Lantana pospolita

Lantana pospolita

fot. Lantana pospolita

Lantana to kilkuletni, zawsze zielony krzew z rodziny werbenowatych, dorastający do 3 metrów wysokości. Lantana to gatunek trujący dla ludzi i zwierząt, wszystkie części rośliny zawierają toksyczne substancje. Pochodząca z Ameryki Środkowej, dziś hodowana jest jako roślina ozdobna. Zaadaptowana przed wielu laty, stała się z czasem uciążliwym chwastem. Wspaniale radziła sobie w wielu zakresach warunków klimatycznych i siedliskowych, obficie rozmnażała się generatywnie i wegetatywnie, łatwo regenerowała się po uszkodzeniach, i skutecznie konkurowała z rodzimymi gatunkami.

Łodyga lantany pokryta jest nielicznymi zagiętymi cierniami oraz naprzeciwległe położonymi, nieco pomarszczonymi i owłosionymi, jajowatymi liśćmi, nieprzyjemnie pachnącymi po roztarciu i drażniącymi skórę.
Krzew rozkwita od wiosny do późnej jesieni, zmieniającymi barwę z żółtej, przez pomarańczową, na czerwoną, kwiatami. Barwę zmieniają także kuliste owoce, początkowo zielone, później purpurowe, w końcu staja granatowoczarne.
Obecnie w sprzedaży oferuje się niższe, mniej inwazyjne odmiany. W uprawie znajdziemy wiele odmian różniących się kolorem kwiatów, siłą wzrostu i pokrojem.

Decydując się na uprawę lantany wybierzmy stanowisko słoneczne, widne. W Polsce lantana nie zimuje, aby przetrwała zimę wymaga przeniesienia w chłodne, widne miejsce, o temperaturze 8-14°C. Wiosną i latem znowu może zdobić nasz ogród. Lantana kwitnie obficie w upalne lata, natomiast słabiej, gdy lato jest chłodne i deszczowe.
Sadzonki zielne lantany możemy pobierać w lis­topadzie z roślin przeniesionych jesienią do szklarni. W temperaturze około 20°C sadzonki powinny ukorzenić się mniej więcej do 3-4 tygodni. Po ukorzenieniu roślinki przesadzamy do doniczek o średnicy 12 centymetrów i uprawiamy w temperaturze około 16-18°C, zapewniając roślince dob­re warunki świetlne oraz prze­puszczalne, lekko kwaśne podłoże. Doskonałym podłożem będzie substrat torfowy i ziemia kompostowa wymieszane w stosunku 2:1. Gdy roślinka silnie się rozkrzewi, warto temperaturę obniżyć do 10-12°C na okres mniej więcej 3 tygodnie celem przyspieszenia kwitnienia. Podczas fazy wegetatywnej lantana wymaga regularnego podlewania i dość intensywnego nawożenia. Po wytworzeniu przez sadzonkę pnia, uszczykujemy jej wierzchołek wzrostu, a temperaturę obniżamy do 12-14°C, tak by uzyskać zwartą koronę.
Chcąc uformować kształtną roślinę możemy ponownie przyciąć jej pędy. Zabieg ten trzeba jednak wykonać przed przechłodzeniem.

Przeczytaj: Renowacja trawnika

Po wystawieniu roślinki na zewnątrz musimy pamiętać, że zbyt intensywne podlewanie i nawożenie wzmaga wzrost pędów, co odbija się kosztem rozwoju kwiatów. Jeśli zachowamy umiarkowane podlewanie i cotygodniowe zasilanie nawozem wieloskładnikowym, a roślinka wciąż słabo kwitnie, przyczyną może być niedobór światła lub za niska temperatura. Także systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatostanów korzystnie wpłynie na jej kwitnienie.

Sending
Ocena artykułu
4 (1 głos)