Najczęstsze choroby trawnika – jak rozpoznać i zwalczyć choroby traw?

Uzyskanie pięknego, soczyście zielonego trawnika o zwartej darni, nie należy wbrew pozorom do najprostszych zadań. Odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne mogą znacznie zminimalizować ryzyko wystąpienia choroby trawnika, ale niestety nie zawsze pozwalają się przed nią uchronić. Podpowiadamy, jak zapobiegać chorobom traw, a także je rozpoznać i walczyć z nimi, jeśli już się pojawią.

Najczęściej występujące choroby trawnika – sposoby zapobiegania i zwalczania

Wystąpienie choroby traw sygnalizować mogą różne objawy, takie jak na przykład plamy na darni, pierścienie, smugi czy zmiana zabarwienia. Ich zauważenie ułatwia często rozpoznanie, jaka choroba trawy zapanowała na naszej działce, jednak dokładna diagnoza bywa bardzo trudna i niekiedy musi zostać potwierdzana przez specjalistę. Im szybciej problem zostanie zdiagnozowany, tym większa szansa, że zmiany nie obejmą swoim zasięgiem zbyt dużego obszaru i w miarę szybko uda się przywrócić murawie zdrowy wygląd. Dlatego, jeśli zauważymy pierwsze objawy choroby to, nawet jeśli jeszcze nie znamy jej specyfiki, aby zapobiec jej rozprzestrzenianiu, należy zacząć zbierać i wywozić skoszoną trawę lub ścinać ją kosiarką z koszem. Pamiętajmy także o tym, aby nie podlewać trawnika w upale, lecz raczej wieczorem, tak by woda na źdźbłach mogła dobrze wyschnąć, jednocześnie nie prowadząc do ich zniszczenia.

Właściwa pielęgnacja pozwoli uniknąć choroby trwanika

fot. Właściwa pielęgnacja pozwoli uniknąć choroby trwanika

Pleśń śniegowa

Ta choroba trawy może pojawić się, gdy temperatura powietrza wynosi kilka stopni powyżej zera, a powietrze jest wilgotne. Wywołują ją grzyby i podobnie, jak inne choroby grzybowe trawnika szczególnie szybko rozwija się w warunkach zbyt wysokiego odczynu pH gleby oraz intensywnego nawożenia azotem. Jej pojawieniu się sprzyjają często także nasze błędy, na przykład nieprzemyślane prace pielęgnacyjne wykonywane późnią jesienią.

Pleśń może pojawić się także wczesną wiosną, jeżeli na trawniku zalegają pokrywy śnieżno-lodowe. Aby uniknąć tej choroby traw, warto więc przeprowadzić w tym okresie wertykulację, aerację i piaskowanie. U schyłku lata należy natomiast ograniczyć nawożenie roślin azotem na rzecz nawozów potasowych.

Rdza trawy

To zaburzenie może być tak naprawdę wywołane przez najróżniejsze choroby grzybowe trawnika, które ciężko rozróżnić gołym okiem, ze względu na ich bardzo podobne objawy i zbliżony przebieg. Jednak, mówiąc najogólniej, rdza trawy bardzo dobrze rozwija się w wysokiej temperaturze oraz przy dużej wilgotności powietrza. Choroba z początku objawia się wystąpieniem na liściach jasnożółtych plam, a następnie grzybowych pęcherzyków o barwie czarnej lub brązowej. Porażone obszary żółkną i usychają. Aby zapobiec rdzy, warto prowadzić zróżnicowane nawożenie trawnika, a po ulewach likwidować większe kałuże.

Zgorzel podstawy źdźbła

Ta choroba trawy pojawia się zwykle pod koniec lata, jesienią lub zimą. Najczęściej dotyka popularnego gatunku nazywanego miętlicą. Problem powstaje najczęściej na skutek nieprawidłowego nawożenia, wysokiego odczynu pH gleby oraz pozostawienia wiosną filcowej pokrywy na trawniku. Zgorzel objawia się najczęściej zamieraniem źdźbeł i tworzeniem się pustych dziur w darni. Można także dostrzec pojawiające się na przydomowej murawie brązowe plamy.

Czerwona nitkowatość traw

Pojawia się właściwie niezależnie od temperatury panującej w ciągu roku. Przeważnie nie powoduje jednak trwałych skutków. Czynniki sprzyjające jej wystąpieniu to jednolite stosowanie takich samych dawek nawozowych oraz długo utrzymująca się na trawie wilgoć.

