Jakie okucia do okien?

OKNOPLAST Kraków - klamka z blokadą błędnego położenia

fot. OKNOPLAST Kraków – klamka z blokadą błędnego położenia

Dobre okna muszą mieć dobre okucia. Od wyboru tego, jak nam się może wydawać mało ważnego szczegółu, zależy nie tylko nasz komfort, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Dlatego wybierając okna, należy oprócz wyglądu i ich zdolności izolacyjnych, akustycznych czy termicznych, zwrócić uwagę na okucia.

Przeczytaj również: Stolarka w wielu profilach

Odpowiednio dobrane okucia okien znacznie ułatwiają nam życie. Pozwalają nam, oprócz otwierania skrzydeł na wiele różnych sposobów, dopasować wiele innych funkcji dobranych indywidualnie do naszych potrzeb. Zanim zdecydujemy się na wybór okien, warto zapoznać się z oferowanymi okuciami. Dowiedzieć się, co jest w standardzie, a za co będziemy musieli dodatkowo zapłacić. Dużym plusem jest, że elementy dodatkowe możemy kompletować w ciągu następnych lat, gdyż są do tego przystosowane. Warto zwrócić uwagę na producenta okuć.
Jeśli jest dobry, sprzedawca będzie nam to podkreślał. Warto zapłacić troszkę więcej, ale mieć pewność, że zakupiony towar będzie dobrej jakości i otrzymamy na niego gwarancje.

Choć na rynku jest wiele firm produkujących okucia do okien PCV, to ich konstrukcja i funkcje są bardzo do siebie podobne. Rama okna ma w swoim wnętrzu zamontowane okucia obwodowe(obwiedniowe). Zapewniają one dużą szczelność, gdyż zamknięcie skrzydła powoduje dociśnięcie go do ościeżnicy, a jeśli dodatkowo je wzmocnimy zapewni to skuteczną ochronę przed wyważeniem. Przydają nam się również w codziennym użytkowaniu – umożliwiają sprawną obsługę przy użyciu jednej klamki: otwieranie, uchylanie i ustawianie skrzydła w różnych pozycjach. Nadają się one zarówno jako okucia do okien drewnianych jak i plastikowych.

Wszyscy doskonale pamiętamy okna starego typu. Był w nich montowany element, który pozwalał zablokować skrzydło w kilku pozycjach otwarcia. Najczęściej był to blaszany „grzebień” w którego otwory między „zębami” musieliśmy ręcznie wprowadzić zaczep przymocowany do skrzydła. Była to bardzo dobra blokada przeciw zatrzaśnięciu, ale biorąc pod uwagę jej wykonanie – dość niewygodna w użyciu. Współczesne okucia pozwalają nam w sposób prosty, wygodny i przede wszystkim skuteczny dowolnie blokować skrzydło okienne w wybranej przez nas pozycji. Mamy do wyboru kilka funkcji:

– stopniowanie uchyłu – możliwość zablokowania skrzydła czasem w aż 10 pozycjach;
– mikrowentylacja z regulacją – polega na utworzeniu niewielkiej szczeliny pomiędzy ościeżnicą a skrzydłem;
– blokada otwarcia – dzięki taki dodatkom jak: hamulec okienny, ogranicznik otwarcia, i stabilizator uchyłu, możemy zablokować otwarte skrzydło w dowolnej pozycji.
okucia okienne

fot. okucia okienne

Producenci prześcigają się w pomysłach, jak jeszcze bardziej ułatwić nam życie. Oferta przygotowana jest zarówno dla osób niepełnosprawnych, jak i najbardziej wymagających użytkowników, którzy są w stanie odpowiednio za nią zapłacić:

– domknięcie drzwi balkonowych – montaż specjalnego uchwytu który pozwoli nam na domknięcie drzwi balkonowych po wejściu na balkonowych, oraz pozwoli na bez problemowe wejście z powrotem do domu;
– wspomaganie zamykania – szczególnie przydatna funkcja przy dużych oknach rozwieralno-uchylnych. Funkcja ta przy da się również w oknach narażonych na działanie bardzo silnego wiatru.
– otwieranie okna na siedząco – z tej funkcji na pewno skorzystają osoby poruszające się na wózku inwalidzkim. Klamkę umieszcza się w dolnej części skrzydła i ma ona wydłużony kształt. Czasem zamiast klamki montuje się korbę lub gałkę, co również jest dużym ułatwieniem przy otwieraniu okna z pozycji siedzącej.
– Elektroniczna obsługa – często włączą się ją w System Inteligentnego Domu. Rozwiązanie to pomaga zamykać czy otwierać okna za pomocą pilota lub zaprogramować samoczynne wietrzenie.

Obsługa okna za pomocą tylko jednej klamki jest duża wygodą , ale stwarza ryzyko uszkodzenia okucia poprzez złe użytkowanie okna, a czasem może nawet prowadzić do jego wypadnięcia z zawiasów. Takim przykrym wypadkom zapobiegają odpowiednie blokady klamki. Po uchyleniu czy otwarciu skrzydła, blokują możliwość ustawienia jej w niewłaściwej pozycji.

Producenci skierowali swoją ofertę, również do rodziców maluchów. Do pokoju dziecka polecają zamontować okna, które mają:

– blokadę, którą trzeba zwolnić, aby otworzyć okno, które ma też zamienioną kolejność otwierania, tzn. najpierw się uchyla, a dopiero później rozwiera;
– klamki z przyciskiem blokującym lub kluczykiem.
klamka

fot. klamka

Nie zapominajmy, że mieszkając w domu przez chwile nieuwagi możemy stać łatwym celem dla włamywaczy. Jeśli mamy zwykłe okucia, wystarczy czasem, że złodziej mocniej naprze na skrzydło, a zostanie ono wypchnięte z zawiasów. Jeśli włamywacz napotka opór już na samym początku, raczej zrezygnuje z naszego domu i znajdzie inna ofiarę. Okucia antywyważeniowe należy najlepiej zamawiać przy zakupie okien, bo później istnieje możliwość dokupienia tylko niektórych elementów.

Okucia do okien antywłamaniowych mogą mięć następujące zabezpieczenia antywyważeniowe:

– osłonę przed rozwierceniem klamki od zewnątrz;
– klamkę zamykaną na klucz, której po zamknięciu nie można już przekręcić;
trzpienie lub rolki grzybowe – trzymają skrzydło w antywłamaniowych zaczepach ościeżnicy.

Musimy pamiętać, że jak o każdą rzecz także o okucia do okna należy odpowiednio zadbać:

– smarować raz w roku wszystkie elementy ruchome i miejsca ryglowania;
– kontrolować stan okuć.

Aby nasze okucia służyły nam na długie lata, musimy przestrzegać paru ważnych zasad:

– nie oddziaływać na skrzydło żadnymi dodatkowymi obciążeniami (np. zawieszanie na klamce torebki);
– nie dociskać do ościeżnicy otwartego skrzydła;
– nie blokować skrzydła przypadkowymi rzeczami, które mogą uszkodzić ramę;
– starać się nie zostawiać przy dużym wietrze otwartego okna, nawet jeśli ma blokadę;
– malując wnęki okienne, chronić okucia przed zamalowaniem.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)