Wymiana okien krok po kroku – kiedy i jak wymienić stare okna i czy to się opłaca?

Pora na dobre okna PCV

Wymiana okien to często przede wszystkim sposób na znaczące zmniejszenie strat ciepła w domu czy mieszkaniu. Dobre okna PCV pozwalają jednak nie tylko ograniczyć przedostawanie się zimnego powietrza do środka oraz przenikanie tego ogrzanego na zewnątrz budynku, ale także cenione są ze względów estetycznych. Na dodatek stosunkowo łatwo utrzymać je w czystości,dobrze izolują dźwięki, a wyposażone w antywłamaniowe szyby i zamki zapewniają mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa oraz komfortu. Podpowiadamy, w jakich sytuacjach wymiana okien w bloku lub domu prywatnym może okazać się dobrym pomysłem i jak przeprowadzić ją krok po kroku.

Dlaczego warto wymienić stare okna?

Dobre okna PCV to często wbrew pozorom dość kosztowna inwestycja. Warto jednak wiedzieć, że mamy do czynienia z zupełnie innym produktem niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Mają one szczelne ramy, wielokomorowe profile czy grubsze szyby. Wszystko to sprawia, że o wiele skuteczniej chronią nasz dom przed utratą ciepła, a w dłuższej perspektywie pozwalają znacząco obniżyć rachunki za ogrzewanie, odciążając rodzinny budżet. Doskonale wpisują się także w koncepcję domu ekologicznego oraz budownictwa energooszczędnego.

Przeczytaj również: Artystyczna forma wnętrza

Mimo wszystkich tych zalet wciąż jeszcze napotkać możemy budynki ze starymi, odrapanymi nieszczelnymi, a nawet nieprawidłowo zamontowanymi oknami, które nie tylko nie spełniają dobrze swojej funkcji, ale także mało estetycznie się prezentują. Choć zadbane okna drewniane mogą wyglądać naprawdę dobrze, o ile zostaną właściwie odnowione, zaimpregnowane, a przede wszystkim uszczelnione, to jednak zdecydowana większość niewłaściwie osadzonych okien z dawnych lat przynosi użytkownikom głównie straty. Oprócz wysokich kosztów ogrzewania warto wymienić tu chociażby możliwe zawilgocenie pomieszczeń, które nie tylko sprzyja powstawaniu nieestetycznych pleśni i grzybów oraz szybkiemu niszczeniu się mebli i innych sprzętów, ale także, przede wszystkim, poważnie zagraża naszemu zdrowiu.

Kiedy przyda się wymiana okien?

fot. Kiedy przyda się wymiana okien?

Jak wybrać dobre okna PCV?

Mogłoby wydawać się, że większość nowoczesnych okien jest do siebie obecnie bardzo podobna, a więc ich wybór nie powinien stanowić większego problemu. Nic bardziej mylnego. Poszczególne modele proponowane przez producentów, choć mogą na pozór wyglądać niemal identycznie, to jednak różnią się jakością wykonania oraz istotnymi parametrami dotyczącymi przenikania ciepła, światła czy hałasu z zewnątrz budynku. To więc bardzo ważne, aby dopasować je do naszych potrzeb tak, aby dobrze służyły domownikom przez naprawdę wiele lat.

Zgodnie z prawem obowiązującym obecnie na terenie Unii Europejskiej, do wszystkich sprzedawanych okien producent musi dołączyć tak zwaną deklarację właściwości użytkowych, która potwierdza najważniejsze parametry specyfikacji technicznej danego modelu, jego kod identyfikacyjny oraz przeznaczenie.

Współczynnik przenikania ciepła

Współczynnik przenikania ciepła (Uw) informuje nas o tym, w jakim stopniu dany produkt „pozwala” na ucieczkę ciepła z budynku. Należy przede wszystkim pamiętać, że im niższą ma on wartość, tym lepiej, bo oznacza to lepszą izolacyjność.  Na jego wysokość składają się w zasadzie dwa parametry – przenikalność szyby (Ug) oraz ramy okiennej (Uf). Ta druga prezentuje się zwykle korzystniej, dlatego też często bywa eksponowana przez sprzedawców, na co warto zwrócić uwagę.

