Odkurzacz centralny – zalety systemu

odkurzacz

fot. odkurzacz

Odkurzacz jest niezbędnym sprzętem w każdym domu. Nie trzeba mieć perskich dywanów, żeby z niego korzystać. Wszyscy wiedzą, że to najszybsza metoda pozbycia się wszelkich oznak kurzu, pyłków i drobin z każdej powierzchni.

Jaki odkurzacz wybrać?
Producenci odkurzaczy prześcigają się w metodach uprzyjemnienia korzystania ze zwykle hałaśliwego sprzętu do porządków domowych. Powstaje wiele modeli: workowe, bezrowkowe, z filtrem HEPA, wodne, piorące, większe, mniejsze, bardziej i mniej hałaśliwe. Pomimo różnorodności oferowanego sprzętu i stawaniu na głowie przez firmy produkujące, zawsze powstają trzy podstawowe problemy:
1.Nie ma w sklepie worków wymiennych do naszego modelu odkurza,
2.Raz w tygodniu: „kto zmieni worek w odkurzaczu?”
3.Gdzie schować odkurzacz?
Odpowiedzią na te wszystkie niedogodności jest przecież system centralnego odkurzania. Nie jest żadną nowością na rynku. Pomimo tego, że można go bez trudu kupić od 10-ciu lat, nie zdobył dotąd szczytu popularności.

Dlaczego taki drogi?
Wydaje się rzeczywiście drogi. Mając do wyboru: lepszy, mniejszy sprzęt na kółeczkach za 500 zł, a odkurzacz centralny za ok. 5 000 – wolimy wydać 500zł.
Niewiele osób wie, że instalację centralnego odkurzania możemy założyć wtórnie, w użytkowanym już od dawna domu. Do niedawna dominowało przekonanie, że system trzeba przewidzieć z góry, na etapie zakładania instalacji.
Tak naprawdę można go założyć w każdym momencie, rozkładając zakup i montaż na raty.

Jak podzielić zakup i montaż instalacji centralnego odkurzania na raty?
Ten prosty system składa się z kilku podstawowych części, które możemy kupić osobno i po kawałku instalować w domu.
W pierwszym etapie należy wykonać sieć instalacyjną, czyli zamontować rury i gniazda. Średni koszt ocenia się na ok. 1000zł. W następnej kolejności instalujemy szufelki (automatyczne zasysające zamiatane okruszki do prostokątnego otworka w ścianie przy podłodze), oraz miękki wąż kuchenny. Koszt tych instalacji to ok. 2000.
Kiedy instalacja jest już gotowa do użytku podłączamy serce całego systemu- jednostkę centralną, której koszt jest najwyższy, bo wynosi ok. 3000zł.
Ponadto w sprzedaży oferowane są różne typy końcówek i nakładek.

Zalety
Niezdecydowani na takie rozwiązanie powinni wziąć pod uwagę kilka pozytywnych aspektów.
– wygoda (nie ciągniemy za sobą turkoczącego pojemnika z kurzącym, małym workiem na odpady, często jedno gniazdo pozwala na posprzątanie całej kondygnacji mieszkalnej),
– niski poziom hałasu (Hałasuje jedynie jednostka centralna ukryta gdzieś w ponurym zakamarku piwnicy, czy pomieszczenia gospodarczego. Poziom hałasu to ok. 65 decybeli),
– higiena (nie kurzy),
– nie potrzebuje worków (w większości systemów wystarczy zwykły worek na śmieci)
– ma swoje stałe, ukryte miejsce, więc nie zagraca kątów ani szaf.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)