3 pomysły na funkcjonalne i energooszczędne domy

Całkowitych kosztów ogrzewania i eksploatacji budynku nikt nie jest w stanie przewidzieć na etapie wyboru projektu domu. Jednak przyszłe wydatki można minimalizować, jeśli weźmie się pod uwagę energooszczędne rozwiązania. Innowacyjne materiały i systemy ciepłownicze mogą być nieco droższe od tradycyjnych instalacji, ale w długim okresie czasu inwestycja opłaci się.

Nowoczesna architektura w zasięgu ręki

Projekt domu Archipelag

Zobacz również: Łazienka bez grzyba

fot. Projekt domu Archipelag

Wybierając projekt domu jednorodzinnego musimy zastanowić się, czy wygląd budynku przypadł nam do gustu. Nowoczesne rozwiązania to prostopadłościenna bryła budynku, wielkie okna, płaskie tarasy położone na równi z podłożem. Czy taki dom może być energooszczędny? Tak, jeśli projekt uwzględnia możliwość zastosowania pompy ciepła, ogrzewania podłogowego oraz instalację systemu solarnego. Poza tym brak podpiwniczenia ogranicza straty ciepła. Tego typu projekty sprawdzają się na niewielkich działkach budowlanych, gdzie plan zagospodarowania przestrzennego obejmuje wyłącznie niską zabudowę.

Własny kąt dla każdego

Rodziny wielodzietne powinny rozejrzeć się za projektami domów powyżej 150

Dom parterowy Archipelag

fot. Dom parterowy Archipelag

metrów kwadratowych. Tylko takie budynki zapewnią odpowiednio dużą przestrzeń do nauki, zabawy, odpoczynku, pracy i wspólnego spędzania czasu. Piętrowe budynki są idealnym rozwiązaniem. Niestety ich ogrzewanie generuje niemałe koszty. W takiej sytuacji rozsądnie jest zdecydować się na budowę budynku niskoenergetycznego, w którym zużycie energii do ogrzewania oraz wentylacji jest niższe niż 40 kwh/m² rok. Osiągnięcie takiego wyniku jest możliwe przy instalacji mechanicznej wentylacji z rekuperacją. Jeśli dodatkowo zainwestuje się w panele fotowoltaiczne, wydatki na ogrzewanie będzie można znacznie zredukować.

Dom z poddaszem użytkowym

Archipelag projekt

fot. Archipelag projekt

Decydując się na projekt domu, do wyboru mamy także budynki z poddaszem – możemy je przeznaczyć na sypialnie lub zagospodarować pomieszczenia gospodarcze. Spadzisty dach nadaje klasyczny wygląd bryle budynku i umożliwia instalację paneli słonecznych, które pozwolą na efektywne gospodarowanie energią cieplną. Zminimalizowanie kosztów ogrzewania można także uzyskać poprzez wstawienie kominka, który pozwoli na ogrzanie części pomieszczeń na parterze. Taka dodatkowa instalacja cieplna sprawdza się w okresie jesiennym, kiedy w domu jest już chłodno, ale nie opłaca się uruchamiać pieca do ogrzewania centralnego, aby ocieplić powietrze w całym budynku.

Pomysły na projekty domów energooszczędnych możesz czerpać ze strony Pracowni Archipelag.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)