Aranżacja nowoczesnej recepcji w biurze

recepcja

fot. recepcja

Recepcja jest wizytówką instytucji, do której przychodzimy, dlatego powinna być oryginalnie zaaranżowana. Obecnie wnętrza te są bardzo intrygujące i bardzo często na pierwszy rzut oka nie przypominają klasycznego wystroju biurowego.

Zgodnie z obowiązującymi trendami wszystko zmierza w kierunku personalizacji. Na każdym szczeblu firmy starają się dopasować do odbiorcy, pracownika czy klienta, aby zapewnić jak największą wygodę. Takie działanie ma na celu także wyróżnienie się na tle konkurencji. Zbudowanie silnej marki, także poprzez kształtowanie wizerunku plastycznego, jest niezbędnym warunkiem zdobycia przewagi na rynku. Recepcja, gdzie wita się wszystkich gości, to miejsce szczególnie ważne, zwłaszcza jeśli firma myśli o zbudowaniu głębszych relacji z kontrahentami.

W strefie "front office"

Zobacz również: Twój dom nabierze barw!
recepcja

fot. recepcja

Przez wiele lat strefa tzw. front office była aranżowana bardzo szablonowo, wyposażana w standardowe meble powszechnie dostępne w sprzedaży, a w zastosowanych rozwiązaniach dominowały masowo produkowane materiały z marketów budowlanych. Obecnie coraz więcej polskich firm odchodzi od sztampy.
Dobry design przestaje być domeną ekskluzywnych butików, hoteli, czy agencji kreatywnych, i sukcesywnie zdobywa uznanie w oczach ludzi odpowiedzialnych za zarządzanie nowoczesnymi przedsiębiorstwami także w innych branżach – przyznaje Andrzej Skrzypczak, dyrektor handlowy firmy Rockfon w Polsce. Obecnie biuro lub hotele muszą odróżniać się na tle innych, a jednocześnie wyrażać indywidualny charakter i rodzaj prowadzonego biznesu.

W tym nowym podejściu do aranżacji wnętrz biurowych nie chodzi tylko ich upiększenie. Szefowie wielu przedsiębiorstw zdali sobie sprawę z tego, że miejsce, w którym prowadzi się biznes jest jego wizytówką i świadczy o podejściu do klientów. Skorzystanie z usług architekta wnętrz także staje się częścią budowania wizerunku. – Nasi klienci poprzez staranne aranżowanie biura i miejsca pierwszego kontaktu z firmą jakim jest recepcja, wywierają odpowiednie wrażenie na otoczeniu. I choć w wystroju panuje duża różnorodność stylów, to coraz wyraźniej widzimy, że klienci chcą zaaranżować przestrzeń tak, by stała się funkcjonalna i bezpieczna, ale równocześnie przyjemna dla oka, zaskakująca. Pytają więc nie tylko o walory użytkowe sufitów podwieszanych, ale zwracają uwagę na barwę, formę i fakturę rozwiązań, którymi zaaranżowana ma być przestrzeń sufitowa – mówi Andrzej Skrzypczak.

recepcja

fot. recepcja

Wciąż jeszcze wiele powstających biur nie ma zaprojektowanych starannie jest starannie wszystkich elementów. Ponadto nie wystarczająco wiele uwagi przykłada się do wyglądu recepcji. W nowoczesnym wzornictwie główną rolę odgrywa detal, który decyduje o charakterze i wrażeniu jakie wywiera się na odbiorcy. Indywidualne podejście do aranżacji wnętrz biurowych i upodobnienie niektórych ich stref do wystroju wnętrz mieszkalnych sprzyja twórczemu podejściu do pracy oraz dobremu samopoczuciu wszystkich odwiedzających. Projektanci mają coraz mniej ograniczeń w realizacji swoich pomysłów i ekspresji twórczej wyobraźni. Dostępność materiałów wykończeniowych daje ogromne możliwości kształtowania formy i doboru kolorów.

