Pościele, kołdry, poduszki.

Pościel jako element dekoracyjny wnętrza

fot. Pościel jako element dekoracyjny wnętrza

Sypialnia jest jednym z ważniejszych pomieszczeń w naszym domu. Spędzamy w niej prawie jedną trzecią naszego życia. Dlatego warto zadbać, abyśmy czuli się w niej komfortowo.
Prócz wystroju wnętrza, bardzo ważną rolę odgrywa odpowiednio dobrana pościel. Podczas doboru właściwej, należy kierować się nie tylko walorami estetycznymi. Można wybierać pomiędzy różnymi rodzajami poduszek i kołder. Bardzo popularne są poduszki ortopedyczne, które przynoszą ulgę osobom cierpiącym na schorzenia kręgosłupa. Dostępne są także pościele antyalergiczne specjalnie przeznaczone dla alergików czy małych dzieci.

Dostępne w sklepach poduszki mają różne wielkości oraz rodzaj wypełnienia. Pokrycie najczęściej wykonane jest z bawełny, bawełny i poliestru a rzadziej atłasowe. Niektóre pokrowce poduszek wyposażone są w zamek błyskawiczny, dzięki któremu można wyjąć wkład, a poszewkę wyprać.
Poduszki korekcyjne mają bawełniano – satynowy pokrowiec. Jest ona wypełniona kuleczkami polipropylenowymi nabitymi powietrzem. Poduszka dostosowuje się do kształtu linii karku oraz głowy dzięki czemu mięśnie są rozluźnione.

Dobierając kołdrę do naszej poduszki, warto pamiętać aby jej końce zwisały nieco poza krawędź naszego łóżka. Niezależnie od rodzaju wypełnienia, nasze kołdry mogą być bardziej lub mniej ciepłe. Prócz kołder letnich i zimowych dostępne są także kołdry „cztery pory roku”, które składają się z dwóch spinanych ze sobą warstw.
Poduszki oraz kołdry mogą mieć wypełnienie zrobione z:

tworzywa sztucznego– są to zazwyczaj kuleczki lub też kłębuszki włókniny poliestrowej. Dzięki takiemu wypełnieniu, kołdra jest lekka, puszysta, przewiewna oraz równomiernie ciepła. Poduszka doskonale układa się pod głową. Tego rodzaju pościel jest odporna na zagniecenia, a nawet po wielokrotnym praniu nie traci pierwotnego kształtu;
z puchu i pierza – do puchowych poduszek i kołder wykorzystywany jest puch gęsi lub kaczy. Wsad puchowy uzupełniany jest pierzem. Im więcej jest pierzu a mniej puchu, tym nasza poduszka czy kołdra jest cięższa. Pokrowiec do takiego przykrycia powinien być wykonany z tkaniny przewiewnej a zarazem mocnej i gęsto tkanej. Te najgrubsze i najcieplejsze kołdry puchowe są w specjalny sposób pikowane. Dzięki temu wsad się nie przemieszcza i nasza kołdra jest znacznie cieplejsza;
z wełny merynosowej – jest to bardzo delikatna wełna, o miękkich włóknach, która pozyskiwana jest z owiec rasy merynos. Taka pościel wełniana jest przewiewna, elastyczna i bardzo dobrze dostosowuje się do kształtów ciała. Tego rodzaju przykrycie łatwo przepuszcza parę wodną wydzielaną przez ciało, co pozwala na uniknięcie pocenia się śpiącej osoby.

Istotne jest także z jakiego materiału została wykonana pościel. Warto zadbać, aby były to materiały naturalne. Poszwy na kołdry i poduszki zazwyczaj dobieramy w kolorystyce pasującej do wnętrza. Bardzo istotny jest także rodzaj materiały, z którego komplet został wykonany. Pościel bawełniana, uszyta z grubej przędzy o dobrej jakości, z pewnością będzie służyć przez wiele lat. Charakteryzująca się połyskiem oraz ekskluzywnym wyglądem pościel satynowa, jest mało podatna na gniecenie się. Delikatna i bardzo miła w dotyku jest pościel jedwabna.
Pościel w naszej sypialni powinnam być zarówno elegancka jak i praktyczna. Dlatego, jeżeli jest to możliwe, warto kupować pościel wyposażoną w zapięcia w postaci suwaków, troków lub też plis.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)