Jak rozpoznać szkodniki drzewa i z nimi walczyć?

Szkodniki drzew - mszyce

Zarówno drzewa rosnące w lasach i parkach, jak i w naszych przydomowych ogrodach narażone są na ataki szkodników. Niechciane owady mogą swoim żerowaniem znacznie osłabić rośliny, a także narazić je na wystąpienie groźnych chorób. Podpowiadamy, jak rozpoznać najczęściej występujące szkodniki drzew iglastych oraz liściastych i skutecznie je zwalczać.

Pospolite szkodniki drzew

Na atak szkodników narażone są praktycznie wszystkie gatunki drzew rosnących na naszych działkach i w przydomowych ogródkach. Niestety nie dysponujemy sposobami, które mógłby całkowicie wyeliminować ten problem i w stu procentach ochronić nasze rośliny, dlatego bardzo duże znaczenie ma ich regularna i uważna obserwacja oraz szybkie wdrażanie odpowiednich działań w razie pojawienia się problemów. Warto poznać najczęstsze szkodniki drzew liściastych i iglastych, na jakie możemy się natknąć w naszym kraju, a także sposoby ich zwalczania.

Przeczytaj również: Datura – anielskie trąbki

Mszyce

Często spotykany zarówno na terenie ogródków przydomowych, jak i na przykład parków miejskich szkodnik drzew iglastych i liściastych to mszyca. Okres jego wzmożonej aktywności przypada na wiosnę i lato. Jeśli owady występują niezbyt licznie, zwykle nie stanowią dla naszych roślin dużego, bezpośredniego zagrożenia. Należy jednak wiedzieć, że wytwarzają one tak zwaną rosę miodową, co przyczynia się do rozwoju grzybów sadzowych, które z kolei zajmują powierzchnię liści, zostawiając na nich charakterystyczny czarny nalot i utrudniając zaatakowanym roślinom prawidłową wymianę gazową. Niewielkie i z pozoru niegroźne szkodniki drzew mogą również przenosić bardzo niebezpieczne wirusy.

Mszyce - szkodniki drzew i kwiatów

fot. Mszyce – szkodniki drzew i kwiatów

Szacuje się, że w Polsce występuje kilkaset gatunków mszyc. Najpopularniejsze wśród nich szkodniki drzew liściastych to: mszyca burakowa, mszyca bzowa i mszyca jabłoniowa. Natomiast szkodniki drzew iglastych stanowią w szczególności zagrożenie dla gatunków takich jak sosna, kosodrzewina, cyprysik czy jałowiec. Mają zwykle około 2 mm długości i czarne, zielone lub czerwone ubarwienie. Niektóre z nich są również uskrzydlone, dzięki czemu łatwo przenoszą się na inne rośliny. Składają bardzo liczne, czarne jajeczka, z których wykluwa się nawet kilkaset larw, wyglądem przypominających dorosłe osobniki jednak różniące się od nich rozmiarem.

Groźny szkodnik drzew iglastych należący do mszyc to ochojnik. Na skutek żerowania larw tego owada, wiosną na roślinach pojawiają się tak zwane nibyszyszki, czyli zniekształcone pędy, które trzeba jak najszybciej usunąć, aby uniknąć dalszego rozprzestrzeniania się zakażenia.

Do nadrodziny mszyc należą również miodownice. Najczęściej możemy spotkać szkodniki drzew iglastych znane jako miodownice sosnowe. Osiągają one wielkość około 4 mm, a ich ciało pokryte jest delikatną, watowatą wydzieliną. Uszkadzają one igły, które na skutek tego żółkną i opadają, a wydzielana przez nie spadź sprzyja rozwojowi grzybów sadzakowatych.

Środki chemiczne stosowane przeciwko mszycom bez trudu zakupimy w niemal każdym sklepie ogrodniczym. Wśród sposobów naturalnych wymienia się natomiast opryski gnojówką z pokrzyw bądź skrzypu lub wywarem z czosnku czy rumianku. Tego typu metody są z pewnością bezpieczniejsze dla środowiska niż środki chemiczne, działają jednak nieco wolniej od nich, dlatego warto je wypróbować pod warunkiem, że kolonia, która zaatakowała nasze rośliny, nie jest jeszcze zbyt liczna.