Nitkowatość można rozpoznać głównie po pojawieniu się na trawie nieregularnych plamek w kolorze jasnobrązowym, które później zmieniają barwę na żółtą. Następnie pojawia się różowawa, przypominająca nieco watę plecha na zakończeniach źdźbeł. W kolejnym stadium porażony trawnik przybiera odcień czerwony.

Aby zapobiec tej chorobie, trawnik należy zasilać zróżnicowanymi nawozami. Warto także przeprowadzać wertykulację, ponieważ pozostawiony nadmiar filcu trawnikowego także wpływa na jej rozwój.

Żółta plamistość trawników

Ta nielubiana przez działkowiczów choroba trawy ma związek przede wszystkim z niedoborem składników odżywczych oraz nieodpowiednimi warunkami glebowymi, a także zbyt niskim koszeniem. Jej rozwojowi sprzyja także wysoka temperatura i niska wilgotność powietrza. Można ją rozpoznać po żółtych plamach różnej wielkości, zwykle niewielkich, pojawiających się na trawniku. Porażone liście ulegają skróceniu, może też pojawić się na nich pajęczy nalot.

By nie dopuścić do wystąpienia tej choroby trawnika, należy prowadzić zrównoważone i zróżnicowane nawożenie. Wiosną oraz latem warto stosować nawozy potasowe. Ponadto nie powinno zapominać o wertykulacji i aeracji.

Śluzowce

Problem ten występuje głównie podczas wilgotnej, jesiennej pogody. Na szczęście śluzowce na trawnikach nie stanowią dużego zagrożenia dla przydomowych muraw. Zarodniki tworzą w darni niebiesko-szare place, które po upływie mniej więcej dwóch tygodni znikają. Niestety, jeżeli choroba pojawi się raz, to najprawdopodobniej powróci w tym samym miejscu także w następnych latach. Zapobieganie jej to przede wszystkim usuwanie skoszonej trawy.

Mech

Choć jego pojawienie się trudno właściwie nazwać chorobą trawy, to należy do częstych problemów, z którymi mierzą się właściciele trawników. Występuje on przeważnie tam, gdzie podłoże jest wilgotne, zakwaszone oraz zbite. Najintensywniej rośnie najczęściej wiosną i często zanika sam w miarę wysychania podłoża.

Walcząc z mchem na trawniku, warto na początek sprawdzić pH podłoża. Dla gleb zwięzłych powinno wynosić 6,8 natomiast dla lekkich 6,5. Jeżeli odczyn mieści się poniżej normy, warto zasilić obszar trawnika odpowiednim nawozem. Na glebach silnie zakwaszonych możemy wykorzystać środki obniżające pH bądź zastosować węglan wapnia lub wapno palone. Zabieg ten wykonuje się wczesną wiosną lub jesienią po wcześniejszym wygrabieniu darni.

Dobre rezultaty daje również piaskowanie, czyli pokrycie trawnika cienką warstwą piasku. Darń należy wygrabić, a mech i resztki roślin usunąć, a także ponacinać wertykulatorem. Piasek warto wysiewać przez sito, kiedy trawa jest sucha. W ten sposób zwiększymy przepuszczalność i porowatość gleby oraz sprawimy, że pojawią się nowe korzenie i rozłogi. W miejscach, gdzie na trawniku występował mech, mogą niestety pojawić się suche place. W takim przypadku należy rozrzucić tam warstewę kompostu i wysiewać trawę ponownie.

Jak zwalczyć mech i choroby traw

fot. Jak zwalczyć mech i choroby traw

Jak uniknąć choroby trawnika?

Dla zapobiegania chorobom trawnika duże znaczenie ma między innymi termin stosowania nawożenia azotowego. Nie zaleca się stymulować wzrostu traw podczas upalnego lata lub w okresach chłodu. Należy także pamiętać o usuwaniu starej darni, ponieważ stanowi ona siedlisko grzybów, a także ogranicza przemieszczanie się wody, powietrza i nawozów. Warto również pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji trawnika i podlewaniu go. Podczas suszy bądź upałów, aby uniknąć spalenia roślin, nie podlewajmy trawy w ciągu dnia, lecz dopiero, gdy upał trochę zelży. Unikajmy też bardzo krótkiego koszenia. Przede wszystkim jednak, miejmy na uwadze to, że zdecydowanie łatwiej zapobiegać chorobom lub ewentualnie wyeliminować je na początku rozwoju niż leczyć już porażone trawniki.

Sending
Ocena artykułu
5 (1 głos)