Budowa fundamentów pod dom

Najnowsze wpisy

Nie masz pojęcia, jak powinna wyglądać budowa fundamentów pod dom?

Choć zwykle ich nie widzimy, to właśnie fundamenty dźwigają na sobie ciężar całego domu i w znacznym stopniu odpowiadają za trwałość budynku. Prawidłowo przeprowadzona budowa fundamentów sprawi, że dom posłuży nam przez wiele lat. Szukasz odpowiedzi na pytanie, jak zrobić fundament, aby uniknąć w przyszłości kosztownych napraw i problemów związanych na przykład z pękaniem murów? Śpieszymy z pomocą!

Budowa fundamentów pod dom

fot. Budowa fundamentów pod dom

Fundamenty krok po kroku – wykonanie fundamentów to nie tylko wylewka!

Aby fundament pod dom był naprawdę trwały i dobrze spełniał swoje zadanie, musi zostać odpowiednio zaprojektowany oraz wykonany na właściwym gruncie z dobrej jakości materiałów. Zanim więc rozpoczniemy wylewanie fundamentów, musimy dopilnować kilku ważnych kwestii.

Na dobry początek pamiętaj o badaniach gruntu

Zleć specjaliście, aby określił jego rodzaj i nośność, a także poziom wód gruntowych. Właściwości podłoża nawet na niezbyt rozległym terenie mogą się znacznie różnić. Bywa, że fundamenty pod nasz dom muszą  zostać wykonane za pomocą innej technologii niż fundament domu stojącego kilkaset metrów dalej.

Dobre fundamenty domu wymagają dobrego projektu

Projekt powinien  zostać wykonany przez specjalistę z odpowiednimi uprawnieniami. Należy uwzględnić w nim dane uzyskane dzięki wcześniejszej analizie gruntu.

Wylewanie fundamentu pod dom

Mieszankę betonową wylewa się w szalunek lub bezpośrednio w wykop. Na tym etapie prac układa się zbrojenie. Pręty zbrojeniowe powinny być otoczone warstwą betonu o grubości minimum 5 cm, co uchroni je przed korozją.

Beton wylewa się do szalunku za pomocą specjalnej pompy. Trzeba odpowiednio rozprowadzić mieszankę, zawibrować ją, a następnie wyrównać  powierzchnię. Najlepiej gdy tą część projektu wykonuje doświadczona ekipa, ponieważ jeśli beton zostanie wylany niestarannie, obniży to trwałość całego fundamentu.

Warto wiedzieć, że na rynku dostępne są betony samozagęszczalne, które ułatwiają prace na budowie i jednocześnie pozwalają uniknąć błędów podczas aplikacji. Niezależnie od tego, jaką mieszankę wybierzemy, musimy zadbać o to, aby beton utrzymywał odpowiednią wilgotność. Dzięki temu prawidłowo zwiąże się i zachowa swoje właściwości.

Wylewka fundametów pod dom - beton samozagęszczalny

fot. Wylewka fundamentów pod dom- beton samozagęszczalny

Solidny materiał to trwałe fundamenty  – rodzaje fundamentów najczęściej spotykanych w domach jednorodzinnych

Najczęściej stosowane w budownictwie jednorodzinnym rodzaje fundamentów składają się z betonu zbrojonego stalowymi prętami. Obecnie wytwórnie posiadają w swojej ofercie co najmniej kilka mieszanek betonowych oraz innych materiałów do budowy fundamentów. Możemy więc z pomocą fachowca dobrać właściwy fundament pod dom naszych marzeń.

Ława fundamentowa

Konstrukcja jest stosunkowo łatwa w wykonaniu i dobrze sprawdza się na gruntach o dobrej nośności. Ławę fundamentową wykonuje się z betonu klasy C16/20 lub C20/25. Może być wylewana na 2 sposoby:

  • Do gotowego wykopu, na dno wylewa się podkład betonowy o grubości 10 cm. Na nim, na podkładkach dystansowych umieszcza się zbrojenie, a także montuje szalunek. Dopiero wtedy wylewa się właściwy beton tworzący ławę fundamentową.

    Fundamenty krok po kroku dla laików - Ława fundamentowa sposób pierwszy - schemat

    fot. Fundamenty krok po kroku – Ława fundamentowa sposób pierwszy – schemat

  • Kształt i wielkość wykopu dostosowuje się do ław fundamentowych. Wykładamy wykop folią budowlaną, a beton wylewamy bezpośrednio na nią.
Fundamenty krok po kroku dla laików - Ława fundamentowa typ drugi - schemat

fot. Fundamenty krok po kroku – Ława fundamentowa typ drugi – schemat

Płyta fundamentowa

Płyty fundamentowe stosuje się rzadziej, gdyż nie sprawdzają się na gruntach o słabej nośności bądź w przypadku wysokiego poziomu wód gruntowych. Płytę wylewa się pod całą powierzchnią budynku z betonu o klasie minimum C20/25. Można także zastosować szalunek tracony, który stanowi warstwę izolacyjną. Płyta pozwala też na umiejscowienie ogrzewania podłogowego. To sprawia, że fundamenty tego typu często spotyka się w domach energooszczędnych.

Fundamenty krok po kroku dla laików - Płyta fundamentowa - schemat

fot.Fundamenty krok po kroku – Płyta fundamentowa – schemat

Fundamenty domu to coś, na czym nie warto oszczędzać!

Aby sprawnie i bezproblemowo przebiegała dalsza budowa domu, fundamenty powinny zostać wykonane starannie, z użyciem najlepszych materiałów. Pamiętajmy, że bazą budynku, która utrzymuje ciężar całej konstrukcji, jest właśnie fundament – rodzaje produktów dostępnych na rynku z pewnością pozwolą stworzyć dokładnie taki, jakiego potrzebujemy.