Motyle

Obok mszyc, masowo występującymi szkodnikami są także wielożerne motyle, takie jak brudnica mniszka, zwójka zieloneczka oraz wierzbówka białka. Wielu osobom wydają się one zupełnie nie szkodliwe, często wręcz dzięki swoim wielobarwnym skrzydełkom wzbudzają naszą sympatię. Należy jednak wiedzieć, że samice wielu gatunków motyli składają jaja na pniach i spodnich stronach liści, a wylęgające się z nich na przedwiośniu gąsienice, żerują na młodych pędach i pączkach. Jeśli szkodniki masowo zaatakują dane drzewo, mogą doprowadzić do deformacji liści oraz innych części rośliny.

Jeśli problem staje się naprawdę poważny, możemy rozważyć zastosowanie chemicznych środków ochrony roślin typu Decis czy Mopsilan. Warto jednak wiedzieć, że naszym sprzymierzeńcem w walce ze szkodnikami są również żywiące się nimi ptaki. Dobrze więc zadbać o to, aby chętnie odwiedzały one nasz ogród, rozwieszając dla nich na przykład budki lęgowe.

Szkodniki drzew nie zawsze są brzydkie

fot. Szkodniki drzew nie zawsze są brzydkie

Chrząszcze

Kolejny niechciany gość, który może pojawić się na hodowanych przez nas roślinach to chrząszcz. Łatwo odróżnimy go od innych owadów ze względu na ich specyficzny wygląd. Ich przednie skrzydła pokrywy są mocne i twarde, a często także delikatnie błyszczące.

Szkodnik drzew taki jak hurmak olchowiec czy rynnica topolówka atakuje głównie topole oraz wierzby, wygryzając w liściach nieregularne otwory. Jest to szczególnie niekorzystne przede wszystkim dla młodych drzew. W tym przypadku dużo większe zagrożenie niż dorosłe osobniki stanowią żarłoczne larwy. Szkieletują one liście, pozbawiając je miękiszu oraz skórki, co w stosunkowo krótkim czasie prowadzi do ich zasychania, a nawet więdnięcia roślin.

Szkodniki drzew - chrząszcz

fot. Szkodniki drzew – chrząszcz

Roztocza

Kolejne niebezpieczne pasożyty drzew zagrażające ich rozwojowi to roztocza takie jak przędziorek lipowiec, przędziorek chmielowiec czy przędziorek głogowiec. Żerują one zazwyczaj na spodnich stronach liści, żywiąc się ich sokiem.  Jeśli występują niezbyt licznie, nie stanowią dla zdrowej rośliny zbyt dużego zagrożenia, jednak obecność pokaźnej kolonii tych mikroskopijnych stworzonek, słabo widocznych gołym okiem może spowodować brązowienie oraz usychanie liści, a w skrajnych przypadkach nawet częściowe lub całkowite obumieranie roślin. Ich bytowanie zauważyć możemy dzięki występowaniu na liściach delikatnej pajęczyny.

Jak rozpoznać szkodniki drzew?

Istnieje wiele sposobów walki ze szkodnikami. Na rozległych obszarach zieleni miejskiej są one często poparte szczegółowymi analizami. Wiadomo na przykład, że okres występowania niektórych owadów zbiega się z fazami rozwoju poszczególnych roślin, co można ustalić za pomocą tak zwanych wskaźników fenologicznych. Dzięki temu zapobieganie rozmnażaniu insektów staje się o wiele skuteczniejsze. W procesie ochrony drzew przed szkodnikami wykorzystuje się również pułapki feromonowe, czyli wabiące substancje zapachowe, które pozwalają określić termin roju szkodników i skutecznie zapobiegać ich rozprzestrzenianiu.

W ogrodach przydomowych, aby zwalczyć szkodniki drzew, zwykle stosuje się po prostu chemiczne środki ochrony roślin o szerokim spektrum zastosowań. Z łatwością zakupimy je w marketach ogrodniczych lub sklepach internetowych. Jeśli niechciani goście nie występują jeszcze zbyt licznie, warto również rozważyć zastosowanie naturalnych środków odstraszających owady dużo bezpieczniejszych dla środowiska naturalnego, a także nas samych.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)