X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
reklama:
 
 
 
 
 

Klon cukrowy

(łac. Acer saccharum Marshall)

Kielichowiec wonny Klon czerwony
Klon cukrowy
Cechy:
Zapotrzebowanie na światło: Duże Średnie
Okres kwitnienia: nieokreślony
Wysokość: pow. 200 cm
Mrozoodporność: strefa 8B
Dodatkowe cechy: jadalna, gleba świeża, gleba żyzna, gleba obojętna, gleba rozluźniona, pokrój owalny, wolnorosnąca


Wysokie drzewo osiągające do 40m, z szeroką, gęstą i zaokrągloną koroną oraz spękaną szarą korą. Jedno z ważniejszych drzew północno wschodniej części Ameryki Północnej, gdzie występuje w liściastych lasach mieszanych na żyznych i świeżych glebach. Klon cukrowy rośnie raczej wolno i może dożywać do kilkuset lat. Jest drzewem cienioznośnym, szczególnie za młodu, wrażliwym na zanieczyszczenie powietrza. Jest zaliczany do gatunków zimnolubnych, preferuje północny klimat kontynentalny, źle znosi upalne lata. Istnieje kilka odmian geograficznych, niektóre z nich są wyodrębniane przez różnych autorów w osobne gatunki.
Doskonałe drzewo do dużych założeń ogrodowych i parków, dające latem cień, a jesienią widok pięknie przebarwionych liści w kolorach od żółtego poprzez pomarańczowy do szkarłatnego. Wspólnie z klonem czerwonym nadaje wtedy ton wschodnim lasom Ameryki Północnej i jest wówczas także atrakcją turystyczną. W Europie niestety nie przebarwia się tak intensywnie. Liść klonu cukrowego jest herbem Kanady. W USA i Kanadzie gospodarczo ważne drzewo - pozyskuje się z niego drewno oraz słynny cukier klonowy. Drewno jest twarde, ciężkie i wytrzymałe jednak zupełnie nieodporne na opad przez grzyby i owady. Znajduje głównie zastosowanie na podłogi, meble, boazerie. Choć klon cukrowy ma szeroki obszar występowania, to syrop można pozyskiwać tylko z drzew z północnej części jego zasięgu. Jedynie tam panują odpowiednie warunki klimatyczne sprawiające, że z nawierconych pni drzew wycieka sok. Zimy muszą być mroźne i śnieżne, a wczesną wiosną musi się pojawić stały cykl dobowy, kiedy w nocy temperatura spada do ok. -5°C, a w ciągu dnia jest ciepło i słonecznie. Pozyskiwanie soku klonowego odbywa się najwyżej przez 4 tygodnie w roku na przełomie lutego i marca. Nadają się do tego drzewa, które mają dostatecznie gruby pień, czyli osiągnęły wiek minimum 30 lat. Przy fachowym wykonywaniu odwiertów spuszczanie soków nie szkodzi drzewom, a otwory zarastają w ciągu sezonu. Sok klonowy w 97% składa się z wody. Dopiero po jej odparowaniu uzyskuje się z niego syrop. Jest to proces energochłonny i żmudny, zajmują się tym przeważnie małe farmy rodzinne, a do otrzymania 1 litra syropu potrzeba ok. 40 litrów soku, stąd też wysokie ceny. Do połowy dziewiętnastego wieku w Ameryce do słodzenia używano powszechnie syropu i cukru klonowego. Obecnie jest to raczej towar luksusowy. W różnych częściach świata od dawna podejmowano próby hodowli tego klonu i otrzymywania z niego syropu, jednak bez większych rezultatów. Jedynym obszarem, na którym panują zbliżone warunki klimatyczne, jak w jego ojczyźnie, są nasze Mazury. Gdy pod koniec osiemnastego wieku załamał się import cukru trzcinowego, poczyniono w Prusach próby z klonem cukrowym, które wypadły pomyślnie. Ruszyły nawet przygotowania do obsadzenia nim kilkunastu tysięcy hektarów pól, jednak pojawiły się kłopoty z dostawą nasion z Ameryki, a wkrótce po tym wprowadzono cukier z buraków, który okazał się tańszy w produkcji i cały projekt upadł. Tak więc nie mamy dzisiaj w Polsce lasów z klonem cukrowym. Mało tego, mimo doskonałego przystosowania do naszego klimatu jest on gatunkiem bardzo rzadko spotykanym w parkach czy ogrodach botanicznych oraz w ogóle nie oferowanym przez szkółki. Jednym z powodów jest zapewne jego duże podobieństwo do klonu pospolitego. Dlatego też zapewne często bywa nierozpoznawany.
Mimo tego podobieństwa jest bliżej spokrewniony z jaworem. Można go odróżnić od klonu pospolitego na podstawie pączków szczytowych, które u klonu cukrowego są węższe i spiczaste. Kwiaty pojawiają się w IV przed rozwinięciem liści. Owoce wypukłe, skrzydełka ustawione pod kątem ostrym. Dojrzewają jesienią i kiełkują następnej wiosny. W Europie gatunek ten słabo kwitnie i owocuje.

Źródło: www.ibro.pl
 
Zobacz również
drzwi tarasowe

Przeszklone drzwi tarasowe - piękny widok na ogród

Marzenia o przestrzeni, swobodzie, pięknym widoku i relaksie? Wszystko to może być w zasięgu ręki, jeśli wybierzemy do swojego domu nawet 5-metrowe drzwi tarasowe.
Przycinanie pędów

Cięcie krzewów - korzyści z przycinania - część I

Powszechnym, błędnym przekonaniem jest, że każdy krzew wymaga corocznego podcięcia. To błędna teza. Wiele z krzewów potrafiłoby przepięknie rosnąć bez najmniejszej naszej ingerencji. Jednakże na grupę krzewów, do której należą m.in. klon japoński, klon palmowy, świdośliwa, buddleja, moszenki, dereń kwiecisty, dereń kousa, leszczynowiec, gatunki irgi i trzmieliny, kalina, oczar, ketmia syryjska, lilak, gatunki magnolii zrzucające liście oraz ich mieszańce, korzystnie wpływa przycinanie.
ogród

Podstawy uprawy różaneczników

Decydując się na uprawę różaneczników wybierzmy gatunki i odmiany odporne na niską temperaturę i wytrzymujące jej spadki. Zawsze zielone krzewy różaneczników giną w Polsce również wskutek nadmiernego wysuszenia ich tkanek. Dla różaneczników uprawianych w Polsce problem mogą stanowić również zimowe odwilże, silne promieniowanie słoneczne powodujące oparzenia liści oraz skoki temperatur między dniem a nocą.
panele laminowane

Niezwykła linia paneli podłogowych

Elegancka i wysublimowana. Jej niezwykła linia przyciąga wzrok, a wymiary pobudzają wyobraźnię. Do tego silna i odporna, a także pełna barw i uroku. Kobieta idealna? Nie! Podłoga Grande dostępna w ofercie firmy WITEX.

Chcąc osiągnąć efekt perfekcyjnie skomponowanego wnętrza naszego domu czy mieszkania nie wystarczy zainwestować w eleganckie meble i wystawne dekoracje...
 
    Najlepsze projekty domów