Vintage – Style w architekturze

komoda

fot. komoda

Vintage (z ang. vintage – winobranie, rocznik) to styl zapoczątkowany w dziedzinie mody. Dotyczy noszenia rzeczy z innych epok bądź stylizowanych na ich wzór. Przyjęło się, że ubrania z minionych dekad albo starsze niż 25 lat uznawane są za vintage.

Pojęcie nabrało znaczenia także w architekturze wnętrz. Odkrywa na nowo eklektyzm, czyli łączenie stylów. Aby gustownie połączyć wybrane style niezbędny jest pomysł i wyczucie smaku. Styl Vintage nie ma granic. Czasem warto ograniczyć inwencję własną na rzecz gustu aby nie przesadzić w doborze dodatków. Trend funkcjonuje w dwie strony. Można zestawić elementy nowoczesne z czymś staroświeckim lub na odwrót. Od wielu lat sprawdza się zarówno jako pomysł na aranżacje wnętrz domów jak również aranżacje wnętrz mieszkań i ogrodów.

Nowoczesne aranżacje wnętrz są bardzo proste i surowe. Design meblarski stawia na kąty proste, odważne kolory i kontrasty. Vintage najczęściej uwidacznia się w formie subtelnej dekoracji wnętrz lub efektownego, kontrastowego zestawienia pewnych elementów staroświeckich z prostym wnętrzem.
Ciekawe kompozycje mogą powstać niewielkim kosztem. Czasem wystarczy jeden stylowy dodatek: krzesło stylizowane na rokoko, ozdobne lustro, bądź toaletka Shabby Chic.

Niewielu łączy powrót kostki brukowej i mebli wiklinowych do nowoczesnych ogrodów ze stylem vintage. Staromodna kostka brukowa przed nowoczesnym budynkiem dodaje mu delikatnie eklektycznego szyku.

sypialnia

fot. sypialnia

Styl w architekturze zyskał taką samą popularność jak w modzie i utrzymuje się od kilku lat. Między innymi dlatego, że pozwala dopasować stare pamiątki z nowymi aranżacjami. „Odnawianie” mebli i zakomponowanie ich w stylu vintage można wykonać samodzielnie – co daje wiele radości. Aby bogato ozdobić komody, stoliki, ramki bądź toaletki można wykorzystać metodę Decoupage. Dla tych którzy nie posiadają pamiątek lub antyków do stylizacji lub nie potrafią przerobić ich samodzielnie, producenci oferują nowe meble stylizowane na stare.

Wzornictwo z lat 50, 60 i 70 nie wszystkim kojarzy się dobrze. W tamtych czasach bardzo ciężko było zdobyć meble. Wybór był bardzo ograniczony, a styl wręcz narzucony. Wielu odetchnęło z ulgą mogąc zmienić wystrój na zupełnie nowy. W tamtym okresie projektanci nie byli doceniani, choć wiele ciekawych projektów przetrwało do dziś i cieszą się olbrzymią popularnością. Te same meble wykonane z nowoczesnych materiałów, nawiązują linią do pierwowzorów i doskonale komponują się w nowoczesnych aranżacjach.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o Decoupage i odnawianiu starych mebli, zapraszamy do lektury podanych artykułów:
Jak starą komodę przemienić w stylowy mebel?
DECOUPAGE – sztuka aranżacji i dekoracji dla każdego

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)