Alternatywa dla drewna

tarasy

fot. tarasy

Drewno jest pięknym, naturalnym materiałem stosowanym przez człowieka od dawien dawna. Jednak nie zawsze nadaje się na wykończenie elementów domu. Dlaczego tak się dzieje?

Duże znaczenie mają tutaj czynniki zewnętrze, jakie panują w konkretnej strefie klimatycznej. Dlatego też nie wszystkie rodzaje drewna nadają się do zastosowania w naszym klimacie. Wiele z nich, w szczególności drewno egzotyczne z importu, z Dalekiego Wschodu, traci swoje właściwości podczas długiego transportu, często odbywającego się w ekstremalnie niesprzyjających warunkach. Trzy miesiące na morzu, w warunkach dużej wilgotności i zasolenia, może zaszkodzić nawet najbardziej odpornym materiałom.

Prawdziwe oblicze
Drewno jest doskonałym budulcem, jeżeli klient akceptuje jego specyfikę i jest przygotowany do zmiany koloru, kształtu, pojawienie się sinic i sęków. Jednak najczęściej jest tak, że klient oczekuje utrzymania pierwotnego wyglądu produktu z chwili zakupu. –Klienci muszą mieć świadomość, że zmiany na deskach drewnianych będą widoczne już po kilku sezonach użytkowania. Co więcej, sugerując się ceną materiału, nie kalkulujemy dodatkowych kosztów związanych z zakupem olei do konserwacji drewnianego tarasu – mówi Mirosław Nawrot, dyrektor zarządzający w Plastivan Polska. – Nie można też zapominać o robociźnie – dodaje.

taras

fot. taras

Takich dylematów i znaków zapytania unikniemy przy tarasie z kompozytu drewnianego, który w znaczący sposób zachowuje wygląd drewna, posiadając przy tym zupełnie odmienne właściwości użytkowe. Z czego to wynika?

Alternatywa dla drewna
Drewniany kompozyt to połączenie wyselekcjonowanego drewna iglastego oraz tworzywa PVC w stosunku 50/50. W procesie produkcji profili WPC (wood plastic composite) tworzywo łączy się cząstkami drewna i wiąże z nimi w trwały sposób, dając produkt o solidnym i estetycznym wyglądzie drewna, zachowujący jednocześnie właściwości tworzyw sztucznych. – W praktyce oznacza to, że kompozyty nie gniją, nie rozwarstwiają się, są odporne na wilgoć i śnieg oraz nie pękają pod wpływem działalności temperatur. Ponadto kompozyt nie wymaga pielęgnacji oraz konserwacji, a co za tym idzie nie trzeba narażać się na dodatkowe koszty związane z zakupem środków impregnujących – mówi Mirosław Nawrot.

W przypadku pojawienia się zabrudzeń, wystarczy umyć taras wodą pod ciśnieniem. Drewniane kompozyty oferowane są w szerokiej gamie kolorystycznej, od różnorodnych odcieni drewna, po szarości, grafit czy czerń. Co jest godne uwagi, deski kompozytowe są ciepłe w dotyku i pomimo braku naturalnych słojów, ich wygląd zapewnia estetyczne wykończenie każdej powierzchni, bez ryzyka natknięcia się na drzazgę.

Drewno czy kompozyt drewniany? O tym, który materiał nadaje się najlepiej na pokrycie tarasów decydują indywidualne preferencje. Jeżeli jednak nie jesteśmy w stanie zaakceptować zmian na powierzchni drewna, powstających w wyniku intensywnej eksploatacji, deski tarasowe wykonane z kompozytu będą zdecydowanie lepszym rozwiązaniem.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)