Aranżacje wnętrz: aktualne trendy i ponadczasowe zestawienia

jadalnia

fot. jadalnia

Podobnie jak w przypadku mody, także sposoby urządzania wnętrz ulegają wpływom powszechnie panujące mody. Wiele osób planując remont poszukuje świeżych rozwiązań, zgodnych z aktualnie panującymi trendami – szczególnie w zakresie łączenia poszczególnych kolorów.

Przeczytaj również: Antypody prezentowych upodobań

Bez wątpienia o tym, jak ostatecznie będą wyglądały przyozdobione przez nas pomieszczenia, w największym stopniu decydują nasze indywidualne preferencje. Nie oznacza to jednak, że skazani przy tym jesteśmy na improwizację i tworzenie całkowicie od podstaw.

Powszechnie panujące w tym zakresie trendy zawsze mogą bowiem zostać odpowiednio dopasowane do gustu i potrzeb domowników. Pozwoli nam to na stworzenie wnętrz nie tylko nie odbiegających stylem od stosowanych aktualnie rozwiązań, ale i pięknych czy funkcjonalnych – wyjaśnia Marta Kwaśniewska z Galerii Wnętrz Iguane w Białymstoku.

Dodatkowo, zapoznając się z najmodniejszymi w tym sezonie kompozycjami barw i odcieni, można też przyswoić sobie kilka podstawowych i jednocześnie ponadczasowych zasad dobierania kolorów czy dodatków.

Popiele, szarości i „szaro-beże”
Gdybyśmy mieli dzisiaj stworzyć ranking trendów w aranżacji wnętrz, na jednym z pierwszych miejsc z całą pewnością znalazłyby się popiele, szarości i „szaro-beże”. Odcienie te od dłuższego już czasu goszczą w wystroju naszych domów czy mieszkań, budząc skojarzenia z elegancją i klasą.

Warto uzmysłowić sobie, że obawy przed użyciem szarości jako barwy zimnej są zupełnie bezpodstawne. Owszem, kolory te w tonacji niebieskiej mogą nadawać wnętrzom chłodu, ale już z niewielką domieszką beżu kreować będą przestrzeń przyjemnie stonowaną i elegancką – dodaje przedstawicielka Iguane.

O popularności popieli decyduje także możliwość skomponowania ich z innymi elementami otoczenia. Często stanowią one bowiem subtelne tło dla mocniejszych kolorów, pozwalając przy tym łączyć się z dowolnie wybranym odcieniem. Dodatkowo, ponadczasowość tej barwy sprawia, że doskonale sprawdzi się ona w praktycznie każdym pomieszczeniu, niezależnie od jego funkcji.

Szukając ciekawych zestawień kolorystycznych powinniśmy pamiętać, że tzw. „zimne szarości” zawsze znakomicie współgrają w połączeniu z mocnymi barwami. Z kolei szeroka gama popieli (w tym szarości z odcieniem beżu) kojąco współgra z beżami, brązami, bielą oraz różnorodnymi wybarwieniami drewna.
W tym sezonie z całą pewnością należy też zwrócić uwagę na połączenia szarości z bielą i popieli z bladym turkusem, ciemnym granatem czy z szafirem – mówi Marta Kwaśniewska.

Czerń w małym akcencie
W trakcie aranżacji wnętrz zastosowanie koloru czarnego powszechnie uznawane jest za zabieg dość odważny, a niekiedy wręcz ryzykowny. Dotyczy to zarówno „zmniejszającej” właściwości czerni jak i aspektów utrzymania czystości. Pamiętajmy, że na czerni widać wszystko! Barwa ta użyta jednak z odpowiednią dozą ostrożności może się często okazać niezastąpiona, zwłaszcza w przypadku dekorowania nowoczesnych pomieszczeń.

Jeżeli zależy nam na uzyskaniu w nich klasycznego, ponadczasowego stylu, czerń powinniśmy połączyć z bielą. Gra na tak dużych kontrastach daje bowiem niesamowity efekt, tworząc wnętrze, obok którego nie da się przejść obojętnie.

Pamiętajmy przy tym, by tak silne zestawienie, w którym czerń dominuje nad bielą, stosować w pomieszczeniach, w których spędzamy nieco mniej czasu. Rozwiązanie to sprawdzi się między innymi w łazienkach czy też kuchniach – podpowiada mgr inż. architekt wnętrz Izabela Boublej z Boublej Design.

Pozostałe, przestronne wnętrza wymagają raczej użycia tzw. „akcentującej” czerni, gdyż ta, w połączeniu z przeważającą nad nią barwą białą, pozwala na stworzenie niezwykle oryginalnych i nowoczesnych aranżacji. A dodatkowo, kontrast w nich zawsze możemy przełamać np. dodającym ciepła drewnem albo zdecydować się na jakiś pojawiający się miejscowo kolor.

W zgodzie z zasadami
Wśród najnowszych rozwiązań dekoracyjnych nie sposób pominąć także „wszędobylskich” pasteli. Te stanowią zarówno idealne tło pod ciemniejsze elementy wystroju, jak i potrafią doskonale współgrać z bielą, tworząc pomieszczenia lekkie i zarazem subtelne. Należy jedynie zwrócić uwagę na to, by w jednym pokoju nie łączyć ze sobą więcej niż 3 różnych kolorów lub odcieni.

W odpowiednich zestawieniach trzeba także pamiętać decydując się na zastosowanie błyszczących powierzchni. Te bowiem zawsze odbijają kolory znajdujące się w danym wnętrzu, nigdy nie uzyskamy więc pożądanego przez nas efektu czystej bieli.

Na koniec warto też wspomnieć o sposobach łączenia posadzki z pozostałymi elementami wystroju. Oryginalna, ciekawa, „mocna w usłojeniu” czy barwie podłoga powinna iść w parze z jednolitym wnętrzem. W ten sposób stworzymy pomieszczenie, w którym nasza uwaga odwiedzających nie będzie ulegała niepotrzebnemu rozproszeniu.

Zasada: jeden element podkreślony – reszta nieco wyciszona, sprawdzi się jednak nie tylko w przypadku podłóg. Nigdy zatem nie powinniśmy stosować zbyt wielu przyciągających wzrok i sprawiających wrażenie chaosu elementów – dodaje na koniec Marta Kwaśniewska z Iguane.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)