Akcesoria dachowe – przewodnik

Wykonanie pokrycia dachowego, poza ułożeniem dachówek, wymaga montażu akcesoriów, które w sposób profesjonalny i estetyczny pomogą wykończyć połacie.

Pokrycie klasycznego, dwuspadowego dachu odbywa się w sposób kompleksowy. System obejmuje: pokrycie połaci dachówką, obróbkę blacharską, montaż taśmy i akcesoriów dodatkowych. Elementy dodatkowe wykończenia dopasowuje się w zależności od typu dachu. Poniżej zostały zaprezentowane poszczególne elementy, ich przeznaczenie i metody montażu.

1. Akcesoria potrzebne do wykończenia krawędzi połaci:

Dachówki skrajne (wiatrownice) – prawa i lewa

dach

fot. dach

Wiatrownice służą do wykończenia prawej i lewej krawędzi połaci. Dachówki brzegowe są najbardziej narażone na działanie wiatru, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na solidny montaż, aby zapobiec ich unoszeniu.

Gąsior podstawowy

Gąsior podstawowy stosuje się do wykończenia kalenicy, w miejscu styku dwóch połaci, na szczycie dachu jak i na płaszczyźnie dachu. Gąsiory mocuje się do kalenicy przy pomocy klamer, które sprzedawane są w zestawie, oraz wkrętów przytwierdzanych do kalenicy.

Gąsior – łącznik kalenic

dach

fot. dach

W miejscu gdzie kilka płaszczyzn styka się ze sobą montuje się odpowiedni gąsior – łącznik kalenic. Jeśli na styku spotykają się trzy połacie, będzie to gąsior – łącznik kalenic – trójnik, jeśli cztery, wówczas zastosujemy gąsior – łącznik kalenic – czwórnik.

Dachówka pulpitowa

dach

fot. dach

Do wykończenia dachów jednospadowych nie stosuje się gąsiorów. W tym celu powstały dachówki pulpitowe: połaciowe (standardowe), skrajne prawe i lewe. Każdy z wymienionych typów każda może mieć kąt nachylenia 70° lub 90°. Montaż dachówek pulpitowych do więźby odbywa się za pomocą klamer.

2. Akcesoria wspomagające wentylację połaci:

Dachówka wentylacyjna

dachówka

fot. dachówka

Dachówki wentylacyjne stosuje się przede wszystkim w przypadku wielkopowierzchniowych dachów, gdzie brakuje dostatecznej wentylacji powierzchni pod dachówką połaciową. Dachówki wentylacyjne sprzedawane są w komplecie z siatką, która działa jak moskitiera – zapobiega dostawaniu się owadów i małych ptaków pod pokrycie.

Wróblówka (grzebień okapu)

dach

fot. dach

Wróblówka to grzebień na okapie, który zapobiega gnieżdżeniu się ptaków pod okapem. Montuje się ją zazwyczaj wraz z kratką wentylacyjną przykręcając do łaty startowej, po zamocowaniu rynien, ale przed ułożeniem dachówek.

3. Akcesoria służące do wykończenia wentylacji pomieszczeń:

Kominek odpowietrzający

dach

fot. dach

W budownictwie najczęściej stosowana jest wentylacja grawitacyjna. Dla prawidłowego działania instalacji kanalizacyjnej, w rurach musi panować odpowiednie ciśnienie atmosferyczne. Dlatego właśnie kanalizacja powinna być zakończona kominkiem odpowietrzającym, który umożliwia wyrównanie ciśnienia w rurach i usuwanie gazów kanałowych. Kominek montuje się wysoko na dachu, maksymalnie w trzecim rzędzie dachówek, licząc od kalenicy.

Kominek wentylacyjny

dach

fot. dach

Kominek wentylacyjny wykorzystuje się jako zakończenie instalacji wentylacyjnej m.in. łazienki, garażu i kuchni (np. podłączenia okapu). Właściwie dobrany kominek przyczynia się też do uszczelnienia pokrycia w miejscu zakończenia kanałów wentylacyjnych. Nie jest to kominek odpowietrzający – kominek wentylacyjny ma 150 mm średnicy, co umożliwia podłączenie go do grawitacyjnej instalacji wentylacyjnej, natomiast kominek odpowietrzający o średnicy ok. 100 mm zgodnie z normą nie może pełnić tej funkcji.

4. Akcesoria do przeprowadzenia przewodów przez dach:

Dachówka antenowa

dach

fot. dach

Dachówka antenowa służy do wyprowadzenia przewodów na dach (kabli i masztu antenowego), w taki sposób, aby pokrycie nie straciło na szczelności. Montuje się ją w miejscu, w którym maszt przechodzi przez dach.

Dachówka solarna

dach

fot. dach

Służy do przeprowadzania przez dach przewodów do kolektorów słonecznych, w których płynie czynnik powodujący wymianę ciepła. Dachówka solarna chroni przewody przed wilgocią, ułatwia prace dekarskie, a także zapewnia zachowanie estetyki pokrycia. Przez dachówkę solarną prowadzi się pojedynczy przewód, dlatego na jeden kolektor przypadają zwykle dwie takie dachówki (przewody na wejściu i wyjściu).

