Kompostowanie

kompostownik

fot. kompostownik

W trakcie sezonu ogrodniczego na naszej działce magazynuje się bardzo dużo odpadków roślinnych. Większość z nich można przeznaczyć na kompost, który jest najlepszym nawozem ogrodowym. Jest on źródłem materii organicznej, który użyźni glebę w naszym ogrodzie.

Kompost powstaje w wyniku procesów zachodzących w środowisku. Warto troszeczkę ułatwić sprawę naturze, ponieważ dzięki temu będziemy mogli otrzymać kompost dobrego gatunku nawet kilka razy w ciągu roku.

Na kompost nadają się wszystkie możliwe odpady organiczne. Bardzo dobrze nadają się do tego chwasty, uschnięte pędy lub nienadające się już do spożycia owoce lub warzywa. Dobry kompost powinien być bogaty w wapń, azot, potas oraz fosfor. Można także dodawać różne preparaty, które są dostępne w sklepach ogrodniczych.

Jeżeli chcemy wyprodukować własny kompost, należy zdecydować się na metodę. Pierwszą z nich jest kompostowanie w pryzmie, które jest prostsze oraz nie wymaga od nas budowy bądź kompostowanie w kompostowniku. Natomiast posiadanie kompostownika jest bardziej estetyczne oraz umożliwia nam zabezpieczenie odpadków przed wiatrem i słońcem. Można także kompostować w specjalnych workach kompostowych. Jest to jedna z najnowszych metod składowania resztek organicznych. Sposób ten jest wygodny i dyskretny. W porównaniu z bardziej tradycyjnymi metodami pozawala uzyskać nawóz w szybkim tempie.

Pryzma kompostowa
Kompost możemy założyć od wiosny do jesieni w temperaturach dodatnich. Jeżeli decydujemy się na wybudowanie lub zakupienie pryzmy kompostowej, warto znaleźć jej miejsce zacienione i osłonięte od wiatru.

kompostowniki

fot. kompostowniki

Przeczytaj również: Rok w ogrodzie – wrzesień

Warto wiedzieć, że im bardziej zróżnicowany materiał, który gromadzimy, tym bardziej wartościowy i odżywczy będzie nasz kompost. Ważne by około 70-80% kompostowanej masy stanowiły składniki organiczne, 10-20% nawozy organiczne, natomiast resztę wypełniła gleba.

Powstającemu kompostowi należy zapewnić dostęp powietrza. Bardzo dobrym sposobem jest rurka perforowana, którą można nabyć w niejednym sklepie ogrodniczym. Należy ją umieścić pośrodku pojemnika, dzięki czemu tlen dojdzie nawet do dolnych warstw kompostu. Raz na trzy miesiące materiał należy przerzucić widłami, tak by kompost nie był ubity.

Na samym dnie należy ułożyć 20 cm warstwę drenażową składającą się z porąbanych gałęzi lub drobnych, połamanych gałązek. Druga warstwa ma na celu pochłaniać składniki mineralne wymywane przez wodę. Stosujemy tutaj przede wszystkim torf, ziemię ogrodową, słomę lub zeszłoroczny torf. W trzeciej warstwie naszego kompostu powinny znaleźć się składniki organiczne. Warstwy należy układać naprzemiennie. Pryzma powinna mieć nie więcej niż 1,5 metra wysokości. Na sam koniec pryzmę należy przykryć ziemią lub torfem, a na jej wierzchu formujemy wgłębienie, dzięki któremu woda opadowa będzie wnikała w głąb pryzmy. Niezależnie od tego czy będziemy kompostować w pryzmie czy w kompostowniku, powinniśmy stosować te same zasady formowania poszczególnych warstw.

Kompostownik
Posiadanie kompostownika niesie ze sobą wiele korzyści. Ważne by umożliwiał dobre przewietrzenie warstw masy kompostowej, odprowadzał nadmiar wilgoci i umożliwiał łatwe nawilżane materiału. Gotowy kompostownik wykonany z tworzywa sztucznego można zakupić prawie w każdym sklepie ogrodniczym. Tego rodzaju pojemniki zapewniają dobrą izolację gromadzonego materiału, dzięki czemu bakterie odpowiadające za rozkładający się kompost będą aktywne także podczas dni chłodnych.
Inną możliwością jest własnoręczne wykonanie drewnianej skrzyni, która posłuży nam za kompostownik.

Proces dojrzewania kompostu trwa około 18 miesięcy. Jeżeli jednak zapewnimy dobre warunki rozkładu materii oraz zastosujemy zabiegi przyspieszające, możemy przyspieszyć ten proces. Dojrzały kompost ma jednolitą strukturę o zabarwieniu ciemnobrunatnym. Dodatkowo cechuje się delikatnym zapachem świeżej ziemi.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)