X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Kalendarz wysiewu nasion kwiatów, ziół i warzyw

Sadzonka
Mamy już kalendarzową wiosnę, więc z pewnością myśleliście już o wysiewie nasion. Warto zwrócić uwagę na ich jakość i wybierać tylko produkty renomowanych firm. Poza tym, jak wcześniej wspominaliśmy, wydajność kiełkowania wzrasta, jeśli wykonasz prostą procedurę zaprawiania nasion.


Jak wiadomo nasiona, które nigdy nie są przechowywane w sterylnych warunkach, narażone są na zanieczyszczenie zarodnikami rozmaitych grzybów. Wysiew zakażonych zarodnikami nasion często kończy się infekcją grzybową, która może poważnie obniżyć wydajność kiełkowania lub osłabić siewki.

Aby zminimalizować ryzyko, po wysiewie należy szczególną uwagę zwrócić na zachowanie odpowiedniej wilgotności podłoża. Właściwa wilgotność obniża porażenia nasion i siewek. Młode rośliny z kolei narażone są (oprócz chorób grzybowych) na inwazję szkodników.

Najprostszym sposobem zapewnienia bezpieczeństwa nasion i siewek przed, w trakcie i po wschodach jest poprawnie przeprowadzony proces zaprawiania.Rozróżniamy trzy metody zaprawiania – suchą (mieszanie wysuszonych nasion z pylistym preparatem), półsuchą (mieszanie zwilżonych nasion z niewielką ilością płynnego preparatu), mokrą (zanurzanie nasion w roztworze preparatu płynnego).

Wszystkie metody mają swoje zalety i wady. Zaprawianie na sucho jest skuteczne i wygodne, ale pylenie preparatu wymaga dużo ostrożności i stosowania masek ochronnych. Efekt działania zaprawiania mokrego jest krótszy, ale za to substancje czynne preparatu wnikają w każdą szczelinę łupiny nasiennej…

W zależności od gatunku, który masz zamiar wysiać oraz chorób, których się obawiasz, dobierz odpowiednią zaprawę:
- Przeciwko grzybom warto zaopatrzyć się w Zaprawy Nasiennej T 75 DS/WS lub Nano Gro.
- Do zaprawiania cebul kwiatowych idealnie nadaje się Kaptan Zawiesinowy 50WP i Merpan 50WP.
- Przeciwko owadom dobrym wyborem będzie Nomolt 150 SC.Dobrą praktyką przy planowaniu wysiewów jest zaopatrzenie się w nasiona znanych producentów, gwarantujących najwyższą jakość i odpowiednie warunki przechowywania. Jeśli kierujesz się kryterium jakości podczas doboru nasion, koniecznie sprawdź ofertę e-Hortico.

Aby ułatwić sobie wysiewanie najlepiej korzystać ze specjalnych torfowych doniczek, miniszklarenek i innych akcesoriów do wysiewania i pikowania.

Poniżej przedstawiamy krótką tabelkę z terminami wysiewu różnych gatunków kwiatów i ziół i roślin warzywnych.

Nasiona kwiatów
Nasiona wysiewane do gruntu

Od marca do kwietnia:
Klarkia wytworna, Nagietek lekarski, Maczek kalifornijski, Czarnuszka damaceńska, Powój trójbarwny, Groszek pachnący, Ślazówka

W kwietniu:
Maciejka, Suchlin różowy, Suchokwiat roczny, Chaber bławatek

Od kwietnia do maja:
Dimorfoteka pomarańczowa, Słonecznik zwyczajny, Wilec purpurowy, Cypryśnik letni

W maju:
Fasola ozdobna, Nasturcja większa, Dynia ozdobna, Portulaka wielkokwiatowa, Aksamitka

Nasiona wysiewane do inspektów:
W marcu i kwietniu:
Kosmos (Onetek), Kapusta ozdobna, Niedźwiedzie ucho (Arktotis), Chaber bławatek, Portularka wielkowiatowa, Żeniszek, Aster chiński, Szarłat zwisający

W kwietniu:
Szarłat wiechowaty, Złocistek oskrzydlony (Wiekuistka)

Nasiona wysiewane do pojemników:
W styczniu i lutym:
Heliotrop, Begonia stale kwitnąca, Pokrzywka brazylijska (Koleus)

Od lutego do kwietnia:
Wyżlin większy, Złocień maruna (marzec), Orlik pospolity (kwiecień), Celozja, Żeniszek (do początku marca), Petunia (do końca marca), Werberna (w połowie marca), Wilec purpurowy (w marcu), Kleoma ciernista (w marcu), Czubatka (marzec lub kwiecień), Cynia (koniec marca), Diaskia (marzec lub kwiecień)

