Pod kloszem

lampki

fot. lampki

To, jak istotną kwestią jest odpowiednie oświetlenie wie każdy kto choć raz dekorował światłem wnętrze swojego mieszkania. W aranżacji wnętrz najważniejsze jest wzornictwo. Odpowiednio dobrany pod względem stylu, kształtu i koloru element oświetleniowy jest ważnym dodatkiem dekoracyjnym. Równie istotne znaczenie ma umiejscowienie źródła światła. Oprócz lamp sufitowych coraz częściej stosuje się mniej intensywne światło boczne, dające zupełnie inny efekt upiększający. Podnosząc estetykę wnętrza nie należy jednak zapominać o głównej funkcji systemu oświetlenia.

Celem zastosowania oprawy oświetleniowej jest przede wszystkim umocowanie źródła światła, zmniejszenie szkodliwej dla oczu luminacji i uzyskanie żądanego kierunku strumienia. Oprawy oświetleniowe możemy podzielić ze względu na różne kryteria. Ze względu na zastosowanie rozróżniamy oprawy oświetleniowe przemysłowe, mieszkaniowe i dekoracyjne. Ze względu na zamocowanie wyróżniamy oprawy: stałe, przenośne i nastawne. Istnieje jeszcze 5 klasowy podział opraw uwzględniający sposób zabezpieczenia od wpływów zewnętrznych.

Wybór dekoracyjnej oprawy oświetleniowej to jedno. O wiele ważniejszy jest wybór zastosowanego wkładu. W tej kwestii liczy się jedno – energooszczędność.

Tradycyjna lampa żarowa, zwane potocznie żarówką, od momentu wynalezienie w 1879 roku, królowała w naszych domach, gospodarstwach domowych i wszystkich tych miejscach gdzie niezbędne jest oświetlenie. Dziś zostaje wypierana przez energooszczędną konkurencję. Mimo, że dzisiejsza żarówka jest 7- krotnie bardziej wydajna od tej zaprezentowanej przez Edisona, pochłania zbyt dużo energii z której jedynie 5% przekształcane jest na światło. W świetle obecnych przepisów obowiązujących nas od momentu wstąpienia do Unii Europejskiej, lampa żarowa jest powoli wycofywana z użycia. W celu poprawienia wydajności energetycznej wdrażana jest dyrektywa mająca na celu zmniejszenie ilości gazów cieplarnianych emitowanych we Wspólnocie.

żarówka

fot. żarówka

Alternatywą dla żarówki jest świetlówka kompaktowa. Lampy fluorescencyjne zużywają 80% mniej energii elektrycznej. Świetlówki mogą być wkręcane w miejsce tradycyjnych żarówek ponieważ posiadają taki sam gwint. Oprawy świetlówkowe, dla wydłużonych lamp fluorescencyjnych mają kształt korytkowy. Oprawy dla świetlówek kompaktowych najczęściej tworzą bryły obrotowe.

Halogeny należą do grupy żarowych źródeł światła. Posiadają do 5 razy większą żywotność niż zwykłe żarówki. Są także od nich sprawniejsze, trwalsze i dają bielsze światło. Wśród zalet oświetlenia halogenowego można także wymienić szeroki zakres ich zastosowania (zarówno niskie napięcie jak i napięcie sieciowe), szeroki wachlarz mocy, a także bogaty wybór opraw oświetleniowych. Niepomijalna ich wadą jest jednak wysoka temperatura. Żarówki halogenowe nagrzewają się o wiele bardziej niż tradycyjne, w związku z czym zastosowanie ich jako zamiennika do obudowy oświetleniowej przeznaczonej na zwykłą żarówkę wiąże się z montażem halogenu o niższej mocy. Najlepszym rozwiązaniem w tej kwestii jest jednak zasięgnięcie informacji u źródła – producenta oprawy.

lampy

fot. lampy

Lampy LED to innowacyjne rozwiązanie stanowiące istotną konkurencję zarówno dla świetlówek jak i lamp halogenowych. Diody pozwalają na uzyskanie oszczędności energii elektrycznej do 80% w porównaniu do tradycyjnej żarówki przy trwałości 45 razy dłuższej. Diody elektroluminescencyjne produkowane są w różnych wielkościach i kształtach obudów. W większości przypadków kolor obudowy odpowiada barwie emitowanego światła. Nowoczesne oświetlenie LED jest idealne do uzyskania barwnej aranżacji zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz. Efekt świetlny może być rozproszony lub punktowy. Oprawy oświetleniowe LED wyposażone są w specjalne optyki pozwalające na kreowanie w dowolnej płaszczyźnie iluminacji.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)