Szkodniki powojników

kwiaty

fot. kwiaty

W przypadku powojników, szkodniki zazwyczaj nie stanowią poważnego problemu w ich hodowli. Specyficzne szkodniki powojników nie występują, a inne popularne w ogrodach szkodniki takie jak mszyce czy przędziorki bardzo rzadko porażają powojniki. Mszyce i przędziorki niezbyt często wybierają sobie powojniki, jeśli mają w ogrodzie dostęp do smaczniejszych roślinek. Jeżeli jednak pojawią się, zwalczamy je podobnie jak na innych uprawach.

Zaatakowane mszycami krzewy wolniej rosną oraz mają zniekształcone liście i kwiaty. Mszyce wydalają lepką wydzielinę, na której rozwijają się grzyby sadzakowe, pokrywające liście czarnym nalotem. Zebrane w koloniach mszyce żerując od maja do połowy czerwca na wierzchołkach pędów i pąkach kwiatowych, wysysają soki z roślin.
Mszyce wylęgają się z jaj, zimujących pod dolnymi pędami krzewów, młode z kolei przenoszą się na wierzchołki roślin, gdzie masowo żerują i rozmnażają się.

Jednym ze sposobów zwalczania mszyc jest ścięcie wierzchołków pędów i liści wraz z koloniami szkodnika oraz wykonanie oprysku porażonych krzewów jednym z preparatów: Fastac 100 EC (0,015%), Confidor 200 SL (0,04%) lub Mospilan 20 SP (0,02%), gotowymi mieszankami: Mszyca Stop AL, Pirimix AE, Pirimix AL, Pirimor aerozol 01 AE, lub Provado Plus AE.

O obecności przędziorków, niewielkich roztoczy, świadczyć mogą pojawiające się na górnej stronie liści drobne, żółte plamki, przebiegające początkowo wzdłuż nerwów. Po pewnym czasie cała powierzchnia liścia staje się marmurkowata. Przy dużym nasileniu przędziorków liście żółkną, zasychają im brzegi, potem opadają. Zdarza się, że liście zostaną osnute cienką pajęczyną. Larwy i osobniki dorosłe przędziorka, szkodnika długości nieprzekraczającej 1 milimetra i barwie od żółtawo-zielonej do czerwono-pomarańczowej, żerują od maja do sierpnia na dolnej stronie liści.
Sposobem na ograniczenie ich liczebności jest dokładne wygrabianie jesienią liści spod krzewów, mające na celu zniszczenie larw i osobników dorosłych. Latem powinniśmy pamiętać o oprysku roślin roztworami preparatów chemicznych z grupy akarycydów, np. mieszaniną preparatu Talstar 100 EC (0,05%) i Nissorun 050 EC (0,06%). Pomocny może okazać się również preparat Apollo 50 S.C. Skuteczne może okazać się również spryskiwanie liście, szczególnie ich dolnej strony, zimną wodą. Pamiętajmy o profilaktycznym utrzymywaniu gleby w strukturze gruzełkowatej.

Uciążliwym szkodnikiem mogą być nornice, którym bardzo smakują korzenie powojników. Ratunkiem przed ich uszkodzeniami może okazać się owijanie bryły korzeniowej przed posadzeniem siatką drucianą lub grubą siatką plastikową o drobnych oczkach.

Larwy giętwy powojnikowej to niewielkie, zielone gąsienice, atakujące rośliny w maju i czerwcu. W wyniku ich żerowania na liściach roślin pojawiają się nieregularne dziury. Bardzo często blaszki liściowe są zjedzone w całości z wyjątkiem unerwienia.
W momencie pojawienia się na roślinach larw giętwy, pnącza powinniśmy opryskać jednym z preparatów o działaniu kontaktowym. Do wybory mamy m.in.: Fastac 100 EC (0,015%), Kontrapest 0003 AE, Savonil Super AL lub Bio Insekt AL.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)