Adaptacja poddasza krok po kroku

Najnowsze wpisy

Poddasze do adaptacji? Pomysłowa aranżacja poddasza – projekty, inspiracje, wskazówki

Poddasze nie musi być stryszkiem lub graciarnią. Można je zamienić w atrakcyjną, przytulną i w pełni funkcjonalną część domu, powiększając tym samym przestrzeń mieszkalną. Podpowiemy, jak zagospodarować poddasze, aby korzystanie z niego było komfortowe. Wyzwanie stanowi nie tylko sama aranżacja poddasza ze skosami, ale także właściwa izolacja cieplna i wyciszenie hałasów docierających z zewnątrz.

Poddasze aranżacja

fot. Poddasze – aranzacje

Adaptacja poddasza, a może już przebudowa?

Formalności związane z przygotowaniem poddasza do potrzeb mieszkalnych zależą od planowanych prac. Zagospodarowanie poddasza powodujące ingerencję w konstrukcję budynku lub zmiany w jego wyglądzie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Jeśli jednak adaptacja pomieszczeń nie narzuca na przykład zmiany rozmiarów lub liczby okien, przebijania nowych otworów drzwiowych, usuwania bądź stawiania ścian lub kucia otworów w stropach, wystarczy zgłoszenie takiego faktu w starostwie co najmniej na 30 dni przed planowaną zmianą sposobu użytkowania poddasza.

Pokój dziecięcy - projekty poddasza

fot. Pokój dziecięcy – projekty poddasza

Urządzamy poddasze użytkowe  krok po kroku

Ocenę skali i rozległości prac trzeba powierzyć ekspertom. Zanim zabierzemy się za projektowanie poddasza, należy sprawdzić jego możliwości konstrukcyjne. Uprawniony inżynier lub rzeczoznawca budowlany musi je obejrzeć i ocenić nośność stropu, stan techniczny więźby i pokrycia dachu. Architekt sprawdzi natomiast, czy wysokość pomieszczenia, konstrukcja dachu i rozmieszczenie instalacji pozwolą przekształcić poddasze nieużytkowe w pomieszczenie mieszkalne o odpowiedniej powierzchni użytkowej.

Adaptacja poddasza – Ocieplenie i izolacja akustyczna

Zmieniając przeznaczenie strychu, trzeba zadbać o odpowiednie ocieplenie. Najlepiej nada się do tego wełna mineralna lub szklana bądź styropian. Pod pokryciem trzeba jednak najpierw ułożyć wiatroizolacyjną folię dachową o wysokiej paroprzepuszczalności. Należy ją przymocować do krokwi, pamiętając, że pomiędzy folią a pokryciem dachu musi pozostać kilkucentymetrowa szczelina, służąca wentylacji. W jej utworzeniu pomoże przybicie do górnych fragmentów krokwi listew dystansowych. Wełna ułożona zostanie bezpośrednio pod folią tak, by dokładnie wypełnić przestrzenie między krokwiami. Należy zastosować warstwę o grubości co najmniej 20 cm. Jej dobór, zależny od konstrukcji dachu, wynikać będzie z obliczeń dokonanych przez wspomnianego inżyniera lub rzeczoznawcę odpowiadającego za techniczną stronę całego przedsięwzięcia. Należy jednak wziąć pod uwagę to, że niedostateczne zabezpieczenie ścian i dachu przed stratami ciepła będzie wiązało się z dużo wyższymi kosztami ogrzewania.

Adaptacja poddasza – Okna dachowe

Kolejny bardzo ważny element, który powinniśmy uwzględnić, gdy zabieramy się za projektowanie poddasza, to okna. Oczekuje się od nich, by dostarczały światła i powietrza. Dobrze jest, gdy przy okazji pełnią też funkcję dekoracyjną. Dach nazywany bywa piątą ścianą domu, a zamontowanie w nim okna połaciowe zapewnią dostęp światła słonecznego do pomieszczeń. Jego nadmiar można natomiast bez większego problemu poskromić przy pomocy rolet, żaluzji czy też markiz.

Okna dachowe mogą być zarówno pojedynczo-rozwieralne, uchylne, obrotowe lub uchylno-obrotowe, jak i montowane w postaci całych systemów. Przy ich wyborze należy pamiętać o tym, że równie ważne, jak dostarczanie światła, jest zapewnienie odpowiedniego przepływu świeżego powietrza. Dobrym pomysłem może okazać się inwestycja w okna z nawiewnikami lub klapami wentylacyjnymi.

