Dekorowanie domu na święta

dekoracje śiąteczne

fot. dekoracje śiąteczne

Dekorowanie domu należy do przyjemniejszych przedświątecznych czynności. Im wcześniej się tym zajmiemy, tym więcej radości przyniesie nam ozdabianie zarówno choinki, ogrodu, jak i wnętrza. Poniżej porady stylisty o najnowszych trendach w dekoracjach świątecznych.

W duchu tradycji
Pewnie nie każdy z nas wie, że pewne ozdoby świąteczne mają bogatą symbolikę i długą tradycję. Do nich należą jabłka, które nawiązują do biblijnego drzewa – rajskiej jabłoni. Zawieszenie ich w domu miało zapewnić urodę i zdrowie. Światełka symbolizują światło broniące przed ciemnościami i złem. Dzwoneczki, anioły i gwiazda to zwiastuny Dobrej Nowiny. Łańcuchy zaś, choć są pamiątką po wężu kusicielu, mają wzmacniać rodzinne więzi i łączyć bliskich. Podobnie zresztą jak wstążki i kokardy. Warto wspomnieć też o pierwszych ozdobach, jakie pojawiały się w polskich domach. Na wsi były to zazwyczaj orzechy, szyszki i owoce – dary ziemi, symbole odradzającego się życia. Natomiast w rogach izb chłopskich stawiano snopy zboża. Tym sposobem podkreślano dostatek danej rodziny.

dekoracje świąteczne

fot. dekoracje świąteczne

Jednak zanim zdecydujemy się na zakup ozdób świątecznych, zastanówmy się, w jakim stylu są urządzone wnętrza naszego domu. Pamiętajmy też o dopasowaniu dekoracji pomieszczeń do ozdób na stole i innych akcentów świątecznych. Wszystko musi się harmonijnie uzupełniać. Uniwersalną ozdobą są świece zapachowe. Dzięki bogatej ofercie marketów Praktiker możemy idealnie dopasować ich zapach do naszego świątecznego domu.

Anna Pochopień, stylistka współpracująca z firmą Praktiker:
Jeśli ozdabiamy pomieszczenia klasyczne, należy poszukać dekoracji wyrafinowanych. Odpowiednim wyborem są bogato zdobione bańki w kolorze złota, czerwieni i butelkowej zieleni oraz dodatki z motywem kraty szkockiej lub vichy. Dodatkowego czaru doda żywa choinka. Jeśli o nią odpowiednio zadbamy, będzie nam towarzyszyć także po świętach. Sztuczne drzewko natomiast jest rozwiązaniem łatwiejszym i praktycznym. Taka choinka nie wymaga bowiem specjalnych warunków i może posłużyć nam przez wiele lat.

Zrób to sam!

dekoracje świąteczne

fot. dekoracje świąteczne

W czasie przygotowań do Świąt, warto poświęcić chwilę także na własnoręczne zrobienie dekoracji. Do tego potrzeba naprawdę niewiele, wystarczą orzechy, laski cynamonu i domowe pierniki. Możemy wspólnie z dziećmi stworzyć choinkę w np. stylu eko, do którego pasują ozdoby drewniane, wiklinowe lub rattanowe np. dzwonki, szyszki i kule ze świątecznej oferty marketu Praktiker.
Jeśli jesteśmy zwolennikami nowoczesnych, niebanalnych a przy tym eleganckich rozwiązań w stylizacji wnętrz i choinki, warto postawić na kolor i stylowe dodatki.

Anna Pochopień, stylistka współpracująca z firmą Praktiker:
W nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach, proponuję eleganckie bombki w kolorze czerni, bieli, czekolady i bakłażanu. Modne jest także łączenie brązu i fioletu czy limonki, które możemy uzupełnić ciekawą formą szklanych, przezroczystych dekoracji. Od kilku sezonów królują także ozdoby utrzymane w monochromatycznej kolorystyce, czyli w odcieniu jednego koloru. Niebanalnym dodatkiem do wnętrz nowoczesnych są sople, piórka i skrzydła. Ciekawą ozdobą choinki mogą stać się skrzydła anioła z piór oraz wiszące pawie, a nawet pantofelki. Wykorzystując tego typu ozdoby dobrze jest utrzymać całość aranżacji w bielach i przezroczystościach.

Dla tych, którzy nie lubią tradycyjnych świątecznych choinek, idealnym rozwiązaniem będzie zakup drzewka ze świecącymi kwiatami. Jest ono dostępne w Praktierze w kształcie przypominającym kwitnącą wiśnię. Inne alternatywne rozwiązanie to gałęzie wierzby mandżurskiej z oświetleniem.

Ozdoby nie tylko dla najmłodszych

dekoracje świąteczne

fot. dekoracje świąteczne

Nie zapominajmy podczas Świąt także o naszych pociechach. Markety Praktiker proponują nam takie zabawne dodatki świąteczne jak: pluszowe maskotki, czerwone skarpety na prezenty, rogi renifera ze świecącym nosem oraz zestaw bombek do malowania.

Na zewnątrz
Święta Bożego Narodzenia to czas także świetlnego dekorowania. Jednak nie wszystkie świetlne dekoracje są do tego celu odpowiednie. Czym kierować się przy ich wyborze? Na opakowaniu lampek świątecznych dostępnych w marketach Praktiker klienci znajdą informację od producentów na temat ich zastosowania wewnątrz lub na zewnątrz budynków. Przy dokonywaniu zakupu musimy mieć na uwadze, że zwykłe lampki choinkowe z pewnością nie zdadzą egzaminu w zimowych warunkach, gdyż nie są odporne na niską temperaturę oraz wilgoć. Na zewnątrz, bezpiecznym i odpowiednim rozwiązaniem będą specjalne przewody i węże świetlne, które zostały wyprodukowane w oparciu o technologię LED.

dekoracje świąteczne

fot. dekoracje świąteczne

Diody LED to energooszczędne źródła światła, które cechuje niezwykle długa żywotność (mogą świecić ciągle nawet do 5 lat). Co więcej, gwarantują bezpieczeństwo użytkowania w trudnych warunkach pogodowych, gdyż są wytrzymałe i odporne na trudne warunki atmosferyczne. Prawidłowo funkcjonują przy -20ºC, jak i 60ºC. LED-owe węże świetlne ze względu na elastyczność, mogą tworzyć dowolne wzory oraz figury. Znakomicie spełnią swoją dekoracyjną rolę, jako figury reniferów czy zawieszone jako łańcuchy na drzewach, balkonach lub płotach, a do tego zagwarantują nam bezpieczeństwo eksploatacji na zewnątrz.

Współczesność niesie ze sobą pewne zmiany, także ozdoby świąteczne są nieco inne niż kiedyś. Niektóre jednak różnią się tylko formą.

Anna Pochopień, stylistka współpracująca z firmą Praktiker:

wieniec

fot. wieniec

Dobrym przykładem jest np. wieniec adwentowy wieszany na drzwiach domu. Symbolizuje on całość i wspólnotę, ma skupiać ludzi i wiązać rodzinę. Drzwi są wizytówką naszego domu. Odpowiednią ich ozdobą będzie właśnie taki wieniec, który stanie się zarazem zapowiedzią dekoracji wnętrza. Podobną funkcję mogą pełnić również przyozdobione okna. Właściwe do tego celu będą kwiaty poinsetti i szablony z motywami świątecznymi. Natomiast świetlne girlandy mogą znaleźć zastosowanie jako efektowny element zdobniczy balkonów.

logo

fot. logo

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)