Obecnie na rynku wciąż znajdziemy modele dwuszybowe, jednak wymieniając stare okna na nowe, radzimy zastanowić się nad tym, czy nie warto od razu nie zainwestować w nieco droższe, lecz dużo skuteczniejsze i coraz częściej wybierane modele trzyszybowe.

Przeczytaj również: Piękne i trwałe schody tarasowe

Już teraz obowiązuje w naszym kraju standard cieplny dla okien, zgodnie z którym nie wolno w domach montować modeli o współczynniku Uw wyższym niż 1,1 W/ (m2K). Zapowiadana jest jednak zmiana przepisów tak, aby wymagana wartość parametru wynosiła maksymalnie 0,9 W/ (m2K). Na osiągnięcie takiej wartości pozwala natomiast właśnie między innymi zastosowanie systemu szyb potrójnych.  Warto więc uwzględnić to podczas planowania remontu.

Izolacja akustyczna

Nikogo nie trzeba chyba przekonywać, że właściwa ochrona przed hałasem docierającym z zewnątrz budynku ma naprawdę ogromne znaczenie dla komfortu jego mieszkańców lub innych użytkowników. Pozwala na lepszą koncentrację uwagi w ciągu dnia, a przede wszystkim skuteczny wypoczynek w nocy. Tymczasem właśnie okna bywają czasem najsłabszym punktem domu, jeśli chodzi o poziom izolacji akustycznej.

Wymieniając stare okna, warto więc zwrócić uwagę nie tylko na kwestie ekonomiczne czy estetyczne, ale także wskaźnik izolacji akustycznej (Rw). Im wyższa jego wartość, tym lepsze właściwości izolacyjne. Za stosunkowo skuteczne możemy uznać modele o wskaźniku powyżej 30 dB, jednak w centrach miast, w pobliżu lotnisk lub dróg szybkiego ruchu dobrym pomysłem może okazać się zakup tych o nieco lepszych właściwościach.

Okna antywłamaniowe

Wymiana okien oraz drzwi balkonowych to także dobra okazja, aby dodatkowo zabezpieczyć nasz dom przed włamaniem. Dotyczy to szczególnie właścicieli domów jednorodzinnych oraz mieszkań znajdujących się na parterze bądź pierwszym piętrze, jednak doświadczenie pokazuje, że kreatywność złodziei w tym zakresie praktycznie nie zna granic.

Podstawowy element to oczywiście tak zwana szyba bezpieczna bądź antywłamaniowa. Warstwy wytrzymałego szkła zostają dodatkowo wzmocnione w procesie produkcji specjalną folią, która nie tylko utrudnia rozbicie  szyby, ale również sprawiają, że gdy już do tego dojdzie, nie rozpryskuje się ona na kawałki. Kolejne istotne zabezpieczenie to klamki wyposażone w zamek oraz zaczepy antywłamaniowe.

Jakie jeszcze właściwości powinny cechować dobre okna PCV?

  • Współczynnik przepuszczalności światła (Lt) mówi nam o tym, jaka część promieniowania świetlnego przedostanie się przez szybę do wnętrza domu. Oznacza to, że okna o wskaźniku Lt wynoszącym 80, około 80% światła padającego na okno przeniknie do budynku.
  • Solar factor, czyli współczynnik przepuszczalności energii promieniowania słonecznego dostarcza nam z kolei informacji, ile procent ciepła słonecznego dostanie się do wnętrza przez szybę. Mogłoby wydawać się, że im jego wartość wyższa, tym lepiej, ze względu na możliwość naturalnego dogrzania pomieszczeń, jednak warto pamiętać o tym, że latem w bardzo nasłonecznionej kuchni czy pokoju zbyt wysoka przepuszczalność ciepła może okazać się wadą;
  • Odporność na działanie wiatru oraz wodoszczelność nie wydają się w naszym klimacie szczególnie istotne. Dostępne na rynku, nowoczesne prawidłowo zamontowane okna bez trudu odpowiadają w tych kwestiach podstawowym wymogom.

