Antywłamaniowe zabezpieczenia okienne

Kraty w oknie

fot. Kraty w oknie

Aby odpowiednio zabezpieczyć nasz dom przed złodziejem, prócz solidnych drzwi wejściowych, warto wybrać odpowiednie zabezpieczenia okien oraz balkonu. Warto pamiętać, że nawet najlepsze drzwi i okna nie uchronią przed włamaniem. Zwykłe okucia okienne bardzo łatwo sforsować. Dlatego też, jeżeli zastosujemy kilka dodatkowych zabezpieczeń do okien, z pewnością okna oraz drzwi będą trudniejsza barierą do pokonania.

Najprostszym sposobem ochrony drzwi i okien przed włamywaczami jest ich zamykanie. Jednak samo zamykanie okien nie wystarczy. Jednym z najczęściej stosowanym zabezpieczeniem okien są kraty. Polecane są one zazwyczaj wtedy, gdy futryny są słabe, okucia są poluzowane lub nie ma możliwości zamontowania rolet antywłamaniowych. Powinny one być w taki sposób zamocowane, aby nie było możliwe wspinanie się po nich na wyższe piętra. Mogą być zamontowane wewnątrz lub na zewnątrz budynku. Kraty wewnętrzne posiadają jedną i dość istotną zaletę. Są one otwierane od strony mieszkania i w razie pożaru można łatwo wydostać się z budynku. Dodatkowo, aby złodziej mógł je otworzyć, musi zbić szybę. W ten sposób złodziej może zostać usłyszany przez np. sąsiadów.
Na sztywność krat okiennych, ma wpływ rozstaw i średnica prętów. Im grubsze pręty, tym ich rozstaw może być szerszy.
Głębokość kotwienia krat zewnętrznych ustalane jest w stosunku do zagrożenia. Jeżeli jest ono duże, mocowanie krat powinno być bardzo solidne.
Prócz tych tradycyjnych, istnieją także aluminiowe kraty rolowane, które montowane są na zewnątrz. Kraty te nawijane są na wał, który znajduje się w skrzynce kraty. Mogą być one opuszczane i podnoszone za pomocą korby lub napędu elektrycznego.

Innym sposobem na wzmocnienie okien przed złodziejami jest zamontowanie w futrynach okiennych szyb foliowanych. Są one wykonywane z kilku warstw szkła, które są łączone za pomocą folii. Im więcej jest warstw, tym szyba jest bardziej odporna. Dodatkową ich zaletą jest to, że w razie rozbicia, szyba nie rozpryśnie się na drobne kawałki. Jest kilka klas wytrzymałości szyb foliowanych. Są one zaznaczane symbolami 01,02 oraz od P1 do P9. W domach najczęściej stosowane są szyby o oznaczeniu P1 i P2. Są one bardziej odporne na zniszczenie oraz stanowią utrudnienie przy próbie sforsowania. Bardzo często w domach występują także P3 i P4. Są one zwane antywłamaniowymi. Mają one zwiększoną odporność na zniszczenie. Bardzo ciężko przebić taką szybę na wylot.
Szyby oznaczone wyższą numeracją są mocniejsze i równocześnie droższe. Montowane są one w np. muzeach i bankach.

Dość solidnym zabezpieczeniem okuć i szyb są rolety zewnętrzne, które w większości są antywłamaniowe. Są one tworzone z profili PCV lub aluminiowych, tworząc tzw. płaszcz, który nawijany jest na wał znajdujący się w skrzynce rolety. Mają one specjalny pancerz , wzmocnione prowadnice oraz wieszaki blokujące. Płaszcz rolety antywłamaniowej jest sztywniejszy i cięższy od zwykłego, ponieważ zbudowany jest z dwuściennych profili aluminiowych lub stalowych. Natomiast płaszcz rolety wypełnionej żywicą, posiada po obu stronach głębokie zaślepki, które znacząco utrudniają wyważenie. Rolety mogą być podnoszone i opuszczane za pomocą napędu elektrycznego lub ręcznie. Duża ich zaletą jest łatwość wymiany po próbie włamania.

Warto też zwrócić uwagę na okucia okienne antywłamaniowe. Są one najczęściej zamawiane od razu przy zakupie okna, chociaż istnieje możliwość zamówienia niektórych elementów w późniejszym czasie. Zazwyczaj są to tzw. zaczepy oraz zasuwnice. Umieszczane są one w różnych miejscach ramy okiennej lub tez na całym jej obwodzie.
Jednym z elementów zwiększających bezpieczeństwo są czopy blokujące, znajdujące się w ramie skrzydła. Wchodzą one w zaczepy znajdujące się w ramie ościeżnicy. Dzięki temu wyważenie okna jest bardzo trudne. Stopień zabezpieczenia jest uzależniony od ilości i rozmieszczenia czopów i zaczepów.
Mogą to być także klamki zamykane na klucz, których po zamknięciu nie da się przekręcić, co blokuje otwarcie drzwi.
Obecnie dostępne są także wkładki, które uniemożliwiają rozwiercenie zamka od zewnątrz.

Okiennice mogą chronić nie tylko przed słońcem, wiatrem czy hałasem. Okiennice chroniące przed włamaniem są wykonane z aluminium lub też z PCV. Ich skrzydła powinny być pełne lub kasetonowe. Aby okiennice skuteczniej nas chroniły, warto zamontować je do ościeżnicy okna. Wtedy, niemożliwe jest zdjęcie ich z zawiasów, ponieważ blokadę stanowi nadproże. Można ją dodatkowo wyposażyć w okucia antywłamaniowe takie jak drążkowe zamknięcie blokujące, antywyważeniowe haki blokujące lub zawiasy antywyważeniowe.
Dodatkowo okiennice są elementem bardzo dekoracyjnym i kojarzącym się z sielskimi, wiejskimi klimatami.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)