X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
Kredyty hipoteczne
 
 
 
 
 

Kalendarz wysiewu nasion kwiatów, ziół i warzyw

Sadzonka
Mamy już kalendarzową wiosnę, więc z pewnością myśleliście już o wysiewie nasion. Warto zwrócić uwagę na ich jakość i wybierać tylko produkty renomowanych firm. Poza tym, jak wcześniej wspominaliśmy, wydajność kiełkowania wzrasta, jeśli wykonasz prostą procedurę zaprawiania nasion.


Jak wiadomo nasiona, które nigdy nie są przechowywane w sterylnych warunkach, narażone są na zanieczyszczenie zarodnikami rozmaitych grzybów. Wysiew zakażonych zarodnikami nasion często kończy się infekcją grzybową, która może poważnie obniżyć wydajność kiełkowania lub osłabić siewki.

Aby zminimalizować ryzyko, po wysiewie należy szczególną uwagę zwrócić na zachowanie odpowiedniej wilgotności podłoża. Właściwa wilgotność obniża porażenia nasion i siewek. Młode rośliny z kolei narażone są (oprócz chorób grzybowych) na inwazję szkodników.

Najprostszym sposobem zapewnienia bezpieczeństwa nasion i siewek przed, w trakcie i po wschodach jest poprawnie przeprowadzony proces zaprawiania.Rozróżniamy trzy metody zaprawiania – suchą (mieszanie wysuszonych nasion z pylistym preparatem), półsuchą (mieszanie zwilżonych nasion z niewielką ilością płynnego preparatu), mokrą (zanurzanie nasion w roztworze preparatu płynnego).

Wszystkie metody mają swoje zalety i wady. Zaprawianie na sucho jest skuteczne i wygodne, ale pylenie preparatu wymaga dużo ostrożności i stosowania masek ochronnych. Efekt działania zaprawiania mokrego jest krótszy, ale za to substancje czynne preparatu wnikają w każdą szczelinę łupiny nasiennej…

W zależności od gatunku, który masz zamiar wysiać oraz chorób, których się obawiasz, dobierz odpowiednią zaprawę:
- Przeciwko grzybom warto zaopatrzyć się w Zaprawy Nasiennej T 75 DS/WS lub Nano Gro.
- Do zaprawiania cebul kwiatowych idealnie nadaje się Kaptan Zawiesinowy 50WP i Merpan 50WP.
- Przeciwko owadom dobrym wyborem będzie Nomolt 150 SC.Dobrą praktyką przy planowaniu wysiewów jest zaopatrzenie się w nasiona znanych producentów, gwarantujących najwyższą jakość i odpowiednie warunki przechowywania. Jeśli kierujesz się kryterium jakości podczas doboru nasion, koniecznie sprawdź ofertę e-Hortico.

Aby ułatwić sobie wysiewanie najlepiej korzystać ze specjalnych torfowych doniczek, miniszklarenek i innych akcesoriów do wysiewania i pikowania.

Poniżej przedstawiamy krótką tabelkę z terminami wysiewu różnych gatunków kwiatów i ziół i roślin warzywnych.

Nasiona kwiatów
Nasiona wysiewane do gruntu

Od marca do kwietnia:
Klarkia wytworna, Nagietek lekarski, Maczek kalifornijski, Czarnuszka damaceńska, Powój trójbarwny, Groszek pachnący, Ślazówka

W kwietniu:
Maciejka, Suchlin różowy, Suchokwiat roczny, Chaber bławatek

Od kwietnia do maja:
Dimorfoteka pomarańczowa, Słonecznik zwyczajny, Wilec purpurowy, Cypryśnik letni

W maju:
Fasola ozdobna, Nasturcja większa, Dynia ozdobna, Portulaka wielkokwiatowa, Aksamitka

Nasiona wysiewane do inspektów:
W marcu i kwietniu:
Kosmos (Onetek), Kapusta ozdobna, Niedźwiedzie ucho (Arktotis), Chaber bławatek, Portularka wielkowiatowa, Żeniszek, Aster chiński, Szarłat zwisający

W kwietniu:
Szarłat wiechowaty, Złocistek oskrzydlony (Wiekuistka)

Nasiona wysiewane do pojemników:
W styczniu i lutym:
Heliotrop, Begonia stale kwitnąca, Pokrzywka brazylijska (Koleus)

Od lutego do kwietnia:
Wyżlin większy, Złocień maruna (marzec), Orlik pospolity (kwiecień), Celozja, Żeniszek (do początku marca), Petunia (do końca marca), Werberna (w połowie marca), Wilec purpurowy (w marcu), Kleoma ciernista (w marcu), Czubatka (marzec lub kwiecień), Cynia (koniec marca), Diaskia (marzec lub kwiecień)

Nasiona warzyw
Nasiona wysiewane do gruntu:

