Czereśnia ptasia

Czereśnia ptasia

fot. Czereśnia ptasia

Czereśnia ptasia (Cerasus avium) to roślina pochodząca z rodziny różowatych, występujących w Europie, Azji Zachodniej, a także na Kaukazie. W Polsce drzewo to można spotkać zarówno w przydomowych ogródkach, sadach jak i dziko rosnące na terenie całego kraju. Mimo, że jest to drzewo typowo owocowe, można je także spotkać w środowisku leśnym. Czereśnia ptasia zwana jest także trześnią lub wiśnią ptasią.

Przeczytaj również: Brunatna zgnilizna drzew owocowych

W zwartym drzewostanie drzewo to osiągnie nawet do 25 metrów wysokości o charakterystycznym długim, strzelistym pniu. Natomiast samotnie rosnące okazy mają krótki pień i szeroką koronę. Korowina jest gładka i czerwonobrunatna. Stare pnie charakterystycznie łuszczą się płytko, okrężnie i cienkimi pasami. Owocowanie czereśni ptasiej przypada od maja do późnego lipca. U odmian dzikich czereśni ptasiej owoce są często niesmaczne i gorzkie.

drzewo owocowe

Przeczytaj również: Jak sadzić róże?

fot. drzewo owocowe

Budowa kwiatu czereśni
Cechą charakterystyczną czereśni, szczególnie w okresie od kwietnia do maja, są białe kwitnące kwiaty. Pięcio płatkowe kwiaty zebrane są w baldachogrona, osadzone na szypułkach. Kwiaty rozwijają się przed liśćmi. Z kwiatów powstają kuliste, ciemnoczerwone owoce.

Czereśnia ptasia liście
Liście są jajowate lub odwrotnie jajowate, grubo lub częściowo piłkowane. Od spodu są owłosione. Na ogonku, u nasady blaszki znajdują się przeważnie 1-2 gruczołki. Ciekawostką jest fakt, że w liściach czereśni ptasiej występuje witamina C.

Czereśnia w stolarstwie znajduje bardzo duże zastosowanie. Przede wszystkim dostarcza drewna z czerwonobrązową twardzielą. Jest to drewno średnio ciężkie, dość trwałe i trudno łupliwe. Z takiego drewna bardzo często wytwarzane są nie tylko meble, ale także instrumenty muzyczne oraz ciężkie i bogato zdobione ramy obrazów.

Przeczytaj również: Szkodniki i choroby chryzantem
Czereśnia ptasia

fot. Czereśnia ptasia

Czereśnia ptasia jest bardzo często stosowana jako podkładka, od której pochodzą wszystkie odmiany uprawne czereśni.

Owoce czereśni
Dojrzałe owoce są bardzo cenne. Są źródłem łatwo przyswajalnego cukru, pektyny, kwasów organicznych, prowitaminy A, witamin z grupy B, witaminy C. Dodatkowo zawierają kwas foliowy i minerały takie jak wapń, fosfor, żelazo i magnez.

Świeżo zjedzone owoce mogą w żołądku pęcznieć. Dlatego też nie powinno się ich zbyt dużo jeść na raz, a tym bardziej popijać wodą.

Dojrzałe owoce doskonale nadają się na soki, wina, nektary, dżemy i konfitury. Szypułki czereśni mają właściwości lecznicze, Przygotowany z nich napar pomaga leczyć biegunkę, kaszel oraz przeziębienie.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)