Kosodrzewina

sosna

fot. sosna

Kosodrzewina (Pinus mugo) zwana także sosną górską to gatunek z rodzaju sosna (Pinus). Pochodzi z gór Europy Środkowej, natomiast w Polsce występuje w Tatrach, Sudetach oraz na Babiej Górze. Jest to krzew iglasty, rzadziej drzewo o krótkich, ciemnozielonych igłach. Cechuje ją zmienność, dlatego też sosnę górską możemy spotkać w odmianie niskiej i ścielącej się po ziemi, ale także z małymi drzewkami.

Przeczytaj: Ogrody wertykalne

Kosodrzewina należy do sosen dwuigłowych, gdzie ciemnozielone, sztywne igły ustawione są parami na krótkopędach. Kora jest ciemna i łuskowata. Ciemnobrązowe szyszki przybierające kształt jajowaty mogą mieć od 3 do 6 cm.
Krzewy kosodrzewiny w zależności od odmiany mogą mieć pokrój nieregularny, kulisty, stożkowaty, zwarty lub luźny.

W przydomowych ogrodach można spotkać takie odmiany jak:
Pinus mugo var. Mughus – jest to krzew silnie rosnący, o dość luźnym pokroju i jasnobrązowych, asymetrycznych szyszkach.
Pinus mugo var. Pumilio – jest to rodzaj karłowatej, ścielącej się sosny, o ciemnobrązowych i symetrycznych szyszkach.
Pinus mugo Teeny – charakteryzuje się kulistym pokrojem, w przeciągu 10 lat osiąga zaledwie 30 cm średnicy.
Pinus mugo Ophir – niska odmiana sosny górskiej, która osiąga nawet metr średnicy oraz kilkadziesiąt centymetrów wysokości. W okresie zimowym bardzo ładnie przebarwia się na złocisty kolor.
Pinus mugo Gnom – krzew ten w ciągu kilkunastu lat osiąga nawet do 3 metrów wysokości i 2 metry szerokości.

sosna

fot. sosna

Sosna górska ma bardzo duże zdolności adaptacyjne, dzięki czemu może być sadzona na niemal każdym podłożu. Krzew ten nie wymaga ziemi zasobnej w składniki odżywcze, natomiast lubi stanowiska słoneczne. Dobrze znosi suszę oraz mrozy. Potrafi dość szybko się rozrastać, ale można temu zaradzić odpowiednio go przycinając.

Ze względu na swoją wytrzymałość, można śmiało ją posadzić w ogrodzie. Doskonale będzie wyglądać jako element ogrodowej kompozycji lub żywopłotu formowanego. Bardzo dobrze nadaje się jako tło dla innych roślin ozdobnych. Liczne odmiany karłowe pozwalają na posadzenie kosodrzewiny w pojemnikach, które doskonale mogą pełnić rolę dekoracji balkonowej. Doskonale nadają się także na wrzosowiska, skalniaki oraz rabaty bylinowe. Dużą popularnością cieszą się kosodrzewiny szczepione na pniu.

Zobacz również: Szałwia

Kosodrzewina bardzo często wykorzystywana jest do zalesiania wydm, umacniania zboczy nasypów. Istotny jest fakt, że drzewo to chroni glebę przed erozją i zapobiega osuwaniu się ziemi, a także lawinom.

Ciekawostką jest to, że igły sosny górskiej są źródłem olejku, który w Bułgarii wykorzystywany jest jako składnik herbaty ziołowej.

Sending
Ocena artykułu
5 (1 głos)