenty
Przez źle zaizolowane przyziemie lub piwnicę ucieka ok. 10% ciepła. Piwnice to pomieszczenia pomocnicze w domu, które zwykle pozostają nieogrzewane. Zgodnie z przepisami współczynnik przenikania ciepła powinien wynosić średnio od 1 do 1,25 W/(m2K).
Aby uzyskać wymagany parametr należy ocieplić ściany piwnicy styropianem, którego minimalna grubość to 3-4 cm.Ocieplanie fundamentów wykonuje się zazwyczaj w parze z ocieplaniem piwnicy. Izolacja termiczna ze styropianu jest lekka, trwała i popularna.

ocieplanieOcieplenie styropianem piwnicy od zewnątrz – izolacja obwodowa
Do izolacji ścian fundamentowych i piwnicznych od zewnątrz wykorzystuje się styropian PSN, EPS lub wykonuje się montaż izolacji z polistyrenu. Odkopywanie ścian fundamentowych musi odbywać się pod nadzorem budowlanym. Zaletą tych materiałów izolacyjnych jest wodoodporność. Mogą stykać się bezpośrednio z gruntem.Płyty styropianowe przykleja się podczas bezdeszczowej pogody do suchych i wyczyszczonych powierzchni, przy pomocy lepiku do warstwy przeciwwodnej. Temperatura na zewnątrz powinna wynosić co najmniej 5 stopni C.

Ocieplanie ścian zewnętrznych
Płyty styropianowe przykleja się na placki, na styk, metoda mijankową. Powierzchnię płyt należy całkowicie wyrównać. Szczeliny nie mogą być większe niż 2 mm. Jeśli powstały większe odstępy, należy uzupełnić je paskami styropianu. Od zewnątrz zaleca się przyklejenie siatki z włókna szklanego zaprawą klejową.
Jeśli piwnica nie jest ogrzewana, to warstwa ociepleniowa powinna sięgać nawet 40 cm poniżej dolnej płaszczyzny parteru, lub 20 cm w przypadku piwnic ogrzewanych.

Ocieplanie styropianem piwnicy od wewnątrz
Jeśli piwnica ma być pomieszczeniem przeznaczonym na pobyt ludzi, warto ocieplić ja od wewnątrz. Do ocieplania piwnic od wewnątrz stosuje się styropian EPS 70 (FS 15).
następnie rozprowadza się klej do siatki na styropian i tynkuje lub wykonuje okładzinę: z płyt gipsowo-kartonowych, drewna lub innych materiałów wykończeniowych.

fundamentyJeśli piwnica jest nieogrzewana i nie będzie używana jako pomieszczenia dodatkowe pod siłownię, suszarnię, pralnię, czy saunę, termoizolacja pod posadzką oddzielającą parter od piwnicy jest niezbędna.
Materiał termoizolacyjny można wówczas ułożyć na dwa sposoby: na warstwie nośnej stropu, lub od środka piwnicy.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat izolacji termicznej stropów, zapraszamy do lektury artykułu: Ocieplenie stropu
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Technologia
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-08-06 14:31:21
Tagi do artykułu: ocieplanie | fundamenty | styropian | piwnica | fundamentów
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
gryf 3   kosztorys

Piękny dom parterowy, który wybudujesz w cenie mieszkania – to nie mit!

Wiele osób zastanawiających się nad zakupem mieszkania nie bierze pod uwagę budowy domu. Panuje przekonanie, że inwestycja w dom jednorodzinny jest droga i przekracza koszt apartamentu.
Velux

Co można samodzielnie naprawić w oknie dachowym?

Dbając o okna dachowe na co dzień, konserwując je zgodnie z zaleceniami producenta, raczej nie będziemy mieli kłopotów z ich sprawnym funkcjonowaniem ani z ewentualnymi uszkodzeniami. Gdyby jednak rama lub skrzydło okna zostały zarysowane, nastąpiło zużycie powłoki lakieru czy uszkodzenie uszczelki, to warto wiedzieć, że większość tego typu napraw w oknie dachowym można wykonać samodzielnie.
Projekt Mini1

Mini 4 – projekt domu parterowego dla 4-osobowej rodziny

Domy parterowe to spełnienie marzeń wielu osób, ponieważ potrafią zaspokoić potrzeby mieszkaniowe nawet licznej rodziny. Często zapewniają funkcjonalny rozkład pomieszczeń z przestronnym salonem, w którym każde spotkanie rodzinne będzie niesamowitym przeżyciem. Taki właśnie jest projekt domu Mini 4. Sprawdźmy bliżej jego parametry i rozwiązania instalacyjne.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Ocieplanie ścian - metoda lekka mokra

wełna mineralna
Ocieplanie ścian przy wykorzystaniu systemów BSO jest obecnie jedną z częściej stosowanych technik budowlanych zarówno w współcześnie wznoszonych budynkach, jak i istniejących, podawanych modernizacji. Systemy ocieplania bezspoinowego są stosowane w kraju od wielu lat, cieszą się opinią sprawdzonego i skutecznego rozwiązania technicznego, a na rynku działa wielu doświadczonych wykonawców...

Metody ocieplania ścian

budowa domu
Stale rosnące ceny energii, przekładające się bezpośrednio na wysokie koszty ogrzewania budynków zmuszają do znalezienia rozwiązania, jak zatrzymać ciepło w domu. Powstają wiec kolejne pytania: czym i co ocieplać? Jak ocieplać? Na co zwrócić uwagę? W co zainwestować, by obniżyć rachunki za ogrzewanie? Czy wystarczy zainwestować w ocieplanie ścian?...

Koszt ocieplenia domu

Ocieplenia domku jednorodzinnego
Materiały do ocieplenia domku jednorodzinnego to koszt od 30-40 zł za mkw, biorąc pod uwagę najtańsze możliwe rozwiązania materiałowe, czyli wykończenie tynkiem mineralnym, i użycie styropianu o grubości 12 cm. Zima się co prawda kończy, ale by dobrze przygotować się do następnej, trzeba kwestię ocieplenia przemyśleć, tym bardziej, że jest to inwestycja kosztowna.

Jakie materiały są potrzebne do ocieplenia domu?

ocieplanie
Do ocieplania domu można użyć styropianu albo wełny mineralnej. Jednak na efektywność i trwałość izolacji wpływ mają jeszcze inne czynniki, między innymi zmienna aura pogodowa, która nie zawsze sprzyja pracom termomodernizacyjnym.