10 błędów podczas testowania instalacji elektrycznych według Fluke

instalacje elektryczne

fot. instalacje elektryczne

Osoby, które zajmują się zawodowo instalacjami elektrycznymi wiedzą, że brak ostrożności podczas pracy może spowodować sytuacje groźne dla zdrowia i życia. Jednak pod presją czasu nawet fachowcom zdarza się popełnić podstawowe błędy.

Zobacz również: Nagrzewnice powietrza

Błąd nr 1 – Wymiana oryginalnych bezpieczników na tańsze zamienniki
Podczas wymiany bezpieczników należy pamiętać aby zawsze sprawdzać, czy mają wymagane parametry. W mierniku spełniającym aktualne normy bezpieczeństwa bezpiecznik piaskowy przepalając się, zatrzyma impuls powstałego w obwodzie przeciążenia, zanim dotrze do naszych rąk. To zapewnia nam bezpieczeństwo użytkowania.

Błąd nr 2 – Zwarcie przepalonego bezpiecznika metalowym drutem
Połączenie przepalonego bezpiecznika metalowym drutem może wydawać się jedynym sposobem na szybką naprawę, w przypadku braku zapasowego bezpiecznika. Należy jednak pamiętać o tym, że tworzymy niebezpieczną ścieżkę przepięć.

Błąd nr 3 – Użycie niewłaściwego urządzenia
Bardzo ważne jest dobranie właściwego przyrządu do danej pracy. Miernik musi mieć kategorię bezpieczeństwa (CAT) dostosowaną do środowiska pomiarów, nawet jeśli oznacza to kilkukrotną zmianę mierników podczas dnia pracy.

Błąd nr 4 – zakup najtańszego miernika w sklepie
Urządzenie, które nie spełnia standardów bezpieczeństwa, może spowodować, że staniemy się ofiarami wypadku przy pracy. Kupując miernik należy zwróć uwagę na to, czy przyrząd był testowany przez niezależne laboratorium.

Błąd nr 5 – noszenie okularów ochronnych w kieszeni
Pamiętaj o używaniu okularów ochronnych, rękawiczek izolacyjnych i ubrań ognioodpornych.

Błąd nr 6 – praca pod napięciem
Przed przystąpieniem do pracy, jeśli to możliwe, należy odłączyć zasilanie obwodów. W sytuacji, gdy czynność wymaga pracy na układzie pod napięciem, zawsze używaj odpowiednio zaizolowanych przyrządów, noś okulary ochronne lub osłonę na twarz. Ponadto należy zdjąć zegarek, biżuterię, ubrać odzież ognioodporną i stanąć na macie izolującej.

Błąd nr 7 – Zapominanie o procedurach
Pamiętaj o procedurach dotyczących wyłączania zasilania i oznaczania stanu obwodu.

Błąd nr 8 – Używanie obydwu rąk podczas pomiarów
Podczas pracy na układzie pod napięciem pamiętaj o tricku starego elektryka – zawsze jedna ręka w kieszeni. Zmniejsza to ryzyko przepływu prądu przez Twoją klatkę piersiową i serce. Dobrze jest powiesić lub postawić miernik, żeby zminimalizować narażanie się na przebiegi stanów nieustalonych.

Błąd nr 9 – Brak dbałości o przewody pomiarowe
Przewody pomiarowe powinny mieć kategorię bezpieczeństwa (CAT), która nie może być za niska do środowiska pomiarów. Używaj przewodów podwójnie izolowanych, z osłonkami na końcówki pomiarowe i palce. Sprawdź, czy nie będą ślizgać się w rękach.

Błąd nr 10 – Przyzwyczajenie do starego miernika
Nowoczesne przyrządy testowe mają wbudowane mechanizmy zabezpieczające, o których jeszcze kilka lat temu nikt nie słyszał. Są one warte poniesienia kosztów wymiany starych mierników na nowe, ponieważ i tak są niższe, niż ewentualne koszty leczenia.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)