Wymiana okien w bloku

Chcąc wymienić stare okna w bloku mamy często nieco bardziej ograniczone możliwości niż gdybyśmy mieszkali w domu prywatnym. W wielu przypadkach nie możemy  zmienić ich wielkości, kształtu czy koloru zewnętrznej ramy okiennej, gdyż zaburzyłoby to całą koncepcję budynku, wynikającą z projektu. Wszelkie tego typu modyfikacje wymagają bezwzględnie uzyskania pozwolenia na wykonanie prac budowlanych oraz kontaktu z właścicielem bądź zarządem budynku.

Wymiana okien w bloku

fot. Wymiana okien w bloku

Wymiana okien krok po kroku

Jeśli nie mamy w tej kwestii odpowiedniego doświadczenia, zdecydowanie warto zlecić osadzenie okien doświadczonej ekipie, znającej zasady tak zwanego ciepłego montażu, który obecnie staje się standardem.

Podstawa dobrego dopasowania okien to poprawne wykonanie niezbędnych pomiarów. Musimy pamiętać o uwzględnieniu tak zwanej dylatacji, czyli luzu potrzebnego do tego, aby użytkowane okna mogły odpowiednio „pracować” i minimalnie odkształcać się w czasie użytkowania, co jest zupełnie naturalnym zjawiskiem. Należy także pozostawić dostatecznie dużo miejsca na montaż kotwy oraz właściwe uszczelnienie.

Kiedy mamy już odpowiednie okna, miejsce ich montażu trzeba odpowiednio przygotować i oczyścić z ewentualnych luźnych elementów na przykład fragmentów tynku. Wnękę należy także dokładnie wyrównać na przykład przy pomocy zaprawy tynkarskiej, a następnie zagruntować.

Do osadzenia okna w ościeżu przydadzą nam się odpowiednio zamocowane dyble bądź kotwy, które należy rozmieścić w odległości około 20 cm od każdego naroża. Tak, aby odległość między nimi nie przekraczała 80 cm. Wybór stosowanej technologii mocowania warto pozostawić ekspertom.

Ostatni etap to szczelne i dokładne wypełnienie przerw między ościeżem a ramą okna z wykorzystaniem pianki poliuretanowej. Kliny mocujące wyjmujemy dopiero po jej zastygnięciu, a następnie wypełniamy również pozostałe po nich otwory.  Pianka dobrej jakości wykazuje właściwości izolacyjne. Proces schnięcia w optymalnych warunkach w temperaturze pokojowej trwa około doby.

Wymiana okien krok po kroku

fot. Wymiana okien krok po kroku

Przemyślana wymiana okien – inwestycja warta zachodu

Dobre okna PCV zapewnią nam właściwą izolację termiczną i akustyczną, w dłużej perspektywie pozwalając znacznie obniżyć koszty za ogrzewanie. Warto poświęcić nieco czasu i wysiłku na znalezienie modelu, który pod różnymi względami najlepiej odpowiada potrzebom domowników. Zakup okien trzyszybowych wysokiej jakości może wiązać się ze sporym kosztem, należy jednak wziąć pod uwagę, że to poważna inwestycja, która ma służyć domownikom przez lata, zapewniając im jak największy komfort oraz poczucie bezpieczeństwa.

Pamiętajmy również o tym, że nawet bardzo dobre okna PCV nie spełnią właściwie swojego zadania, jeśli nie zostaną poprawnie zamontowane. Niedokładne uszczelnienie lub nieprawidłowe dopasowanie okien bądź parapetów zewnętrznych może skutkować niestety powstawaniem tak zwanych mostków termicznych czy gromadzeniem wilgoci, co może nieść za sobą negatywne skutki w przyszłości oraz narazić nas na niepotrzebne problemy czy dodatkowe koszty.

Sending
Ocena artykułu
5 (1 głos)