Nasiona warzyw
Nasiona wysiewane do gruntu:

W kwietniu:
Groch i bób (pierwsza połowa kwietnia), Cebula (pierwsza połowa kwietnia), Pasternak (pierwsza połowa kwietnia), Pietruszka korzeniowa (pierwsza połowa kwietnia), Koper ogrodowy, Pietruszka naciowa, Marchew (wczesna i średniowczesna), Rzodkiew i rzodkiewka, Burak ćwikłowy (druga połowa kwietnia), Skorzonera (druga połowa kwietnia), Nasiona wysiewane do pojemników:

W lutym i marcu:
Karczoch, Seler korzeniowy i liściowy Szpinak nowozelandzki, Pomidor, Papryka, Oberżyna, Brokuł, Kalafior, Kalarepa, Kapusta biała i czerwona, Sałata masłowa, Por, Kawon, Melon, Dynia, Cukinia, Ogórek.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Rok w ogrodzie
2011-03-22 14:20:32
Tagi do artykułu: nasiona | choroby roślin | kwiaty | zioła
 
Powiązane galerie:
Galeria Kwiaty Kwiaty      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Szafirki, narcyzy i tulipany

Kwiaty wiosenne

Wczesnowiosenne byliny są niewielkie i niepozorne, jednak bardzo łatwo można je zauważyć na tle ostatnich płatów śniegu oraz liści. Pomimo tego, że noce są jeszcze zimne, a w dzień często wieje chłodny wiatr, pierwsze kwiaty wiosenne dzielnie sobie radzą. Dzięki nim już marcu oraz kwietniu będziemy mogli cieszyć oko bogactwem kolorów i kształtów.
ognik szkarłatny,krzew

Rok w ogrodzie - wrzesień

We wrześniu zaczynamy powoli przygotowywać nasz piękny ogród do zimowania. To, co dziś ofiarujemy naszemu ogrodowi, on odda nam w przyszłym roku. Rozmnażajmy, sadźmy i przesadzajmy na całego!
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Glorioza

Glorioza
Glorioza to przepiękne pnącze występujące w stanie naturalnym w rejonach międzyzwrotnikowych Afryki i Azji oraz na Madagaskarze. W Polsce najczęściej spotykamy odmianę doskonałą jako kwiat cięty - glorioza Rotschilda.
Glorioza jest rośliną niezwykle wrażliwą i nadaje się wyłącznie do uprawy doniczkowej w zamkniętym pomieszczeniu. Ten egzotyczny kwiat doda uroku każdemu wnętrzu.

Anagalis - ogrodowa pogodynka

Anagalis
Anagalis (Anagallis grandiflora) to roślina jednoroczna osiągająca wysokość około 20 centymetrów. Rozkwitając bardzo obficie od czerwca do września, zwraca uwagę na niezwykłe zachowanie swych kwiatów, zamykających się wieczorem lub w pochmurne dni. Otwarte rano kwiaty anagalisu będą z całą pewnością zwiastunem dobrej pogody.

Strelicja królewska

Strelicja królewska
Strelicja królewska (Strelitzia reginae) pochodzi z Afryki Południowej, ma niezwykły, grzbiecisty pomarańczowo-niebieski kwiatostan i na całym świecie nazywana jest rajskim ptakiem. Swą botaniczna nazwę otrzymała na cześć Charlotte of Mecklenberg – Strelitz, żony króla Anglii Jerzego III. Warto wiedzieć, że ta królowa wśród roślin egzotycznych jest bliską krewną banana jadalnego często mylonego z dużymi okazami strelicji białej. Należą do tej samej rodziny Musaceae.

Rivea

Rivea
Rivea (Rivea corymbosa) jest świętą rośliną indian meksykańskich. Przypisywano jej właściwości magiczne i halucynogenne. Wieloletnie, częściowo zdrewniałe pnącze z dużymi, jasnozielonymi liśćmi. Kwiaty z ciemnym środkiem - kwitnie długo i obficie.
Latem umieszczamy roślinkę w jasnym, lekko zacienionym miejscu. Zimowanie powinno przebiegać w miejscu jasnym, o temperaturze co najmniej 15°C. Posiada stosunkowo duże zapotrzebowanie na wodę, ale nie lubi wody stojącej w podstawce.
Latem umieszczamy roślinkę w jasnym, lekko zacienionym miejscu. Zimowanie powinno przebiegać w miejscu jasnym, o temperaturze co najmniej 15°C.