X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
reklama:
 
 
 
 
 

Świerk syberyjski

(łac. Picea obovata Ledeb.)

Świerk serbski Tamaryszek czteropręcikowy
Świerk syberyjski
Cechy:
Zapotrzebowanie na światło: Duże Średnie
Okres kwitnienia: nieokreślony
Wysokość: pow. 200 cm
Mrozoodporność: strefa 7B
Dodatkowe cechy: podatna na cięcie, zimozielona, gleba świeża, gleba wilgotna, gleba żyzna, gleba przeciętna, gleba kwaśna, gleba obojętna, gleba ciężka, gleba rozluźniona, pokrój smukłostożkowy


Posiada ogromny zasięg od północno wschodniej Europy aż po Kamczatkę. Jest blisko spokrewniony i podobny do świerka pospolitego. Posiada przede wszystkim trochę krótsze igły i mniejsze szyszki (ok. 7cm dł.). Na styku zasięgów daje z nim naturalne mieszańce - P. x fennica. W plejstocenie zasięg świerka syberyjskiego dochodził aż do Europy Środkowej i Zachodniej, gdzie wyewoluował z niego świerk pospolity. Między Picea obovata a P. abies jest zatem taka sama zależność jak między Pinus sibirica a P. cembra.

Źródło: www.ibro.pl
 
Zobacz również
świerk

Mszyca świerkowa zielona

Mroźna i śnieżna zima co roku cieszy ogrodników i dendrologów. Bywają bowiem lata, gdy pogoda wykonuje dużą część ich pracy. W tym roku mróz z pewnością nie zaszkodził szkodnikom. By zginęły jaja pasożyta mszycy świerkowej zielonej Elatobium abietinum, szczególnie niebezpiecznej dla świerka kłującego, w tym formy srebrzystej, potrzebne są mrozy do -20°C.
góry

Świerk syberyjski

Świerki to wysokie, zimozielone drzewa, które charakteryzują się stożkowatym pokrojem z prostym pniem i długim, wyprostowanym wierzchołkiem i kłującymi, krótkimi igłami. Rodzaj świerk obejmuje aż 35 gatunków, z czego w stanie naturalnym tylko świerk pospolity występuje na terenie naszego kraju.
podbitka dachowa

Podbitka dachowa ze świerku skandynawskiego

Drewniana podsufitka to bardzo ważny element dachu. Oprócz estetycznego wykończenia konstrukcji zapewnia ona między innymi ochronę przed negatywnym wpływem zmiennych warunków atmosferycznych.
choinka

Wybieramy świąteczną choinkę

Pięknie przystrojona, różnokolorowa, sztuczna lub pachnąca żywicą. Wybór choinki to nie lada wyzwanie, co roku w wielu polskich domach trwają debaty na temat rodzaju drzewka, które najlepiej sprawdzi się w roli świątecznej ozdoby. W marketach OBI znaleźć można największy wybór choinek w Polsce – ponad 60 rodzajów żywych choinek, ponad 50 rodzajów sztucznych drzewek oraz szeroką ofertę stojaków. Specjaliści OBI radzą w jaki sposób wybrać dla siebie i swojej rodziny najlepsze drzewko.
 
    Najlepsze projekty domów