3 sposoby przekazywania ciepła przez grzejniki elektryczne

Konwekcja, wykorzystująca cyrkulację ciepłych mas powietrza to najtańszy sposób przekazywania ciepła przez grzejniki elektryczne. Najdroższe natomiast są grzejniki radiacyjne, jednak komfort cieplny, który zapewniają jest porównywalny do tego, jaki dostarczają grzejniki w systemie C.O. Jakimi metodami grzejniki elektryczne przekazują nagrzane powietrze do pomieszczenia? Jakie są ich wady i zalety? Ile kosztują?

Grzejniki konwektorowe

grzejniki elektryczne

fot. grzejniki elektryczne

Konwektory wykorzystują efekt unoszenia się ciepłego powietrza ogrzanego przez element grzewczy. Masy ogrzanego powietrza cyrkulują i przemieszczają się w całym pomieszczeniu. Niestety zjawisko to dotyczy również kurzu, roztoczy i pyłków, które osiadają w sąsiedztwie urządzenia. Największą zaletą konwektorów jest ich niska cena. Atlantic Polska sp. z o. o. posiada w ofercie trzy modele elektrycznych grzejników konwekcyjnych tj. F17 z termostatem mechanicznym, F117 i F18 (dwa ostatnie posiadają termostat elektroniczny), od ok. 300 zł brutto.

Przeczytaj również: Przy kominku

Promienniki
Drugą metodą przekazywania ciepła przez grzejniki elektryczne jest promieniowanie. Promienniki, w przeciwieństwie do konwektorów, zapewniają dużo silniejsze odczucie ciepła przy zużyciu tej samej ilości energii. Grzejniki promieniujące wykorzystują do rozprowadzania ciepła efekt frontalnego emitowania termoelektrycznych fal cieplnych, zbliżonych do promieniowania słonecznego lub ciepła wytwarzanego przez kominek. Ciepło rozchodzi się w linii prostej, przejmują je mieszkańcy i przedmioty z otoczenia. Różnica temperatur pomiędzy podłogą a sufitem jest niewielka. Promienniki dużo lepiej niż konwektory nagrzewają wysokie pomieszczenia. Chodź promienniki są droższe od konwektorów marka Atlantic Polska posiada w swojej ofercie jeden model grzejnika promieniującego Solius, który kosztuje tyle, ile konwektory, bo 1 000 W można kupić już od 530 zł brutto!

Grzejniki radiacyjne
Radiacja jest obecnie najnowocześniejszą, a także najdroższą metodą przekazywania ciepła przez grzejnik elektryczne. Radiatory w swej pracy kontrolują inercję cieplną pomieszczenia, wykorzystując przy tym wszystkie zalety promieniowania cieplnego oraz naturalnej konwekcji. Grzejniki te emitują łagodne ciepło w całym pomieszczeniu wykorzystując całą powierzchnię obudowy żeby reagować szybko i efektywnie na każdą zmianę temperatury. Komfort cieplny, który dostarczają, jest porównywalny z komfortem, pochodzącym z systemu C.O. Ponadto grzejniki radiacyjne Galapagos i Alipsis z oferty Atlantic Polska posiadają m.in. system ASP przeciwdziałający cyrkulacji kurzu (patent Atlantic). Galapagos można kupić od ok. 1 600 zł brutto, natomiast Alipsis jest najdroższym grzejnikiem z oferty firmy i kosztuje od ok. 4 400 zł brutto.

salon

fot. salon

Przeczytaj również: Ciepła woda użytkowa
jadalnia

fot. jadalnia

salon

fot. salon

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)