Wykładziny dywanowe

wykładziny

fot. wykładziny

Wykładzina dywanowa to forma ciepłej aranżacji podłóg. Sprawia, że wnętrza są przytulne i miłe. Ponadto chroni przed chłodem i hałasem.

Przeciętna wykładzina dywanowa ma cztery warstwy. Najważniejszymi z nich są: runo, czyli warstwa po której stąpamy i spód. Od spodu zależy gdzie dywan może leżeć i być użytkowany.
W sprzedaży oferowane są cztery podstawowe runa. W zależności od surowca wykładziny i jej przeznaczenia może to być runo naturalne i sztuczne. Najmilsze i najmilsze są wykładziny wełniane. Ma naturalne włókna, miękkie i elastyczne. Nie elektryzują się i łatwo zmywają. Runo sztuczne, jak poliamid, polipropylen, czy sięgający czasów antycznych sizal. Nie są tak miękkie i sprężyste jak włókna wełniane. Szybko się odkształcają i tracą kolor.

Spód wykładziny pośrednio określa jej zastosowanie. Od niedawna na rynku dostępne są wykładziny na spodach filcowych, które doskonale nadają się na każde podłoże. Spody z gąbki układa się na zimne podłoża, ponieważ dodatkowo chronią przed chłodem. Dla użytkowników ogrzewania podłogowego zaleca się wykładzinę na spodzie z juty (może być naturalna i sztuczna). Odporna na strzępienie i rozdarcia jest wykładzina na podkładzie z gumy kauczukowej, która doskonale nadaje się na posadzki betonowe. Nie powinno się jej kłaść na innym podłożu ponieważ je niszczy poprzez reakcje chemiczne.

Jak wybrać wykładzinę?
W zależności od sposobu użytkowania wykładziny należy dobrać nie tylko odpowiednie runo i spód ale też rodzaj przeplotu runa.
W pokoju dziennym, który jest ulubionym pomieszczeniem wszystkich mieszkańców wykładzina powinna być wytrzymała, estetyczna i odporna na zabrudzenia. Najczęściej poleca się włókna poliamidowe mieszane, welurowe, pętelkowe i strzyżone.
W sypialni wykładzina jest eksploatowana w dużo mniejszym stopniu. Najmilsza w dotyku dla porannych śpiochów są wzory miękkie z długim włosiem. Na przykład pętelkowo-strzyżone, strzyżone i welurowe z włókien wełnianych. Wełniane włókna dobrze wpływają na wilgotność powietrza.
Do pokoju dziecka trzeba zastosować wykładzinę super odporną na zabrudzenia i ścieranie. Równocześnie powinna być delikatna i miękka. Doskonale nadają się sploty pętelkowe, mieszane i welurowe.
W przedpokoju najłatwiej zadeptać podłogę butami. Najlepiej czyści się runo pętelkowe i igłowe.

Jak układać wykładzinę?
Sposobów układania wykładziny jest kilka. Mają swoje wady i zalety. Mocowanie do posadzki zależy od tego w jakim pomieszczeniu ma być użytkowana i jak intensywnie.
W małych pomieszczeniach, gdzie kształt posadzki uzyskamy z jednej rolki nie trzeba kleić. „Układanie swobodne” ma wadę. Wykładzina poprzez nieznaczne przemieszczenia może się łatwo naciągać i wycierać, co przyspiesza jej zużycie.
W pomieszczeniach użytkowanych rzadko wykładzinę wystarczy podkleić taśmą dwustronną. Ryzyko punktowego mocowania taśmą dwustronną to marszczenie.
W pomieszczeniach dużych o powierzchni większej niż 20 m2 wykładzinę trzeba koniecznie przykleić na klej wodorozpuszczalny lub profesjonalny. Klej wodorozpuszczalny zapewnia łatwy demontaż. Układanie z klejem profesjonalnym jest trudne choć bardziej zwiększa wytrzymałość wykładziny.

Materiały i narzędzia potrzebne do ułożenia wykładziny
1.Stalowa szyna, która ułatwi cięcie wykładziny
2.listwy podłogowe
3.ostry nóż (najlepiej z wymiennym, łamanym ostrzem
4.klej lub rolka taśmy dwustronnej
5.profesjonalny przecinak do wykładzin- służy do przycinania wzdłuż ściany

Układanie wykładziny
– Pomieszczenie trzeba dokładnie zmierzyć i z każdej strony dodać co najmniej 10 cm.
– Podłoże powinno być dobrze posprzątane, odpylone i równe. Dla uzyskania bardzo równej i gładkiej powierzchni zaleca się wylewkę samopoziomującą.
– Wykładzinę przycinamy z zapasem, rozkładamy w pomieszczeniu i pozostawiamy na 24 godziny.
– Przyciskamy wykładzinę do ścian i przecinamy rogi pod kątem prostym aby lepiej przylegała do krawędzi.

Kolejne kroki zależą od sposobu w jaki chcemy ułożyć wykładzinę:

Układanie swobodne– bez użycia kleju ogranicza się do przycięcia wykładziny wzdłuż ścian i zamocowania listew (progowych, mogą być także listwy wykończeniowe wzdłuż ścian)

Przyklejanie taśmą dwustronną– taśmę rozmieszczamy przed rozwinięciem wykładziny. Pasy powinny być przyklejone gęsto (zaleca się wzór w kratę). Po rozłożeniu i dopasowaniu wykładziny składa się ją na pół. Po ściągnięciu papieru ochronnego z taśmy w odsłoniętej części podłogi rozwijamy złożoną część i dociskamy w każdym miejscu. Tak samo postępujemy z druga częścią. Dociskamy wykładzinę do taśmy rozciągając ją delikatnie w stronę ścian. Dzięki temu unikniemy pofałdowań na środku przyklejonej powierzchni. Następnie zapas materiału należy przyciąć i zamocować listwy.

Przyklejanie klejem– po rozłożeniu wykładziny i jej dopasowaniu, tak jak w przypadku klejenia taśmą, składamy ją na pół. Smarujemy klejem (najlepiej przy pomocy wałka) odsłoniętą część podłogi i dociskamy w kierunku ścian. Czynność powtarzamy na drugiej połowie. Następnie przycinamy nadmiar materiału przecinakiem do dywanów i zamocujemy listwy.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)