Akustyczna izolacja dachu

Poddasze

fot. Poddasze

Adaptacja strychu pozwala powiększyć przestrzeń mieszkalną. Jest to coraz częściej spotykane rozwiązanie. Komfort takiego mieszkania zależy nie tylko od jego zaaranżowania, ale przede wszystkim od właściwej izolacji cieplnej oraz wyciszenia hałasów, które mogą dobiegać z zewnątrz.

Przeczytaj również: Biuro Projektowe ARCHIPORTAL

W pomieszczeniach usytuowanych na poddaszu, bardzo dokuczliwe mogą okazać się dźwięki docierające z zewnątrz. W ten sposób do mieszkańców mogą docierać odgłosy padającego deszczu, latających samolotów czy nawet uliczny gwar. Im mniejsza liczba decybeli z zewnątrz dotrze do pomieszczenia, tym będzie ono bardziej komfortowe.

poddasze

fot. poddasze

Doskonałą metodą na ograniczenie poziomu hałasu jest odpowiednia izolacja akustyczna dachu. Już na samym początku budowy domu warto pomyśleć o materiałach budowlanych, które między innymi wytłumią i wygłuszą niepożądany hałas.

Pokrycie dachu
Duże znaczenie w kwestii izolacyjności akustycznej ma wybór odpowiedniego pokrycia dachowego. Takie dachówki tłumiące dźwięk muszą być przede wszystkim ciężkie. Dlatego też lepszymi parametrami pod tym względem charakteryzują się dachówki betonowe oraz ceramiczne, niż np. blachodachówka. Dlaczego tak jest? Wszystko za sprawą praw fizyki. Fala dźwiękowa dociera do przegrody i wprawia ją w drganie. Dachówki ceramiczne i betonowe, które charakteryzują się większą masą niż blacha, mają o wiele lepsze parametry izolacji akustycznej.

Dobrą izolacyjnością akustyczną charakteryzują się także niektóre mniej popularne pokrycia naturalne. Należą do nich np. gonty drewniane oraz trzcina. Dodatkowe wyciszenie zapewnia także wykonanie sztywnego poszycia pod pokrycie dachowe.

Przeczytaj również: Nowe kolory VEKA Spectral

Ocieplenie

salon

fot. salon

Warto także wiedzieć, że odpowiednia izolacja cieplna dachu idzie w parze z akustyczną. Wełna mineralna i szklana to dobre izolatory dla strat ciepła, które potrafią skutecznie pochłaniać fale dźwiękowe. Skuteczność jednak zależy w dużej mierze od rodzaju i gęstości izolatora.
Prócz wełny, można także zastosować specjalny styropian akustyczny, perlit oraz wciąż innowacyjne pianki natryskowe PIR.

Okna
Warto pamiętać, że miejscami, przez które przenika najwięcej dźwięków z otoczenia są okna. Przez przeszklone powierzchnie dachu do pomieszczeń może przenikać najwięcej niepożądanych odgłosów. Warto zadbać o montaż modeli o wysokich parametrach izolacyjności dźwiękowej. Okna dachowe najczęściej różnią się parametrami od stolarki tradycyjnej. O izolacyjności akustycznej okien świadczy współczynnik Rw, który im wyższą ma wartość, tym lepiej dla użytkownika. W przypadku okien o gorszych parametrach, dodatkowym rozwiązaniem dźwiękoszczelnym może okazać się montaż rolet zewnętrznych. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)