W budownictwie tradycyjnym wielu zwolenników wciąż mają lukarny, czyli pionowe okienka, umieszczone w dachu, często sprawiające wrażenie stylowych nadbudówek.

Łazienka na poddaszu - aranżacje

fot. Łazienka na poddaszu – aranżacje

Adaptacja poddasza – Podłoga

Przed podjęciem decyzji dotyczącej podłogi na strychu należy skontaktować się z konstruktorem stropu. Jeśli nie ma przeciwwskazań, można wylać samopoziomujący podkład podłogowy taki jak anhydrytowy Atlas Sam 150 lub Sam 200. Te gotowe, suche mieszanki po wymieszaniu z wodą nadają się jako podkład pod terakotę, wykładzinę czy parkiet. Wylewa się je na podłoże oczyszczone z luźnych elementów, kurzu, brudu, wapna, tłuszczów itp. Jeżeli istnieje dodatkowo potrzeba zredukowania chłonności podłoża, można zastosować emulsję Atlas Uni Grunt Plus.

Na drewnianym stropie najlepiej wykonać lżejszą podłogę pływającą, która nie jest na stałe połączona ze ścianami czy podłożem. Na izolacji, np. z wełny mineralnej, układa się tzw. suchy jastrych, czyli płyty zastępujące „mokry” podkład betonowy. Taką podłogę można wykończyć w dowolny sposób. Jeżeli płyty będą miały kontakt z wodą, np. w łazience, należy zaimpregnować je wodoszczelną folią elastyczną w płynie Atlas Woder E. Jako że wyrób ten dostępny jest w postaci płynnej, nakłada się go przy pomocy pędzla.

Aranżacje poddasza ze skosami

fot. Aranżacje poddasza ze skosami

Adaptacja poddasza – Ścianki działowe

Kolejnym elementem, który warto dobrze przemyśleć, zaczynając globalny remont poddasza, są ścianki działowe. Przenoszą one na strop i ściany nośne jedynie ciężar własny, a nie obciążenia pochodzące od innych elementów budynku, z tego względu ich stawianie raczej nie wymaga dodatkowych wyliczeń konstrukcyjnych. Materiał trzeba jednak tak dobrać, żeby ścianka mogła spełniać swe funkcje, umożliwiając choćby mocowanie na niej szafek czy innych elementów związanych z przeznaczeniem pomieszczenia. Warto również zaprojektować ścianki tak, by maksymalnie chroniły przed przenikaniem dźwięków do sąsiednich pomieszczeń.

Jako ścianki działowe na poddaszach dobrze sprawdzają się lekkie konstrukcje szkieletowe, obłożone płytami gipsowo-kartonowymi lub gipsowo-włóknowymi. Możliwe są też, przy akceptacji ekspertów, ścianki murowane, wykonane z cegły lub pustaków klasycznych bądź szklanych. Warto wiedzieć, że ściankom działowym w budynkach mieszkalnych nie stawia się żadnych wymagań co do izolacyjności cieplnej.

Gruntowny remont poddasza – inwestycja warta wysiłku

Aranżacja strychu do warunków mieszkalnych to dość często stosowane rozwiązanie. Kiedy pojawia się konieczność powiększenia przestrzeni użytkowej domu, wiele osób urządza na poddaszu sypialnię bądź pokój dziecięcy. Obecnie jest to tym łatwiejsze, że pomysł na aranżacje poddasza, inspiracje i wskazówki, jak powinien przebiegać remont strychu krok po kroku, odnaleźć możemy choćby w internecie. Należy jednak pamiętać o tym, że aranżacja strychu, mająca zmienić go w pomieszczenia mieszkalne, wymaga zwykle docieplenia dachu oraz zapewnienia odpowiedniej izolacji akustycznej. Czasem może to wiązać się ze sporym kosztem i sprawiać, że projektowanie poddasza będzie wymagać od nas nieco więcej zachodu, jednak warto podjąć ten wysiłek i dobrze przemyśleć inwestycję, tak aby stworzyć praktyczną i komfortową przestrzeń do życia, służącą nam przez wiele następnych lat.