5. Inne akcesoria:

Dachówka świetlikowa

pokrycie dachu

fot. pokrycie dachu

Dachówka świetlikowa jest całkowicie przeźroczysta, dlatego może być stosowana do doświetlania strychów. Wykorzystuje się ją także na zadaszeniach w ogrodzie (nad stołem, grillem itp.), nad zadaszonymi wejściami do budynków oraz we wszystkich innych miejscach, które potrzebują doświetlenia, a nie są ocieplone.

Ława kominiarska, stopnie kominiarskie

stopnie kominiarskie

fot. stopnie kominiarskie

Umożliwiają bezpieczne poruszanie się po dachu, zapewniając w pierwszej kolejności dostęp do komina. Stopnie montuje się od brzegów dachu lub od okna wyłazowego do komina, a ławę kominiarską – przy kominie.

dach

fot. dach

Taśma do obróbek kominiarskich
Służy do obróbek komina, a także uszczelniania innych elementów dachu, chroni przed przenikaniem wody deszczowej oraz topniejącego śniegu.

Taśma kalenicowa

dach

fot. dach

Zapewnia szczelność dachu (zabezpiecza przed wnikaniem śniegu lub deszczu pod połać) oraz umożliwia wentylację pokrycia. Przykleja się ją pod gąsiorami tak, by zachodziła za zamki pierwszego rzędu dachówek.

Płotek przeciwśniegowy

płotki przeciwśniegowe

fot. płotki przeciwśniegowe

Zatrzymuje śnieg zsuwający się z połaci, zapewniając bezpieczeństwo osób znajdujących się w pobliżu dachu. Płotek przeciwśniegowy umieszcza się w drugim – trzecim rzędzie dachówek licząc od okapu i przykręca do łaty. Dla dachów o nachyleniu większym niż niż 40° i długości krokwi powyżej 6 m, należy zamontować więcej rzędów płotków.

Dachówka dwufalowa

dach

fot. dach

Służy głównie do zakończenia lewej części połaci. Jej dwie fale pozwalają na zakrycie zamków dachówki podstawowej (połaciowej), co znacząco poprawia estetykę dachu. Dachówka dwufalowa najczęściej stosowana jest na płaszczyznach ograniczonych ogniomurami lub ścianą, np. na kamienicach lub domach szeregowych. Przed montażem należy uwzględnić szerokość całkowitą dachówki dwufalowej, ponieważ ze względu na podwójną falę ma inne wymiary niż dachówki połaciowe.

Śniegołap

śniegołap

fot. śniegołap

Śniegołapy zatrzymują napór śniegu i rozdzielają go na mniejsze części. Montaż wykonuje się podobnie jak w przypadku stopni kominiarskich, wycinając lub wybijając dolne zamki dachówki położonej wyżej i przykręcając dodatkową łatę celem przymocowania uchwytu.

6. Akcesoria ozdobne

dach

fot. dach

Pełnią funkcję stricte dekoracyjną – stosuje się je zwykle po to, by dach się wyróżniał. Mają zwykle kształt zwierząt lub różnorodnych szpiców. Montaż sowy, delfina, kota, koguta czy lunatyka na dachu pozwoli podnieść dekoracyjność pokrycia.

***
Czy wiesz, że…

Akcesoria a koszt pokrycia
Akcesoria dachowe, choć małe, są niezwykle ważne. Nie tylko umożliwiają estetyczne wykończenie wszelkich krawędzi dachu, komunikację z kominem czy wentylację, ale także wpływają zasadniczo na koszt zakupu całego pokrycia. Należy o tym pamiętać, szacując cenę dachu – nie wystarczy pomnożyć jego powierzchni przez zużycie dachówek podstawowych na 1m². Trzeba dodać jeszcze ceny dachówek skrajnych, gąsiorów (lub dachówek pulpitowych jeśli dach jest jednospadowy), obróbek blacharskich, taśm… A to tylko minimum – do bardziej skomplikowanych dachów potrzeba jeszcze więcej akcesoriów. Jest to też o tyle ważny punkt w kosztorysie, że koszt jednego akcesorium jest znacznie wyższy niż dachówki podstawowej. Mimo to, nie wolno sobie pozwolić na oszczędzanie na elementach dodatkowych. Przykładowo, cena dachówki wentylacyjnej to mniej niż 1% wartości całego pokrycia, a brak tego elementu może uniemożliwić prawidłową cyrkulację powietrza pod pokryciem, prowadząc m.in. do gnicia więźby i osłabienia całej konstrukcji. Pominięcie akcesoriów dachowych może spowodować, że dach trzeba będzie naprawiać lub nawet układać od nowa. Generuje to koszty dwu- lub nawet trzykrotnie wyższe niż fachowe wykonanie pierwszego pokrycia dachowego. Kupując kompletny system krycia dachu wraz z akcesoriami warto więc pamiętać, że dach to inwestycja na pokolenia.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)