W kwietniu:
Groch i bób (pierwsza połowa kwietnia), Cebula (pierwsza połowa kwietnia), Pasternak (pierwsza połowa kwietnia), Pietruszka korzeniowa (pierwsza połowa kwietnia), Koper ogrodowy, Pietruszka naciowa, Marchew (wczesna i średniowczesna), Rzodkiew i rzodkiewka, Burak ćwikłowy (druga połowa kwietnia), Skorzonera (druga połowa kwietnia), Nasiona wysiewane do pojemników:

W lutym i marcu:
Karczoch, Seler korzeniowy i liściowy Szpinak nowozelandzki, Pomidor, Papryka, Oberżyna, Brokuł, Kalafior, Kalarepa, Kapusta biała i czerwona, Sałata masłowa, Por, Kawon, Melon, Dynia, Cukinia, Ogórek.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Rok w ogrodzie
2011-03-22 14:20:32
Tagi do artykułu: nasiona | choroby roślin | kwiaty | zioła
Podyskutuj na forum (0):
 
Bądź pierwszym, który doda komentarz do tego artykułu. Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
 
Powiązane galerie:
Galeria Kwiaty Kwiaty      
Inne wiadomości
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Pergola

Pergola – jej rodzaje i funkcje

Planując własny dom warto rozważyć postawienie przy nim pergoli. Ażurowe zadaszenie może służyć np. jako osłona od słońca nad wejściem lub częścią tarasu albo trejaż pod rośliny pnące.
meble ogrodowe

Drewniane meble ogrodowe – klasyka rodem ze Skandynawii

Jeśli ktoś poszukuje klasycznych, bardzo gustownych, niezwykle trwałych, a przepojonych skandynawską nostalgią mebli ogrodowych, z zainteresowaniem zatrzyma się przy propozycji duńskiej marki Skagerak Denmark – linii luksusowych mebli ogrodowych Drachmann.
meble ogrodowe

Natchnione impresjonizmem skandynawskie meble ogrodowe

Twórczość Ancher’a i znany w Skandynawii kunszt stolarzy ze Skagen sprawiły, że współczesny designer, Soren Slebø, nazwał linię swoich mebli ogrodowych „Ancher” dla upamiętnienia skandynawskiego impresjonisty.
zegar słoneczny

Porcelanowy czas ogrodu

Niezależnie od tego, jak współczesny człowiek daleko rozwinie swoje umiejętności techniczne i technologiczne, niezależnie od tego, jak bardzo rozwinie się sama cywilizacja, ludzkość zawsze będzie podporządkowana prawom natury. Ten nierozłączny związek, namiętny i burzliwy romans budzi od zawsze chęć ubrania w słowa i kształty człowieczego oddania naturze.

Jedną ze słynniejszych światowych firm, której designerzy traktują przyrodę jako źródło nieustających inspiracji, jest luksusowa, duńska marka MENU...
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Astry bylinowe

kwiaty
Jesienią, gdy większość roślin kończy kwitnienie a ogrody zaczynają pustoszeć, zakwitają astry i rozweselają nasze ogrody odcieniami fioletu, różu i czerwieni. Ich grecka nazwa oznaczająca gwiazdę, w pełni oddaje urodę tych kwiatów. Błyszcząc w ogrodach niezliczoną ilością kwiatów o żółtych środkach w całej gamie błękitu, fioletów, różów i czerwieni. Te niezwykle wytrzymałe i łatwe w uprawie kwiaty z pewnością będą znakomite dla początkujących ogrodników.

Azalia a może Rododendron... co je łączy, co dzieli?

ogród
Łączą wymagania dotyczące kwaśnej gleby, rodzina wrzosowatych oraz wspólna łacińska nazwa rodzajowa Rhododendron, w obrębie, której istnieje kilka grup roślin różniących się polską nazwą.
Co je dzieli? Różaneczniki to krzewy lub małe drzewka, zwykle o sztywnych zimozielonych liściach. A azalie... Trudno znaleźć krzewy o tak pięknych kwiatostanach, tak wspaniale pachnących i urzekających ogromem barw.

Glorioza

Glorioza
Glorioza to przepiękne pnącze występujące w stanie naturalnym w rejonach międzyzwrotnikowych Afryki i Azji oraz na Madagaskarze. W Polsce najczęściej spotykamy odmianę doskonałą jako kwiat cięty - glorioza Rotschilda.
Glorioza jest rośliną niezwykle wrażliwą i nadaje się wyłącznie do uprawy doniczkowej w zamkniętym pomieszczeniu. Ten egzotyczny kwiat doda uroku każdemu wnętrzu.

Anagalis - ogrodowa pogodynka

Anagalis
Anagalis (Anagallis grandiflora) to roślina jednoroczna osiągająca wysokość około 20 centymetrów. Rozkwitając bardzo obficie od czerwca do września, zwraca uwagę na niezwykłe zachowanie swych kwiatów, zamykających się wieczorem lub w pochmurne dni. Otwarte rano kwiaty anagalisu będą z całą pewnością zwiastunem dobrej pogody.