W wystroju recepcji panuje ogromna różnorodność. Od lat przeważa trend popularny jako nowa prostota (new simplicity). W aranżowaniu holu wejściowego projektanci odwołują się do rozwiązań bliskich ikonicznym już propozycjom klasyków modernizmu, takich jak Alvaro Alto lub Ludwig Mies van der Rohe.

recepcja

fot. recepcja

Nie bez znaczenia jest odpowiedni dobór kolorów. We wnętrzu w stylu nowej prostoty doskonale sprawdzają się barwy jasne – szarości, biele i spłowiałe pastele. Projektanci, którzy chcą dopełnić ostatecznego efektu poprzez zastosowanie nowoczesnych rozwiązań sufitowych mogą sięgnąć po płyty z linii City Tones marki Rockfon. Płyty produkowane są także w palecie kolorystycznej oscylującej wokół stonowanych szarości złamanych różnymi odcieniami niebieskiego. Jeśli zaś inwestor i architekt chce uzyskać sufit bardziej stonowany, który będzie pasował nastrojem do stylu eko, warto skorzystać z rozwiązań z linii Natural Tons. Ciepłe beże i brązy tej gamy nadają wnętrzom naturalny charakter, wnoszą powiew świeżości i wprowadzają bezpretensjonalny nastrój.

recepcja

fot. recepcja

Innym popularnym stylem recepcji jest współczesny eklektyzm, czyli łączenie ze sobą rozwiązań plastycznych czerpiących z różnych epok. Eklektyzm początku XXI wieku bardzo subtelnie nawiązuje do kształtów przedmiotów wykonanych przez dawnych rzemieślników. Chodzi tu raczej o zabawę formą i puszczenie oka do wszystkich zaznajomionych z historią wnętrzarstwa. Elementy w stylu eklektycznym tylko z pozoru do siebie nie pasują. W istocie są starannie dobrane. Dobrym przykładem takiego podejścia do projektowania jest słynne krzesło Louis Ghost Philipa Starcka. Forma mebla została zapożyczona z okresu Ludwika XVI-go, a wykonana z plastiku. Do takich aranżacji będą pasowały głębokie i wyrafinowane barwy sufitów podwieszanych z linii Precious lub Sophisticated Tones Rockfon. Dzięki ich zastosowaniu wnętrze zyska silny charakter i elegancję.

Powaga? Nie koniecznie…
Nie jest powiedziane, że wystrój przestrzeni biurowej musi być poważny i dystyngowany. Niektóre usługi i produkty skierowane do młodych odbiorców, którzy cenią sobie dynamizm i bezkompromisowość. W takim przypadku warto postawić na rozwiązania odważniejsze, gdzie barwa i nieregularne kształty – jak w liniach sufitów Eclipse, Sensorial lub Energetic Tones – będą przywodzić na myśl amerykański pop art. Bogata gama kolorystyczna pozwala na uzyskanie bardzo wyrazistych efektów, przywodzących na myśl ekstrawaganckie pomysły guru współczesnego designu – Karima Rashida.

Komfortowa cisza
Podczas projektowania wystroju wnętrz biurowych należy pamiętać o stworzeniu optymalnych warunków akustycznych. Nadmierny hałas lub zbyt duży pogłos nie sprzyjają dobrej komunikacji i źle wpływają na komfort pracowników lub gości. Największy hałas powstaje właśnie w holu głównym. Aby tego uniknąć, należy użyć materiałów, które odbijają dźwięki jak szkło, kamień, gładkie powierzchnie blatów, obudowa lady recepcyjnej lub twarde podłogi. Najskuteczniejszym sposobem osiągnięcia dobrej akustyki jest zadbanie o właściwy dobór materiałów do wykończenia sufitu. – Dobrym rozwiązaniem staje się tu zastosowanie sufitów podwieszanych z wełny mineralnej, gdyż ma ona doskonałe właściwości pochłaniani dźwięku. I w przeciwieństwie do bardzo rozpowszechnionych twardych, podwieszanych sufitów kartonowo-gipsowych absorbują hałas – wyjaśnia Andrzej Skrzypczak. Rockfon posiada moduły sufitowe dedykowane właśnie do takich zadań, to m.in. linia Sonar, Koral i Tropic. Charakteryzują się one najwyższą klasą – A – pochłaniania dźwięków (na poziomie 0,9 – 1 αw). Dodatkowo na ścianach można zamontować tzw. absorbery, także wykonane ze skalnej wełny mineralnej. Montaż takich pochłaniających dźwięk elementów może obniżyć poziom hałasu w pomieszczeniu o ok. 7-10 dB.

Zła akustyka, która powoduje zmęczenie osób przebywających we wnętrzu powoduje, że ludzie chcą jak najszybciej opuścić takie pomieszczenie lub wynoszą zeń negatywne odczucia. Nie dziwi więc fakt, iż firmy i właściciele obiektów turystycznych czy usługowych, tak dużą uwagę przywiązują dziś do starannej aranżacji recepcji pod względem design, ale i akustyki. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)